A COVID-19 elleni oltásra még várnunk kell, sokan nem is adatnák be maguknak
Leghamarabb 2021 végére lehet meg a COVID-19 elleni védőoltást, de valószínűleg még később – fogalmazott a szakemberek online-konferenciáján Zita Lukáčová, a vakcinagyártókat tömörítő Innovatív Gyógyszeripari Egyesület (AIFP) munkatársa. Elmondása szerint a vakcinafejlesztés folyamatának egyes szakaszait nem lehet felgyorsítani, és gondoskodni kell arról is, hogy az oltóanyag biztonságos legyen.

Sok ember be se oltatná magát, aminek fő oka az oltásokról széles körben elterjedt téves információkban keresendő.
- mondta Katarína Bodnárová, az AIFP munkatársa.
Vladimíra Čavojová, a Szlovák Tudományos Akadémia (SAS) Szociológiai és Pszichológiai Intézetének munkatársa úgy fogalmazott, hogy az akadémia által márciusban, a koronavírus járvány kezdetén végzett felmérés eredménye szerint az emberek 70 százaléka oltatná be magát a COVID-19 ellen. Azok, akik általában véve negatívan állnak hozzá a vakcinázáshoz, kevésbé lennének hajlandók beadatni a koronavírus elleni oltást.
- mondta Čavojová.
Radomír Masaryk, a pozsonyi Comenius Egyetem Társadalom- és Gazdaságtudományi Karának munkatársa azt mondta, a karon végzett tanulmányok azt mutatják, hogy az emberek nem értik, mi az oltás és hogyan működik. Maroš Rudnay radiológus, a Sarlatánüldözők egyesületének (Lovci šarlatánov) tagja egyetért ezzel, és rámutat, hogy még mindig sokan, különösen az idősebbek, nem járnak a megelőző szűrővizsgálatokat.
- mondta.
„Az emberek nem bíznak az orvosokban és a gyógyszerészekben, és elmondható, hogy az oltásellenes diskurzus táptalajt ad ennek a vélekedésnek" - mondta Masaryk. Elmondása szerint a vakcinázás elutasítása egyfajta trend, ami folytatódni fog, mert a fiatalok közül is sokan azon az állásponton vannak, hogy semmiféle kémiai anyagot nem akarnak a testükbe injekcióztatni, és szerintük sok gyógyszert is feleslegesen írnak fel az orvosok.
A szakemberek szerint nem megijeszteni kell az embereket, hanem hiteles forrásból származó információkkal ellátni őket a lehetséges kockázatokról vagy a mellékhatásokról.
Fontos, hogy az információkat orvosi kutatások támasszák alá, a kutatóknak pedig érthetően kell átadniuk az információkat.