2020. február 28., 12:14

A koronavírus-gyanús pácienseket órákig várakoztatják Pozsonyban

Döbbenetes, milyen közönnyel fogadja a pozsonyi Kramáre kórház a koronavírus gyanújával érkezett szlovák pácienseket – az esetekről a DenníkN számolt be.

Fotó: TASR/AP

Egy 27 éves szlovák nő magas lázzal tért vissza Olaszországból, ahol abban az időben már jelentősen megnövekedett a koronavírussal fertőzöttek száma. Mint elmondta, olyan vonattal utazott haza Szlovákiába, ahol több személy köhögött, emellett hosszabb ideig várakoztatták őket a határokon is. Ezalatt nem szállhattak ki a vonatból.   

Amikor Pozsonyba ért, az említett tünetei miatt úgy döntött, megvizsgáltatja magát egyik pozsonyi kórházban. Nem szerette volna ugyanis fertőzés esetén tovább terjeszteni a betegséget. Körzeti orvosa utasítására felkereste a pozsonyi Kramáre kórház epidemiológiai osztályát.

Habár az epidemiológiai osztályon azt mondták neki, hogy speciális váróterembe fogják elküldeni, a kórházba érkezését követően egy teljes órát hagyták várakozni a kórház épülete előtt a hidegben. A nő körül ez idő alatt számos paciens elsétált, akiket nyugodtan megfertőzhetett volna.

A fiatal nőt felháborította a pozsonyi kórház hozzáállása.

Úgy néztek rám, mint valami szörnyre. Szájmaszkot viseltem, és egy sálat, így csak a szemem látszott ki. Minden nővér mutogatott rám és megszólított, hogy menjek az épület mögötti sarokba. Ez a hozzáállás valami szörnyű volt”

– nyilatkozta a nő a DenníkN-nek. A kint töltött várakozás után annyira átfázott, hogy betegsége másnapra rosszabbodott.

A nő azt is elmondta, hogy rajta kívül még egy másik pár is várakozott odakint, akik éppen Velencéből tértek haza. A fiú köhögött, és a lánnyal együtt a biztonság kedvéért eljöttek megvizsgáltatni magukat.

A kórház szerint standard eljárásról van szó

Az esettel kapcsolatban a DenníkN felkereste az illetékes személyeket.

A Pozsonyi Egyetemi Kórház szóvivője, Eva Kliská szerint standard eljárásról van szó, amelyet be kell tartani annak érdekében, hogy más páciensek vagy a személyzet ne fertőződjenek meg.

„A váróteremmel rendelkező speciális ambulanciára, amelyet a koronavírus-gyanús személyek számára különítettek el, biztonsági intézkedések vonatkoznak. Ha egyszerre több paciens érkezik, akik koronavírus-gyanúsak, a váróterembe és az ambulanciára csak egyenként léphetnek be annak érdekében, hogy ezzel meglehessen akadályozni a betegség terjedését” – mondta a szóvivő. Minden ilyen vizsgálat után fertőtleníteni kell a termeket.

A nő ellenben azt állítja, hogy amíg kint várakoztatták, a speciális váróterem üres volt. Ezután egyenesen az ambulanciára hívtak. A vele együtt várakozó párt sem hívtak a váróterembe, azok szintén a hidegben álltak.

A kórház szóvivője szerint a pácienst kivizsgálták, és nem helyénvaló a pánikkeltés.

Hazaküldték, hogy várjon otthon az eredményekre

A nőt az is megdöbbentette, hogy a vizsgálatok után, amely során az orvos és a nővérek is védőruhát viseltek és minden helyet fertőtlenítettek, ahol a nő megfordult, egyszerűen hazaküldték. Akkor már nem volt láza, ami viszont csak annak köszönhető, hogy lázcsillapítót vett be. Délután a láza újra felszökött, fájtak az ízületei és a feje. A nőt mindez nagyon meglepte. Úgy vélte, mindaddig elszigetelten fogják tartani, amíg nem érkeznek meg az eredmények.

Az orvosoknak eközben elmondta, hogy két másik személlyel lakik egy közös lakásban.

Haza tömegközlekedéssel ment, és ha tényleg fertőzött lett volna, számos más személyt is megfertőzhetett volna.

Az orvosok csupán arra utasították, viseljen szájmaszkot, maradjon otthon, és következő nap telefonáljon, hogy érzi magát.

Kint várakoztatják a betegeket a hidegben

Hasonló döbbenetes történetről számolt be nemrég egy másik szlovák nő is, aki Barcelonából érkezett haza Szlovákiába. A nő lázas lett és fájt a torka. Felkereste ezért a Kramáre kórház epidemiológiai osztályát. Mint elmondta, érkezésekor senki sem várta. Ezután több mint két és fél órát hagyták kint a hidegben várakozni.

A nő teljesen összefagyva és sírva ment be végül a váróterembe, ahol a kórházi személyzet azzal várta, hogy más esetekkel is foglalkozniuk kellett,

és nem tehetnek arról, hogy ilyen sokáig tartott. Kivizsgáltál, de az eredményekre szintén várni kellet, mert ahogy a személyzet ismertette, a hétvégén nem dolgoznak.

A nőt felháborította ez a hozzáállás. Mint elmondta, minden páciens után germicíd lámpákat kapcsolnak be, ami hosszabb ideig eltartott.

Ugyancsak időbe telik, míg a személyzet felveszi a védőruhát és fertőtleníti a termeket. Mi fog történni akkor, hogy 20 vagy 50 ember érkezik egyszerre a kórházba? Mindenki kint fog állni a parkolóban? – kérdi a felháborodott szlovák nő.

Eközben az egészségügyi minisztérium javaslata szerint a koronavírus-gyanús pácienseket kórházban kéne izolálni egy speciálisan kijelölt helyen a fertőző osztályon, mindaddig amíg a vizsgálatok eredményei kiderülnek. Csak akkor szabad hazaengedni őket, ha eredményeik negatívak.

A pozsonyi kórház ellenben azzal védekezik, hogy ez a gyakorlat nem minden esetre érvényes.

Nem minden személyt szükséges feltétlenük beutalni a kórházba, aki koronavírus-gyanúval érkezik. Orvosaink betartják a tiszti főorvos által kiadott irányelvet, amely azokat a klinikai és epidemiológiai kritériumokat tartalmazza, amelyek megkövetelik a páciens kórházba való beutalását”

– nyilatkozta a Pozsonyi Egyetemi Kórház szóvivője.

Mindkét említett szlovák nő esetében a koronavírus tesztek negatív eredménnyel zárultak. Hasonlóan nem volt fertőzött az a mintegy száz személy sem, akik Kínából vagy Olaszországból érkeztek Szlovákiába a koronavírus tüneteivel.

Ugyanakkor a szlovák nő szerint, ha tesztje pozitív lett volna, a vizsgálatok- és az eredményekre várás során számos más személyt is megtudott volna fertőzni a kórházban, a tömegközlekedésben vagy közvetlen környezetében.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.