A magyarok dönthetik el, ki lesz Szlovákia következő elnöke
A magyar közösségnek komoly beleszólása lesz, ki költözhet be Zuzana Čaputová mandátumának lejárta után a Grassalkovich-palotába.
Január 30-án éjfélkor lejárt a március 23-ára kitűzött államfőválasztás jelöltállításának határideje. Amit biztosan tudhatunk, legfeljebb 11 jelölt állhat fel a rajtkőre, az indulók végleges névsorát legkésőbb február 13-án ismerhetjük meg. Eddig a napig dönthet ugyanis a házelnök az illetékes parlamenti bizottság vizsgálatát követően arról, hogy a jelöltek teljesítették-e az induláshoz szükséges feltételeket. Csak a tények kedvéért, ahhoz, hogy valaki államfőjelölt lehessen 15 parlamenti képviselő vagy 15 000 választópolgár ajánlása szükséges.
Az előbbi mondatban nincs tévedés, Matovičék képviselőcsoportja két jelöltet is támogat. Még mondja valaki, hogy a kiérdemesült kormányfő ne tudna újra és újra váratlant húzni, legfeljebb a határidő letelte előtt néhány perccel előadott médiahack politikai hasznát nehéz megérteni a figyelem pillanatnyi felkeltésén túlmenően.
Jelen állás szerint már biztosan indul Danko, Korčok, Forró, Náhlik, Pellegrini és Harabin: az ő jelöltségüket ugyanis már elfogadta a házelnök. Aki ugyebár nem más, mint Peter Pellegrini, aki maga is jelölt. A képviselői támogatással induló Matovič és Dubovský ajánlásainak vizsgálata puszta formalitás, a kérdés pusztán az, Kotleba, Kubiš és Švec elégséges számú hitelesnek minősített aláírással rendelkezik-e.
Forró az ajánlások leadásakor úgy fogalmazott, négy százalék feletti eredménnyel lenne elégedett, amely biztosítaná, hogy a magyar közösség láttassa magát. A Magyar Szövetség államfőjelötje hangsúlyozta, a választás jó eséllyel a második körben fog eldőlni, az első fordulós jó szereplés erős tárgyalási pozíciót kínál arra, hogy a magyar közösség problémáit az asztalra lehessen tenni, ezáltal a felvidéki magyarokat senki se kerülhesse meg.
Pellegrini és Korčok között az elmúlt hetekben szűkült az olló, s bár a felméréseket a kutatócégek szeptemberi fiaskója után érdemes kritikával venni, a tendencia azért eléggé árulkodó. Pellegrini számára már az első fordulóban is az a legfőbb kihívás, hogy a lehető legtöbb kormánypárti választót maga mögé tudja állítani, miközben nemcsak Danko, de a felmérésekben a harmadik helyre jósolt Štefan Harabin is ezt a választói réteget szólítja meg.
Másképpen fogalmazva, az első fordulóban rajthoz álló jelöltek támogatói lehetnek a királycsinálók. A felvidéki magyar közösség számára az államfőválasztás igazi tétjét pontosan ez a lehetőség adja meg.
Fontos megjegyezni, az sem mellékes, milyen erőt tud felmutatni az első fordulóban magyar jelöltként Forró Krisztián. Ha a magyar választópolgár már az első fordulóban is az esélyes szlovák jelölt mellé teszi le a voksát, elveszik annak lehetősége, hogy a szavazata a közösség érdekében hasznosuljon.
Nem meglepő, hogy a két fő esélyes versenyében a magyar választók többsége Korčok ellenében Peter Pellegrinit támogatja. A korábbi külügyminiszter részéről számos magyarellenes élű megnyilvánulásra emlékezhetünk, de az államfőjelölti kampányában is inkább a negatív gesztusokat jegyezhetjük fel tőle. Vagyis akár úgy is vehetnénk, a verseny Dél-Szlovákiában lefutottnak tekinthető, a második körben a magyar szavazatok többségét anélkül is bezsebelheti a jelenlegi házelnök, hogy a Magyar Szövetség erre kifejezetten felszólítaná a támogatóit.
Valójában Pellegrini számára, különösen abban az esetben, ha az első fordulóban szoros eredmény születik, cseppet sem lesz mindegy, mekkora számban vesznek részt a második körben a magyar választók. Innen nézve már korántsem lebecsülhető tényező, hogy a Magyar Szövetség felszólítja-e a választóit Pellegrini támogatására.
A parlamenti küszöböt a magyar pártnak szeptemberben nem sikerült megugrania, de az államfőválasztás újabb alkalmat kínálhat egy alkuhelyzet elérésére.