2021. január 12., 15:04

A nagy V4-es összehasonlító: van járványügyi statisztika, melyben Szlovákia mindenkinél rosszabbul teljesít a világon

Hetek óta halljuk a kormányfőtől, miniszterektől, szakértőktől és laikusoktól, hogy folyamatosan romlanak a járványügyi statisztikák. Több alkalommal is folglalkoztunk vele, mi lehet ennek az oka (például a Nagyító legújabb adásában), így jelen írásnak most nem az a célja, hogy feltaláljuk a spanyolviaszt. Helyette bemutatnánk, hol tart a szlovák járványvédekezés, ha összevetjük a világ más országaival (vagy az egyszerűség kedvéért a szomszédokkal). SPOILER: Nem állunk jól!

Fotó: TASR

Az alábbi statisztikák a legmegbízhatóbbnak tartott, a nyugati sajtóban is előszeretettel használt ourworldindata.org honlapról származnak, amely gyakorlatilag naponta frissíti a legfontosabb járványügyi mutatókat, legyen szó új esetekről, elhunytakról vagy a vakcináció állásáról. Az egyszerűség kedvéért Szlovákiát és a szomszédos államokat vettük csak figyelembe, néhány helyen azonban globális kitekintést is adunk. Ahol lehetett, a rend kedvéért, az ukrán helyzetet is bemutattuk, de számos esetben alig vagy egyáltalán nem találtunk vonatkozó ukrán statisztikákat

Az alábbiakban a teljesség igénye nélkül tárgyalunk néhány érdekesebb statisztikát, az elmúlt hat hét eredményei alapján, bár tudjuk, akad még jónéhány mutató, amellyel érdemes foglalkozni, de ezek már szétfeszítették volna az írás kereteit. Ha olvasóinkat érdekli a téma, bátran ajánljuk figyelmökbe az ourworldindata.org-ot. 

Esetszámok

Értelemszerűen teljesen felesleges összevetni a különböző országok abszolút számait. Semmit nem árul el a járvány állásáról, vagy a védekezés sikeréről, ha azt mondjuk, míg Szlovákiában összesen 209 ezer fertőzöttet regisztráltak, addig Ukrajnában meg 1,15 milliót. A járványgörbék összehasonlítása már valamivel érdekesebb, de itt is abszolút számokról beszélünk, legfeljebb a görbe tekergőzése szemlélteti, sikeres volt-e a koronavírus elleni harc egy adott időszakban.

aa
Fotó:  ourworldindata.org

Sokkal érdekesebb azonban, ha "saját magukhoz" mérjük az országokat, ahogy az alábbi térképen is látható, amely azt szemlélteti, hogy az elmúlt 14 napban mennyiben változott az új fertőzöttek száma, az azt megelőző 14 naphoz képest. Magyarul december végén, január elején mennyivel volt több fertőzött mint december első két hetében. 

sas
Fotó:  ourworldindata.org

Szlovákiában 18%-kal emelkedett ez a mutató, Magyarországon ugyanennyivel csökkent, s jól látható, a cseheknél is mekkora a baj. Ott 73%-os a növekmény. Ha nem 14, hanem 7 napos intervallumot nézünk, valamivel rózsásabb a helyzet, a növekedés folytonos, de jelentősen kisebb, Szlovákiában például 4,8%.

Szintén sokatmondó lehet az Ourworldindata azon táblazata, amely a fertőzöttek számának duplázódását mutatja, azt az időintervallumot, amely alatt kétszeresére nőtt a fertőzésszám.

Szlovákiában ez 45 nap, november 17-én 103 ezer volt a járvány kezdete óta regisztrált fertőzésszám, január 11-én 209 ezer. Magyarországon ez 51 nap (170 és 340 ezer), Csehországban 65 nap (417 és 835 ezer), Lengyelországban 58 nap (691 ezer és 1,39 millió), Ausztriában pedig hatvan (181 és 382 ezer). A legrosszabb európai állam jelenleg Írország, 29 nappal.

