A válságstáb és a tiszti főorvos nem tétlenkedik: lépések a vírus megfékezése érdekében
Javaslatokat dolgoz ki az állandó válságstáb, amelyekkel az ingázók, vagyis az olyan személyek mozgását fogják szabályozni, akik rendszeresen átjárnak a határon dolgozni. A javaslatot a kormánynak vagy a központi válságstábnak nyújtják be. Erről kedden (március 31.) döntött a kormány, és arra kötelezte az illetékes hatóságokat, hogy a központi válságstáb szombati (március 28.) döntései értelmében haladéktalanul tegyék meg a szükséges intézkedéseket.

Az országos tiszti főorvos haladéktalanul kidolgozza a további boltok és szolgáltatók kinyitását engedélyező intézkedéseket, ami a lízingtársaságokat, a számítógépes és telekommunikációs szolgáltatásokat, az ügyvédi és a közjegyzői irodákat, a kulcsmásolókat, a gyűjtőudvarokat, a méterárut és a galantériákat, a kerékpárüzleteket és -szervizeket, a kertészeti boltokat, az építőanyagot árusító üzleteket, a vaskereskedéseket, a festékboltokat fogja érinteni. Csak azok a boltok nyithatnak ki, amelyeknek területe nem haladja meg a 2000 négyzetmétert.
Hétfőtől (március 30.) minden boltban kötelezően lehetővé kell tenni a kéz fertőtlenítését vagy eldobható kesztyűt kell adni minden belépőnek, ideális esetben mindkettőt.
Az üzleteknek gondoskodniuk kell arról is, hogy a pénztárgépeknél egymástól legalább két méter távolságra álljanak az emberek, és 25 négyzetméterenként csak egy ember tartózkodhasson egyszerre a boltban.
A központi válságstáb szombaton úgy döntött, az ügyeletes gyógyszertárak és az állatorvosi rendelők vasárnap nyitva lehetnek.
Az országos tiszti főorvos döntése értelmében mindenkit, aki külföldről tér vissza, a belügyminisztérium által kijelölt karanténlétesítményekben helyezik el, a kivételekről a közegészségügyi hivatal dönt.
A külügyminisztérium a belüggyel együttműködve gondoskodik a Bulgáriában tartózkodók visszatelepítéséről, valamint regisztrációs űrlapot tesz közzé az interneten.
A kormány a belügyminisztert bízta meg, hogy a külföldről visszatérő állampolgárokat kötelezően karanténba helyezzék.
Az intézkedés alóli kivételeket a belügyminisztérium határozza meg. A határokat átlépő személyek adatait és telefonszámát nyilvántartásba kell venni.
Az egészségügyi miniszter utasítja a kórházigazgatókat, hogy alkalmazzanak minden ápolót, aki felvételt kér, a részmunkaidős orvosokat, ha kérik, teljes munkaidőben alkalmazzák, és a külföldön dolgozó nővéreknek felajánljanak munkát.