2020. augusztus 27., 12:30

A járványügyi szakember szerint Pozsony lakóinak az átlagosnál is nagyobb a felelőssége a járvány terjedésében

Érdekes interjút adott Martin Pavelka járványügyi szakember a Denník N-nek. A lap azt követően kérdezte az epidemiológust, hogy a főváros a korábbi zöldről a hét elején rögtön pirosra állította át a járványügyi szemafort. Pavelka volt egyébként azon szakértők egyike, akik kidolgozták a járványügyi "szemafor-rendszert". A beszélgetés legérdekesebb részeiből idézünk!

Fotó: pixabay.com

Azt mondja, bele kell törődni, hogy Pozsony mindig rizikósabb helyek közé fog tartozni. A város népsűrűsége kedvez a koronavírus terjedésének, ezért lakóinak, véli a szakember, jóval nagyobb a felelőssége abban, hogy sikerül-e megállítani a betegséget.

Magam is meglepődtem, hogy két-három hét alatt mennyit változott a helyzet.

Pavelka szerint, bár nem példa nélküli, nem számítottak arra, hogy a két-három héttel korábbi, alig féltucat lokális fertőzés után milyen gyorsan rosszabbodik a járványügyi szituáció. Míg alig tíz napja 243 aktív fertőzöttet tartottak nyilván a fővárosban, addig most 440 felett van a számuk. A szakember ezt, jobb híján, a szuperterjedés jelenségével magyarázza, bár ennek egyértelmű kijelentéséhez még több adatra van szükség.

pavelka
Martin Pavelka
Fotó:  FB

A járványügyi szemafor hirtelen átállítására viszont kizárólag objektív, mérhető adatok alapján került sor, mondja, összesen öt különböző paramétert vetnek össze, ezzel átfogóbb képet kapnak a járvány terjedéséről, mint a korábbi mozgó mediános rendszerrel.

A szakértő szerint ez utóbbi rossz választás volt, szinte sehol a világon nem alkalmaztak hasonlót. Ráadásul mivel hétvégén alig teszteltek, pénteken meg csak ebéd utánig, torz adatokkal szolgált. Az újonnan kijelölt paraméterek közül mindegyiknek megvannak a maga korlátai, de együtt már alkalmasak arra, hogy azok alapján felelős döntéseket hozzanak az illetékesek. Ezek meghatározott feltételek alapján váltanak majd színt, ha pedig

ötből legalább kettő egyszerre vált át azonos színre, jön az új (szigorúbb) fázis.

Az első paraméter a vírus terjedését jelzi (egy fertőzött hány másik embert fertőz meg, Szlovákiában ez a mutató 1,25 körül van jelenleg), a második a fertőzésszám napi emelkedését (incidencia), a harmadik az aktív betegek számát (prevalencia), negyedik az esetleges szuperterjedéseket, míg az ötödik az éppen kórházban lévők számát mutatja. A paraméterek országos és regionális szinten is meghatározottak.

A fentiek közül, s ezt a szakértő maga is elismeri, a negyedik, a szuperterjedést figyelő paraméter a leginkább ingatag. Jelenleg is dolgoznak azon, hogy egyértelműsítsék és standardizálják, de egyelőre ez még nem sikerült teljesen.

Pozsonyban ötből három indikátor váltott át egyszerre!

Az incidencia, a prevalencia és a vírus terjedését jelentő reprodukciós szám. Ez a három mutató jól jelzi, rosszabbodott a helyzet a fővárosban. Pavelka azt mondja, a korona.gov.sk-n több paraméter is "élőben" követhető, az incidenciát és a prevalenciát is láthatják az érdeklődők, a maradék hármat pedig rendszeresen közlik majd.

Pavelka szerint a főváros illeétkesei sem számoltak azzal, hogy a narancs fázist egyből át is kell ugorniuk, ugyanakkor a lépést helyesnek és szükségesnek tartja. Még úgy is, hogy az előzetes szimulációkban sem került sor hasonlóra.

A szakértő nem győzi hangsúlyozni, s ez az interjú egyik legfontosabb része, nem lehet összevetni a szlovák határértékeket más országokéval. Mivel országonként különböző egészségügyi kapacitással, anyagi háttérrel és emberi erőforrásokkal rendelkeznek az egyes kormányok, nem lehet összevetni a cseh és a szlovák adatokat azzal a céllal, hogy egyik vagy másik szigorúságát bíráljuk. A jelenleg elfogadott határértékek hosszú és intenzív csapatmunka eredményei - hangsúlyozza a szakember, aki szerint Szlovákia jó pozícióból vág neki a járvány második hullámának, ellentétben mondjuk Spanyolországgal, mondja, ahol a kórházak már a kapacitásuk határán járnak, és "Isten óvja őket attól, hogy megnyissák az iskoláikat". 

Ez a kijelentés annak fényében különösen érdekes, hogy éppen tegnap jelentette az MTI, Spanyolországban tüntetések jöhetnek, ha a diákokat nem megfelelő körülmények közé rendelik vissza az iskolába.

A szakértő azt mondja, félő, hogy a második hullám a fiatalokat éri majd leginkább. Rengeteg lesz az olyan fertőzött fiatal, aki erős immunrendszere miatt nem mutat majd tüneteket, ki sem derül róla, hogy "beteg", viszont aktívan terjeszti majd a betegséget. A közösségi terjedést mindenképpen el kell kerülni, magyarázza, ezért kellett olyan alacsonyra állítani az incidencia határértékeit.

Biztosan nem lesznek még egyszer olyan szigorú korlátozások mint áprilisban! Nem lenne értelmük..

Mivel ma már többet tudunk a vírusról, mint néhány hónappal korábban, nincs értelme hasonlóan szigorú intézkedéseknek. A szakember szerint a szuperterjedésre és a lokális gócpontok megfékezésére kell koncentrálnunk, felesleges lezárni a városokat, nem lenne semmi eredménye.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.