2025. január 6., 13:34

Taraba: Nem a minisztérium kezdeményezte a radioaktív hulladék behozatalát

A külföldről származó radioaktív hulladék behozatali tilalmának eltörlése nem a környezetvédelmi minisztérium kezdeményezése volt – nyilatkozta Tomáš Taraba környezetvédelmi miniszter a TASR hírügynökségnek adott interjújában.

Tomáš Taraba
Tomáš Taraba
Fotó: TASR
Ez egy parlamenti képviselői kezdeményezés, amelyhez a környezetvédelmi minisztérium nem csatlakozik”

– jegyezte meg Taraba.

Elmagyarázta, hogy az államok között olyan törvény van érvényben, amely kimondja, hogy egy országba beérkező radioaktív hulladék sugárzási mennyiségének meg kell egyeznie az országot elhagyó sugárzással. „Ha a radioaktív hulladék feldolgozásáról van szó, például annak térfogata csökken, de a sugárzás nem, akkor ez mechanikai folyamat, amely nem jelent környezeti kockázatot. Semmi nem jut ki a környezetbe” – részletezte. Taraba hozzátette, hogy ez jellemzően atomerőművekből származó ruházat elégetését jelenti.

A miniszter szerint Szlovákia korábban jelentős összegeket fektetett be egy radioaktív hulladékfeldolgozó létesítmény megépítésébe.

A környezeti hatásvizsgálatot (EIA) még Ján Budaj (korábbi környezetvédelmi miniszter) idején, 2022-ben hagyták jóvá. Azok, akik most bírálják ezt a döntést, pontosan ugyanazok, akik korábban engedélyezték és jóváhagyták ezt az eljárást”

– állította Taraba.

A JAVYS radioaktív hulladékfeldolgozással foglalkozó vállalat a radioaktív hulladék feldolgozásából milliós bevételekre tett szert, amelyek az államkasszába kerültek – mondta a környezetvédelmi tárca vezetője. „Ezek a berendezések itt vannak, csak jelenleg nem használják őket, annak ellenére, hogy engedélyekkel rendelkeznek, míg más országokban működnek. Szlovákia jelentős bevételektől esik el egy olyan területen, ahol korábban élen járt” – tette hozzá.

A parlament novemberben elfogadta azt a javaslatot, amely szerint Szlovákiába ismét behozható lesz külföldi radioaktív hulladék.

A változtatás a kritikus infrastruktúráról szóló törvény módosító javaslatán keresztül valósult meg. A képviselők szerint a radioaktív hulladék behozatala szigorú biztonsági intézkedések betartása mellett egy szokványos gazdasági tevékenység, „amelyet semmilyen nemzetközi vagy európai jogszabály nem tilt kifejezetten”.

Szlovákiában a nagyipari radioaktív hulladékfeldolgozással kizárólag a JAVYS foglalkozik, amely korábban olasz, cseh és német hulladékot égetett el. A behozatali tilalmat a minisztérium 2021-ben vezette be a gazdasági minisztériummal kötött megállapodás alapján.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.