A Pro Regio Danubia Polgári Társulás fő célja létrehozni az általános fejlődés és a lakosság magasabb életszínvonalának feltételeit a Duna menti alföld területén. A civil szervezet már 2011 óta szervez jótékonysági, környezetvédelmi, kulturális és sportrendezvényeket több mint 70, elsősorban csallóközi vállalkozó támogatásának és áldozatkész aktivistáinknak köszönhetően. A Tisztítsuk meg Csallóközt mozgalomhoz Dunaszerdahely városa másodszor, a Mathias Corvinus Collegium dunaszerdahelyi intézménye először csatlakozott.
Igaz, mi még gyerekcipőben járunk, mert második éve hirdettük meg a dunaszerdahelyi lakosságnak is, hogy ők is jöjjenek és lehetőségeik szerint kapcsolódjanak be ebbe az akcióba, de idén már az iskolások körében és különböző intézményeket bevonva hirdettük meg a szemétgyűjtést. Hamarosan pedig a Mathias Corvinus Collegium diákjai, illetve vezetői kapcsolódnak be, és a Pro Regio Danubia csapatával illetve a lakosokkal közösen látunk neki a hulladék összegyűjtésének”,
mesélte Karaffa Attila alpolgármester az akció kezdetekor.
Bár a városban a közterület-fenntartó vállalat munkatársai még a hétvégeken is rendszeresen gyűjtik az eldobott hulladékot a város területén, bizony akad munka elég. Papírhulladék, eldobott cigarettás dobozok, csikkek, üvegek, műanyag zacskók, kozmetikai cikkek dobozai – ez csak az első öt perc gyűjtésének eredménye.
Manapság már kiskorukban igyekeznek a gyerekeket megtanítani a szelektív hulladékgyűjtésre, hiszen az óvodákban és az iskolákban is olyan szemetes tároló edények vannak, amelyek a szelektív hulladékgyűjtést segítik. Ezt próbáljuk a lakosokkal is megértetni több kommunikációs csatornán keresztül is, de úgy gondolom, ennek tudatosítása a lakosság körében egy hosszabb folyamat”,
vélekedett az alpolgármester. A szemetelés oka többféle lehet: a kényelem, a szocializáció hiánya, a félreértelmezett vagányság. Az viszont mementó lehet, hogy a megfigyelések szerint, a hulladék felelőtlen kezelése a fiatalabb korosztályt érinti a leginkább.
Sajnos inkább a fiatalok azok, akik kényelemből, nemtörődömségből – természetesen tisztelet a kivételnek–, eldobják a szemetet, de lehet, hogy rossz példát látnak valahol. Vannak viszont a felnőttek között is olyan egyének, akik azt mondják, majd a »város« úgyis felszedi, eltakarítja, ő ezzel minek foglalkozzon. A város ezt természetesen valóban megteszi, de ez nem ok arra, hogy így gondolkozzunk. Ha az illető a kukába dobná a szemetet, akkor a munkatárs kevesebb idő alatt nagyobb területet tudna takarítani, tehát minden mindennel összefügg, és úgy gondolom, hogy sajnos még van mit javítanunk nekünk is az önkormányzatnál, hogy a lakosság körében még jobban tudatosuljon a felelősség”,
fejtette ki Karaffa Attila, aki azt is elárulta nekünk, hogy tavaly csupán a Jesenský parknál, az állomás közelében tíz nagy zsákot töltöttek meg hulladékokkal annak ellenére, hogy ott is rendszeresen tisztítják a területet. Igaz, valóban forgalmas helyről van szó, mivel arra az utasforgalom is kertesztülhalad.
A legfontosabb az, hogy a téma egész évben szem előtt legyen. A szelektív hulladékgyűjtéssel rendszeresen foglalkozik a városi televízió, a városi újság, a város által üzemeltetett internetes platformok, amelyek felületein rendszeresen kommunikáljuk, hogy ha tudunk szelektálni, akkor abból a lakosok is hasznot húznak, hiszen kevesebb lesz a szemétlerakási díj, így kevesebbet fognak számlázni nekünk, és akkor kevesebb lesz a lakosok szemétdíja is. Amíg azonban a kommunális és a vegyes hulladék tömege nem csökken, addig mi sem tudunk lejjebb menni az árakkal. Ha már a környezetvédelemről beszélünk, elmondanám, hogy a Föld napján pedig a faültetési kampány erősödik, akkor szintén bekapcsoljuk az iskolákat, az intézményeket az eseménybe. Ez már az iskolák oktatási, nevelési terveiben is szerepel.”
Pomichal Krisztián, az MCC Felvidék igazgatója kiemelte, hogy az intézmény és a dunaszerdahelyi önkormányzat között hagyományosan nagyon jó a viszony, így amikor felkérést kaptak arra, hogy csatlakozzanak ehhez a kezdeményezéshez, természetesen rögtön igent mondtak, hiszen lelkes munkaerőből nincs hiány, csupán a logisztikát kellett megoldaniuk. Jó volt látni az MCC diákjait, hogy nem nyűgnek, és nem is kihívásnak, hanem szinte szórakozásnak, játéknak tekintették a feladatot, és nagyon gyorsan is haladtak a munkával.
Szemétből egy is sok, de egyébként azt gondolom, hogy az utóbbi években a város sokkal tisztább lett. Ahogy itt a parkban dolgoznak a gyerekek, szerencsére nem szeméttől szemétig kell szaladniuk, hanem tényleg keresni kell, és szerintem ez már nagyon jó dolog. Szerencsére a diákjainkat nem kell noszogatni, tudják, mi a dolguk és akarják is. Megjegyezném, hogy mind a fiatal tehetségprogramban, mind a középiskolás programban súlyt helyezünk a környezetvédelemre, a környezettudatosságra.”
Rendkívül fontos, hogy a gyerekek megértsék, hogy a környezetvédelem és a bolygónk megmentése az nekünk itt Közép-Európában nem az ausztrál korallzátonyokkal kezdődik, vagy a sarki jégtakarókkal, hanem a hátsó udvarunkkal.
Tehát először tisztítsuk meg a magunk kis mikrokörnyezetét, utána megválthatjuk a világot. Az eredeti szakmám szerint természetvédelmi biológus vagyok, csak – ahogy tréfásan mondani szoktam – „kikeresztelkedtem”, így számomra különösen fontos a környezetvédelem, és még egyszer hangsúlyoznám, ez a lokális környezetvédelem, hogy a saját magunk kis környezetét tudjuk megtisztítani. Úgy gondolom tehát, hogy ez az igazi környezetvédelem, amit itt a gyerekek csinálnak, ahogy összeszedik a szemetet maguk, illetve mások után”,
szögezte le Pomichal Krisztián. Ha azt a gondolatot sikerül elültetni a legifjabb nemzedék képviselői között, hogy a tíz lépést tegyék meg pluszba a kukáig, és ne a földre dobják el a szemetet, akkor már megérte ezzel foglalkozni, véli az igazgató.