2021. november 22., 13:44

A vakcina véd, de oltottak is kórházba kerülhetnek. Mutatjuk, kik azok!

A koronavírus elleni oltás védelmet nyújt a betegség súlyos lefolyása ellen. De azért akadnak kivételek. Bár a kórházba került betegek döntő többsége, nagyjából 80 százaléka oltatlan, a többit a részben vagy teljesen oltottak teszik ki. S néhányan közülük bele is halnak a betegségbe. Ebben fontos szerepe van az oltás óta eltelt időnek, a társult betegségeknek és a magas életkornak is.

Fotó: MTI

A számok nem engednek, a nagy számok törvénye folytán pedig olyanok is kórházba kerülhetnek, akik megkapták a védőoltást. Jóval kevesebben vannak, mint az oltatlanok. Három csoportba oszthatók.

Vagy olyan betegek ők, akik immunzavarral küszködnek, vagy pedig olyan terápiát kapnak, amelyik elnyomja az immunrendszerüket. Nekik az oltás után sokszor nem is képződnek ellenanyagaik”

– magyarázza Peter Sabaka infektológus.

A másik csoportba az idős, 80 feletti betegek tartoznak, akiknek több társult diagnózisuk is van. A harmadik csoportot pedig azok alkotják, akiket régebben oltottak az egyadagos Janssen vakcinával, melynek a hatékonysága alacsonyabb.

Aki be van oltva, az jóval kevesebb eséllyel kerül lélegeztetőgépre. Súlyos covidot csak minden tizedik oltott él át, és itt is érvényes, hogy többségük idős, beteg ember. Lélegeztetőgépen látni fiatal, addig egészséges, oltott embert valóban nagy ritkaság.

Olyanokkal, akiknek nincsenek diagnózisaik, 30-40 évesek és nincsenek beoltva, hát azokkal rendszeresen találkozunk”

– ismeri be Sabaka.

Hasonló a helyzet a covid áldozataival is. Az októberi 429-ből csak 61 volt oltott.

Az elhunytak zöme több mint hónappal volt a második adag oltás után”

–mondja Michal Palkovič patológus, aki a coviddal összefüggő boncolásokat is felügyeli.

Az októberi statisztikákból kitűnik, hogy a két adaggal beoltottak átlagéletkora 76 év volt, az egy adaggal oltottaké pedig 78, és átlagosan több mint 8 hónap telt el a vakcina beadása óta. A harmadik oltásnak tehát nagyon is értelme van.

Úgy tűnik, a védettségi idő hat hónap, vagyis helyénvaló beadatni a harmadik adagot is. A 65 éveseknél és az annál idősebbeknél nincs min gondolkodni”

– fűzi hozzá a patológus.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.