2020. március 15., 17:12

A védőmaszk viselésének fontosságát hangsúlyozták az orvosok

A Markíza Na telo című műsorában vasárnap délután három orvos adott praktikus tanácsokat és beszélt a koronavírus viselkedéséről. Andrea Kalavská, volt egészségügyi miniszter, Vladimír Krčméry, kutatóorvos, a trópusi betegségek szakértője, infektológus, onkológus,  illetve a jövőbeli egészségügyi miniszter, Marek Krajčí válaszolt Michal Kovačič kérdéseire. 

Fotó: TASR

Minden szereplő a műsorban védőmaszkot viselt, annak a legegyszerűbb fajtáját. Ezzel is kezdték a műsort, megvitatták, szükséges-e a védőmaszk, ha igen, melyik fajta és mennyi ideig használható. Mindhárman egyetértettek abban, hogy a maszk viselete, főleg ha olyan közegbe megyünk, ahol idegenek vannak, indokolt. 

Kalavská azt mondta, mindenkire potenciális vírushordozóként tekinthetünk. Krčméry hozzátette, hogy 90 százalékban csökkenthetjük a fertőzésveszélyt, ha rajtunk a maszk.

Krajčí elmondta, 2-3 napig is hordható a textil változat, amilyet Kalavská saját magának varrt, pedig mosható, vasalható. A volt miniszter elmondta, hazajövetel után elég átvasalni és újra használhatjuk.

A vírus életképességéről is szó esett, Krčméry elmondta, a vírusnak szüksége van vízburokra ahhoz, hogy tovább életképes legyen. A kinti környezet nem biztosít megfelelő feltételeket a túléléshez, de még így is több tíz percig képes fertőzni, éppen ezért hangsúlyozták mindannyian a kézmosás fontosságát, minden lehetséges helyzetben.  Kalavská arra buzdított mindenkit, hogy a mobilkészülékeket is fertőtlenítsék le, sőt, ha lehet a bevásárlások során ne is használják, hiszen az élelmiszereken is lehetnek várakozó vírusok, így a telefonálás során átkerülnek a készülékre, onnan pedig egyenes az út az emberi szervezetbe.

Krčméry az antibakteriális zselék és spray-ek használatát is hangsúlyozta, kiemelve, ildomos lenne minden felületet fertőtleníteni, mielőtt használjuk. A fertőtlenítő hiánycikknek számít, Krajčí felvetette, ideje lenne a gyógyszertárakban engedélyezni a dezinfekciós termékek gyártását. 

Új információként hathatott az a tény, amit szintén Krajčí ismertetett, miszerint a fertőzöttek székletében és vizeletében is megtalálható a kórokozó, ezért ha lehet, kerüljük a nyilvános WC-k használatát, illetve figyeljünk oda az illemhelyek tisztán tartására.

Na Telo

Leginkább Kalavskának szólt a műsorvezető azon kérdése, mi tévők legyenek a gyári munkások, akiknek még kötelező a munkavégzés. A volt miniszter úgy fogalmazott, a munkáltatónak kötelessége lenne a védőfelszerelést biztosítani, gyakran szellőztetni a helyiséget és lehetőség szerint minél többször kiengedni a munkásokat a friss levegőre, ám a legjobb megoldásnak mindenképp az otthoni munkát látja. 

A műsorban szó esett a tömegközlekedésről, arról, hogy repülővel utazni most a legveszélyesebb. Krčméry elmondta, a buszok, vonatok, metrók akkor veszélyesebbek, ha zsúfolásig tele vannak, ám szerinte most nem ez a helyzet.

Figyelmeztettek azonban mindenkit arra, hogy ha lehetőség van, akkor 1-1,5 méterre foglaljon helyet a többi embertől, védőmaszkban és ne legyen rest a kézfertőtlenítőt sem használni, illetőleg ha nem muszáj, ne beszélgessen másokkal. Amennyiben módjában áll, nyisson ablakot. Krajčí fontosnak tartotta elmondani, hogy nem lepráról beszélünk, tehát, ha megfogtunk egy esetleg fertőzött tárgyat, ne érintsük meg az arcunkat és feltehetőleg nem lesz gond. 

A következő fontos kérdés, amit talán mindenki másként értelmez, az volt, hogy a természetbe szabad-e kijárni.

Mindnyájan egyetértettek abban, hogy a Napnak rendkívül jótékony hatásai vannak a szervezetre, ezért arra buzdítanak mindenkit, hogy bátran menjen a természetbe.

Szűk baráti körben, kisebb csapatban védőmaszkkal az arcunkon, a legszűkebb család esetén ez sem szükséges, de nyugodtan gyönyörködjünk a természetben, hiszen csodás időszak ez. 

Kitértek az idős állampolgárok védelmére is. Őket arra intik, minden esetben viseljenek védőmaszkot, még ha a legszűkebb család is megy látogatóba, akiknek arca szintén védve legyen, hogy ne fertőzzék meg az időseket.

A műsorvezető megkérdezte, hogy a jelenlegi 54 fertőzöttel mit gondolnak, Szlovákia milyen helyzetben van? Krčméry itt elmondta, fontos lenne különbséget tenni beteg és beteg között, fontos lenne, hogy elmondják, kik azok, akiknek klinikai tüneteik vannak, kik azok, akiknek az állapota súlyos, illetve kiké válságos.

Abban viszont egyetértettek, hogy ez a szám nem olyan rossz, köszönhetően a gyors és szigorú intézkedéseknek, amelyeket a kormány vezetett be. Kalavská elmondta, inkább tegyünk meg többet most, mint később vakarjuk a fejünket, hogy még mit tehettünk volna.

Személy szerint ő még tovább szigorítaná az intézkedéseket, hogy ne jusson Szlovákia Olaszország sorsára és hogy minél hamarabb túl legyünk a járványon. 

Kiemelte, hogy minden rajtunk múlik, minden azon múlik, hogy mi, egyszerű állampolgárok mit tettünk meg ezért, hordtunk-e szájmaszkot, védtük-e magunkat és másokat és felelősséggel álltunk-e ehhez a helyzethez. 

A műsorvezető célzott a leköszönő miniszterelnök, Pellegrini és Matovič közti feszültségre, erre Krajčí elmondta, ez egy közös harc egy ismeretlennel szemben, így a konfrontációknak nincs helye. 

A műsorban szereplők arra a kérdésre, meddig tarthat a járvány, nem tudtak válaszolni. Krčméry korábbi járványokat hozott fel példának, amelyek hónapok alatt csillapodtak és tűntek el, nem tudni azt sem, az egyre jobb idő mennyire lesz kedvezőtlen a vírusnak. 

Mennyi beteget képes ellátni Szlovákia? Hangzott az újabb kérdés, erre Krajčí azt a választ adta, hogy Szlovákiában kevesebb, mint 1000 lélegeztetőgép van, így a megoldás az lehet, hogy a halasztható műtéteket elnapolják, ha esetleg szükség lenne rájuk, ne legyenek foglaltak. 

Krčméry végül tolmácsolta Szaúd-Arábia egészségügyi miniszterének üzenetét, ahol korábban már egy másik fajta koronavírus-járvány tombolt. ,,Megfelelő hozzáállással és felelősséggel elegánsan megfékezhető a vírus.''

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.