2020. március 25., 14:40
Frissítve: 2020. már. 25. 18:56

A nagy testvér születése: átment az új adatgyűjtési törvényjavaslatot

A múlt héten megalakult parlament harmadik ülésének második napján rögtön parázs viták helyszíne a szlovák törvényhozás épülete. Miután nem sokkal ebéd után Boris Kollár házelnök megnyitotta az ülésnapot, a kormányzati és ellenzéki képviselők szinte azonnal egymásnak estek. A leghevesebb csörtéket a Matovič- kormány által bevezetni kívánt adatgyűjtési törvénymódosítás váltotta ki.

Fotó: TASR

Miután tegnap a kormány elfogadta a javaslatokat, a koalíció most arra törekszik, hogy gyorsított eljárásban verje keresztül a parlamenten a koronavírus-járvány kapcsán bevezetni kívánt intézkedéseket. Matovičék többek között azt szeretnék elérni, hogy a járványügyi szakemberek munkáját megkönnyítendő, a hatóságok hozzáférjenek különböző, eddig titkosnak minősülő telekommunikációs adatokhoz, főként cellainformációkhoz. A kormány szerint ezzel, más egyéb mellett, követni tudnák azokat az állampolgárokat, akik illegálisan hagyjál el a karantént, le lehetne nyomozni, kivel lépnek kapcsolatba.

Az elképzelés szerint az adatok a Közegészségügyi Hivatalhoz futnának be, egészen addig, míg tart a rendkívüli állapot, illetve legfeljebb az év végéig.

A frissen ellenzékbe került Smer-es képviselők azonnal nekirontottak a kormánynak, polgári szabadságjogok semmibe vételét és tiltott adatgyűjtést emlegetve.

Az egy órakor kezdődött parlamenti vita egyik kritikus pontja a mobiltelefonos kommunikációhoz kapcsolódó metaadatok gyűjtése. Ezek olyan, a híváshoz kapcsolódó adatok, mint a hívott fél személye, a beszélgetés hossza vagy az SMS-váltások tartalma. Az ellenzéki képviselők szerint ezeket semmi esetre sem szabad az államnak kiadni. A törvényjavaslatban pedig, legalábbis a TASR azt írja, szerepel, hogy a közegészség birtokába jutna például az is, hogy a vizsgált személy kivel és mennyi ideig telefonált.

Az ellenzéki képviselőknek jelenleg ez a fő kifogása.

Az igazságügyi tárca vezetője, Mária Kolíková (Za ľudí) szerint a törvényjavaslatban nincsen semmi rendkívüli, hasonlót fogadtak el néhány nappal ez előtt Csehországban is, ráadásul szó sincs arról, hogy az ország mind az ötmillió állampolgárának hívásadatait begyűjtenék.

Elfogadták az igazságszolgáltatás területén bevezetendő rendkívüli intézkedésekről szóló kormányjavaslatot is. A törvény értelmében az egészségügyi kockázatra hivatkozva kizárhatják a nyilvánosságot a bírósági tárgyalásokról. A zárt ajtók mögött tartott tárgyalásról kötelező lesz hangfelvételt készíteni, és azt közzétenni. A módosítás a Bírói Tanács tagjainak leváltását is érinti. (TASR)
A törvényhozás 91 igen és 48 nem szavazat mellett elfogadta az igazságügyi tárca által benyújtott törvényjavaslatot, amely arra hivatott, hogy segítse a járványvédelmi hatóságokat a fertőzött és/vagy karantén elhagyó személyek felkutatásában.
A parlamenti vitában Ondrej Dostál (SaS) kapott szót. Emlékeztetett, a törvényjavaslat parlamenti bizottsági tárgyalása során egyetlen ellenzéki képviselő sem nyújtott be módosító javaslatot, ahogy a törvényhozás elé sem került egyetlen ellenzéki indítvány ezzel kapcsolatban. Dostál még erre is rátett egy lapáttal, mondván, a törvényjavaslat kidolgozásában azok a szakemberek is részt vettek, akik néhány héttel korábban még Richard Raši, miniszterelnök-helyettes csapatában dolgoztak, így kissé furcsa az ellenzéki képviselők heves bírálata.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.