2020. március 29., 11:35
Frissítve: 2020. már. 30. 10:01

Soha nem látott gazdasági intézkedéscsomaggal segítené a kormány a vállalkozókat és a munkavállalókat

A kormány bemutatta hét pontból álló intézkedéscsomagját az új koronavírus-járvány által sújtott gazdaság támogatására. Az egyes intézkedésekkel elsősorban a munkavállalók, a vállalkozások és a kereskedők számára szeretnének segítséget nyújtani. A sajtótájékoztatón elhangzott, Szlovákia történetében ez a legnagyobb gazdaságélénkítő segélycsomag.

sajtótájékoztató, gazdasági intézkedések
Fotó: TASR

Az egyes intézkedéseket Igor Matovič kormányfő ismertette.

Ezek között említette, hogy

az állam azt tervezi, hogy visszatéríti a munkavállalók fizetésének 80%-át azon a vállalatok esetében, amelyeknek a koronavírus-járvány miatt kötelezően be kellett zárniuk.

Ez azokra a munkavállalókra, akik az elmúlt időszakban felmondásukat töltötték, nem vonatkozik.

A miniszterelnök kiemelte,

kizárólag azokat a munkaadókat segítik, akik nem mondanak fel az alkalmazottaiknak.

Emellett az állam hozzájárulást fog nyújtani az egyéni vállalkozóknak és az alkalmazottaknak, mégpedig az adott vállalkozások bevételkiesésének mértéke szerint.

A kormány havi 500 millió eurós bankgaranciát is nyújt annak érdekében, hogy a pénzintézetek kedvező feltételek mellett finanszírozhassák a vállalkozásokat.

Azoknak a szülőknek, akik a karantén miatt nem tudtak dolgozni, vagy mert otthon maradt gyermekük után táppénzt voltak kénytelenek igényelni, bruttó fizetésük 55%-át megtéríti az állam.

A kormány emellett lehetőséget ad a munkáltatói illetékek, valamint az adóelőleg halasztott kifizetésére azon vállalkozások esetében, amelyeknek bevétele több mint 40%-kal csökkent vagy csökkenni fog a válság miatt.

A vállalkozóknak továbbá lehetőségük van a 2014-től fennálló veszteségek azonnali adóleírására.

Az intézkedések további részleteit a kormány jövő héten fogja részletezni.

Matovič kiemelte,

a most bevezetésre kerülő intézkedések miatti kiadások az ország GDP-jének 1%-át teszik ki havonta.

Az intézkedés előreláthatólag 800 ezer munkavállalót és mintegy 200 ezer vállalkozót érint

Milan Krajniak, munka- és szociális ügyi miniszter a különleges intézkedések első pontját ismertette részletesen.

sajtótájékoztató, gazdasági intézkedések
Fotó:  TASR

Az intézkedések értelmében azon munkavállalók, akik a kialakult krízishelyzet miatt otthon maradtak (az őket alkalmazó vállalatokat ideiglenesen be kellett zárni), fizetésük 80%-át megkapják. A miniszter ígérete szerint a kötelező elvezetéseket (egészségügyi, szociális biztosítás) is fizetik.

Az intézkedés előreláthatólag 800 ezer munkavállalót és mintegy 200 ezer vállalkozót érint. Krajniak azt is hozzátette, hogy április 15-től kezdik az ígért kifizetések folyósítását.

Richard Sulík gazdasági miniszter elégedett a kormány gazdasági intézkedéseivel. Mint mondta, olyan intézkedéseket hoztak, amelyeket feltétlenül meg kellett hozni.

A jövőben lesznek még apróbb, egy-egy gazdasági szektort célzó intézkedések, szóval ez nem egy teljes csomag, de ezek a legfontosabb lépések, amiket most meg kellett lépnünk”

– fogalmazott Sulík, hozzátéve, az intézkedések meghozatalánál más országok hasonló intézkedéseit is áttanulmányozták.

Kell az emberek segítsége és összefogása is

Veronika Remišová, a vidékfejlesztésért, a beruházásokért és a digitalizációért felelős miniszterelnök-helyettes azzal kezdte, hogy ezekben a nehéz időkben látszik meg, mely országok létesítettek tartalékalapot, amikor a gazdaságuk azt megengedte, és melyek szórták a pénzt.

Mi sajnos, az utóbbi csoportba tartozunk, ezért elég sok pénz hiányzik a mostani szükséghelyzet áthidalásához”

– mondta a miniszter, hozzátéve: fontosnak tartja, hogy az állam segítse a gazdaság szereplőit, a munkavállalókat, magánvállalkozókat.

Mint kiemelte, egyedül azonban nem tudja a kormány elérni, kell az emberek segítsége és összefogása is.

Megjegyezte, az új kormány elkezdte az állami hivatalok megtisztítását, és

az EU-s támogatásokkal kapcsolatos tárgyalásokat is megkezdték, hogy a korábbi uniós pénzeket minél hamarabb át lehessen csoportosítani, és ott felhasználni, ahol a legnagyobb szükség van rá.

Mindez 1 milliárd eurójába kerül az államnak

Boris Kollár, a parlament elnöke a sajtótájékoztatón elmondta, a kormány senkit – legyen az vállalkozó vagy munkavállaló – nem hagy segítség nélkül.

Hozzátette,

Szlovákia történelmében ilyen nagy mértékű állami gazdasági segélycsomagról még nem döntöttek.

„Tudatosítanunk kell, hogy egy hajón evezünk, hajlandók vagyunk kezet nyújtani az ellenzéknek, a jövő héten összehívom a parlamentet, hogy ezeket gazdasági intézkedéseket minél hamarabb el tudjuk fogadni” – mondta Kollár.

A pénzügyminiszter, Eduard Heger elmondta,

az említett intézkedések mintegy 1 milliárd eurójába kerülnek az államnak, a banki kiadásokkal, kölcsönnel kapcsolatos kiadások pedig mintegy fél milliárdba kerülnek.

Szerencsénkre az Európai Központi Bank is pozitívan áll a gazdasági problémák megoldásához, így rajtuk keresztül tudja Szlovákia is megoldani a kiadások rendezését - fűzte hozzá a miniszter.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.