2025. július 26., 11:55

A Pozsonyi Koronázási Napokon III. Károly magyar uralkodóra emlékeznek

Szombaton a szlovák főváros az 1712-ben megkoronázott magyar uralkodóra, III. Károlyra emlékezik. Az idén is folytatódnak a Pozsonyi Koronázási Napok.

II. Károly magyar király
A felvétel 2023-ban készült
Fotó: TASR

A lakosok és a látogatók ismét átélhetik a király koronázását, akit Braňo Deák színész alakít, valamint részesei lehetnek a közel 200 fős koronázási menetnek.

A korhű jelmezekbe öltözött történelmi menet 15.30 órakor kezd gyülekezni a pozsonyi vár előtt, Svätopluk szobránál. A király és a királyi hitves mellett a kísérő díszőrség tagjai, a papság, a nemesség, a zenészek és a királyi heroldok is részt vesznek benne. Ezt követően 16.00 órakor indul a Bécsi kapun keresztül a város felé, ahol 17.00 órakor a Főtéren a Pozsonyi úton című színházi és történelmi előadás kezdődik. Ez III. Károly koronázásának történetét meséli el újra, nem marad el a koronázási szertartás és a koronázási eskü letétele sem. A program a Szent Márton-székesegyházban 20.00 órakor kezdődő koncerttel zárul.

A kísérőprogram részeként tematikus túrák is készülnek a hétvége során a koronázás és III. Károly életének témakörében. Az egyik újdonság a Szent Márton-székesegyház presbitériumának megnyitása, ahol a magyar királyokat és királyi feleségeket koronázták.

A Ferencesek tere szombaton a Kékfrankos és a pozsonyi borok fesztiváljának is otthont ad. A rendezvény ismét megemlékezik a város történelmi kapcsolatáról a szőlőműveléssel, és a látogatóknak Récse, Pozsonyszőlős és az Újváros „borhagyatékát” kínálja.

A királyi bort - a kékfrankost - Mária Terézia kiváltságos italként rendelte el, és a császári udvarba lehetett szállítani. A magyar korona másolata a régi városházán látható.

Akit közelebbről is érdekel a koronázási téma, az a koronázási napokon és azon túl is igénybe veheti a város ingyenes rejtjeles játékát a bystronovci.sk honlapon. Mobiltelefonjuk segítségével felfedezhetik az ellopott korona történetét vagy a város utcáinak történelmi érdekességeit. A koronázási útvonalon való eligazodáshoz egy ingyenes alkalmazás is rendelkezésre áll, amely végigvezeti a látogatókat. Lesz egy fotópont is.

Pozsony közel 300 éves koronázási múlttal rendelkező város. Az 1526-os mohácsi csata után, amikor az Oszmán Birodalom legyőzte a magyar sereget, Pozsony lett Magyarország koronázóvárosa. 1563-tól 1830-ig tíz király, egy királynő és hét királyi feleség koronázásának helyszíne volt.

Megosztás
Címkék