Végezetül még egy sokatmondó grafikon, amely az egymillió főre jutó napi új esetek alakulását mutatja. Figyeljék meg, a cseh (zöld) és szlovák (sötétkék) ugrándozást (bár ebben nyilván a hétvégi alacsony tesztszám is szerepet játszik ebben)!

sadas
Fotó:  ourworldindata.org
Kórházi ellátásra szorulók száma

A járványsújtotta országok szűk keresztmetszete, a nagy mumus, melynek veszélyeire már tavasszal figyelmeztettek a szakértők! A kórházi ellátás összeomlása reális veszély számos európai országban, nem véletlen, hogy ezt a mutatót szinte az összes állam naponta frissíti. A szlovák járványügy legfrisebb statisztikái alapján jelenleg 3383 ember szorul kórházi ellátásra, beleértve azokat is, akiket lélegeztetőgépek tartanak életben. Fontos kiemelni, az alábbi két grafikon csak január 3-ig tartalmaz adatokat, frissebbek jelen cikk írásakor nem állnak rendelkezésre.

A grafikonon a kórházi ellátásra szorulók abszolút számait látják, érdemes megnézni azt a lassú, de sajnos stabil növekedést, amelyet Szlovákai produkált. 

sad
Fotó:  ourworldindata.org

Hasonlóan elkeserítő ábrát kapunk, ha egymillió főre vetítjük a kórházban ápoltak számát. Ebben a mutatóban egyébként Európában Litvánia "vezet", egészen elképesztő 944 kórházi ellátásra szoruló ember/millió fővel. Ezzel az Egyesült Államokat is megelőzik, ahol 400 körül van ez az érték.

dca
Fotó:  ourworldindata.org

Érdemes lenne összevetni az intenzív ellátásra szorulók számát is, de erről számos tagország mellett Szlovákiából sincsenek adatai az ourworldindata portálnak.

Halálozási mutatók

Először lássunk egy nagyon érdekes, keveset emlegetett adatot, amely azt mutatja meg, hány százaléka hal bele a fertőzötteknek a betegségbe. Ez nyilván számos tényezőtől függ, Szváziföldet például nem sok értelme lenne összevetni Szlovákiával, akár az egészségügyi ellátás különbségei, akár a korfa eltérése miatt. A közép-európai országokat azonban már van értelme összehasonlítani, ráadásul ebből a "versenyből" Szlovákia kifejezetten jól jön ki. 

sada
Fotó:  ourworldindata.org

Hogy a Csehországot leszámítva mindenhol tapasztalható növekményt mi okozza, nehéz egyértelműen megállapítani. Csak találgatni lehet, miért egyre "halálosabb" a vírus (a különbség persze elenyésző): fáradó, ereje végén járó egészségügy, fronthatások, járulékos megbetegedések, sőt, változó vírustörzsek (s még vagy kéttucat tényező) is hozzájárulhatnak ahhoz, hogy nő az elhalálozások arányszáma. 

Ahogy az új esetszámokat, úgy az elhalálozásokat is kevés értelme van abszolút mértékben vizsgálni. A hétnapos mozgóátlag (nem medián!) alakulása már jóval érdekesebb, bár ne felejtsük el, ez sem veszi figyelembe a lakosságszámból adódó különbségeket. Azért az egyértelműen látszik, a január eleji emelkedés után mintha lassa njavulna a helyzet.

sads
Fotó:  ourworldindata.org

A halálozások számának megduplázódását mutató táblázat, hasonlóan az esetszámok kapcsán fent már említetthez, szintén nem fest túl jó képet. Litvánia és Lettország után (20, illetve 23 nap) Szlovákia az Unió harmadik legrosszabb mutatóját hozza a maga 24 napjával. December 18-án 1440 áldozata volt a vírusnak, január 11-én már sajnos 3102 van.

Végezetül jönnön a bevezetőben már emlegetett "világutolsóság". 

Január 11-én az egymillió főre jutó halálesetek számában sereghajtó lett Szlovákia nem csak Európában, de az egész világon. Ez a mutató persze napi szinten változik, így messzemenő következtetéseket ebből levonni nem, hogy felesleges, egyenesen félrevezető. Azt ugyanakkor kiválóan szemlélteti, hogy Igor Matovič kormányfőnek igaza van akkor, mikor soha nem látott hanyatlást és veszélyeket emlegetet. 

Az már más kérdés, ki mindezért a felelős...

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.