2024. június 6., 17:26

Veszélyben vannak óceánjaink?

Fehér homok, napernyő, egy jó könyv és sósvíz-illat. Már-már karnyújtásnyira lehetnek ezek a kellemes életképek, hiszen június van. Itt a nyár, a kirándulások ideje. Várnak ránk az óceán- és tengerpartok, hogy hűs vizeikben elmerülve búcsút intsünk otthoni gondjainknak. A lábunk alatt lévő sokszínű élővilág, a hal- és medúzarajok, a színpompás korallok és vízi csillagok mind-mind hozzátesznek ehhez a zavartalan élményhez.  Vajon meddig élvezhetjük ennek szépségeit?

tengeri élővilág
Fotó: unsplash.com

Az óceánokat a hőség, az oxigénveszteség és az elsavasodás kialakulása fenyegeti. Egy új kutatás szerint a világ óceánfelszínének egyharmadára különösen nagy veszélyt jelent a fosszilis tüzelőanyagok égetése és az erdőirtások számának növekedése. Az előbb megnevezett „hármas fenyegetés” (szélsőséges hőség, oxigénveszteség, elsavasodás) egyre intenzívebbé vált az utóbbi évtizedekben. Ez a helyzet pedig fenyegetést jelent a bolygó tengeri élővilágára. Nem csoda, hiszen a társadalmi önzőség jóra még sosem vezetett. Ezt jól demonstrálják az utóbbi évek felmérései is.

Az emberek kapzsisága miatt létrejövő, környezetre káros hatással bíró tevékenységek a világ óceánjainak felső 300 méterén sokkal erőteljesebbek, pontosabban háromszor tovább tartanak és hatszor intenzívebbek, mint az 1960-as évek elején.

Az említett kutatásban arra hívják fel a figyelmet, hogy a klímaválság miatt már most rendkívüli helyzetbe kerültek a Föld sósvíz-területei.

Joel Wong zürichi kutató példaként hozta fel a Csendes-óceánon lévő „hőfoltot”, amely a tengeri élőlények kihalását okozta. Hozzátette, hogy több hőfolt keletkezhet majd óceánonként, melyek a jövőben tengeri ökoszisztémákat tehetnek tönkre, illetve a horgászatot is kihívások elé állíthatják. A klímaváltozás a halakat és más állatfajokat arra kényszerítheti, hogy kedvezőbb éghajlatra vándoroljanak, s amennyiben ez nem sikerül, a kihalás szélére is sodródhatnak.
tengeri élővilág
Fotó:  unsplash.com

Az óceánoknak a fosszilis tüzelőanyagokból származó tetemes mennyiségű hőt, illetve szén-dioxidot kell felvennie, amely egyúttal továbbmelegíti az atmoszférát, s teszi élhetetlenné a szárazföldet. A szén-dioxid-többlet savasabbá teszi a tengervizet, feloldja a tengeri élőlények héját, az óceánt viszont folyamatosan vonja meg a megfelelő oxigénmennyiségtől.

Az embereknek be kell látniuk, hogy az óceánok jelenleg megvédenek minket az extrém hőmennyiségtől. Ez viszont következményekkel jár

– hangsúlyozza Andrea Dutton geológus.

tengeri élővilág
Fotó:  unsplash.com

Továbbá megemlítette, hogy perm korszakból származó leletek ugyanolyan mintákkal rendelkeztek, mint a jelenlegiek. „A permben a tengeri nemzettségek kétharmada kihalt, és bár most nem azonosak a feltételeink, azért érdemes kiemelni, hogy a környezeti változások hasonlóak.”

Igaz, hogy az óceánok és a szebbnél szebb tengerpartok tökéletes szelfi-háttérképek lehetnek a nyári nyaralások során, ám nem szabad elfeledkeznünk arról sem, milyen sokat köszönhetünk azok természeti adottságainak.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.