Alternatívát kínáljon az ellenzék, a kritizálás kevés a hatalommal szemben
Ha az ellenzék egy napon le akarja váltani a hatalmon lévő kormánypártokat, akkor alternatívát kell kínálnia a választóknak a mai kormánypártokkal szemben, nem elég csak kritizálni a koalíciós politikát - nyilatkozta a TASR TV-ben Juraj Hrabko publicista.

Hrabko nem ért egyet azzal a nézettel, miszerint a népszerűtlen lépések bemutatása egyértelműen gyengítené az ellenzéket egy olyan helyzetben, ahol az amúgy sem tudja azokat a gyakorlatban megvalósítani.
Népszerűtlennek ugyan népszerűtlenek a megszorító intézkedések javaslatai, de hogy akarják másként meggyőzni a szavazókat arról, hogy valós alternatívát kínálnak a mostani kormánnyal szemben? - teszi fel a kérdést Hrabko.
Szerinte a más lehetőségek felvetése a konszolidációs politika kritikájára is vonatkozik. Ha az ellenzéki pártok nem értenek egyet a jelenlegi formával, akkor a publicista szerint be kell nyújtaniuk egy saját konszolidációs elképzelésükre vonatkozó javaslatot, beleértve a népszerűtlen intézkedéseket is. Az ellenzéknek ugyanakkor nem kell olyan részletekbe belemennie, mint a kabinetnek, de a felkínált alternatívának realisztikusnak kell lennie – tette hozzá.
Hrabko megjegyezte, hogy Robert Fico kormányának reális ellenfelei a 2020-2023-as kormányok lehetnének. Ám a két akkori vezetés – annak ellenére, hogy alkotmányos többséggel indultak – nem húzta ki négy évig. Juraj Hrabko ennek okát abban látja, hogy nem nyújtottak igazi alternatívát Fico kormányával szemben.
A vasárnapi politikai viták témája is felmerült a beszélgetés során. Hrabko szerint Fico javaslata eleve irreális volt, és nagy valószínűséggel írásos formában nem is létezett ilyen javaslat.
A publicista inkább azt látja az ügy hátterében, hogy
Fico bedobta a csalit, és várta, hogy mi lesz a reakció.
Elég meglepő Hrabko szerint, hogy erre mindenki rávetette magát, mielőtt egyáltalán kezdetét vehette volna bármi ilyesmi javaslat megtárgyalása.
Peter Pellegrini gazdaságpolitikai hozzáállását viszont megdicsérte Juraj Hrabko.
A köztársasági elnök az április és május fordulóján lezajlott Három Tenger Kezdeményezés plenáris ülése után tájékoztatott a szlovák-olasz közös projektekről, melyekkel
a közlekedési infrastruktúrát kívánják fejleszteni azzal a céllal, hogy azt majd az orosz-ukrán háború befejezése utáni újjáépítés során fel lehessen használni.
Hrabko ezt komoly előrelépésnek tekinti.
Robert Fico moszkvai látogatása után viszont kérdéses, hogy miként alakulnak a szlovák-ukrán kapcsolatok,
hiszen a szlovák kormányfő az egyetlen az Európai Unió vezetői közül, aki Moszkvában kívánja ünnepelni a 2. világháború befejezését.
A szovjet hadsereg kétségkívül az egyik döntő tényező volt a mai Szlovákia náci megszállás alóli felszabadításában, de véleménye szerint az évfordulós megemlékezésen nem lehet figyelmen kívül hagyni azt a tényt, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát, amelynek a területén még mindig harcok folynak.