Magyar Szövetség: zöld kolonializmus helyett zöld lokálpatriotizmust - VIDEÓKKAL
Pénteken tartott sajtótájékoztatót a Magyar Szövetség pozsonyi székházában Nagy József, a párt elnökségi tagja, korábbi környezetvédelmi miniszter és európai parlamenti képviselő Ollé Vladimira vállalkozóval és Pék Pállal, akik határozottan bírálták Tomáš Taraba környezetvédelmi miniszter azon törekvését, hogy jogszabály-módosítással csorbítsa a helyi önkormányzatok beleszólási jogát a szélerőműparkok engedélyezési eljárásában. A Magyar Szövetség szerint a lépés a külföldi beruházók érdekeit szolgálná, miközben a dél- és kelet-szlovákiai, jellemzően magyarlakta térségek környezeti és társadalmi kiszolgáltatottságát növelné.

Tomáš Taraba környezetvédelmi miniszter már 2023 végén is előállt egy törvénymódosítási javaslattal, amely a Környezeti Hatásvizsgálat (EIA) folyamatát egyszerűsítette volna, ám ez jelentősen korlátozta volna az önkormányzatok és a lakosság beleszólási jogait. A módosítás szakmai egyeztetés nélkül, gyorsított eljárásban került előterjesztésre, és széleskörű tiltakozást váltott ki, mivel sérthette volna az alkotmányos és uniós normákat is. A törvényt végül Peter Pellegrini köztársasági elnök megvétózta.
A párt szerint a gyenge szélviszonyokat a beruházók extrém magas, akár 250 méteres turbinákkal kompenzálnák, amelyek súlyos környezeti, egészségügyi és tájképi hatásokat vonnának maguk után. Nagy József szerint a környezetvédelmi miniszternek az emberek, és nem a külföldi cégek oldalán kellene állnia. Hangsúlyozta: az engedélyezési folyamatok nem időhúzást jelentenek, hanem a közösség jogait védik.
– fogalmazott.
A Magyar Szövetség öt pontból álló követeléscsomagot fogalmazott meg a minisztérium felé:
1. Azonnali moratórium a törvényjavaslatra, amíg nem történik független társadalmi és környezeti vizsgálat.
2. Kötelező nyilvános meghallgatásokat kérünk minden szélerőműprojekt kapcsán a helyi önkormányzatokkal és a lakosokkal is.
3. Stratégiai energiakonferenciák szervezése szakértőkkel, egyetemekkel és civilekkel, ahol megvitathatják Szlovákia energiajövőjét és azon belül is a megújuló energiaforrásokat.
4. A folyamatban lévő közösségi ellenállást kiváltott projektek újratárgyalása.
5. A kataszteri szabályozás megerősítése – a szomszédos községek beleszólási jogának garantálása.
Pék Pál, a Fenntarthatóbb Felvidékért civil szervezet alapítója arra figyelmeztetett: Kürt és Fűr most még tiltakozhat, de a jogszabály elfogadása után erre már nem lenne lehetőségük. A jelenlegi gyakorlat szerint az önkormányzatok éves kompenzációja mindössze 0,68 százalék a projekt hozamából, amit az új törvény még teljesen el is venne. A civil aktivista szerint ez az arány méltatlan, különösen európai összehasonlításban, és elfogadhatatlan, hogy a helyi közösségeket kizárják az őket közvetlenül érintő döntésekből.
A Magyar Szövetség jelezte: parlamenten kívüli pártként is részt kíván venni a társadalmi egyeztetés során, és minden rendelkezésre álló eszközzel küzdeni fog a helyi közösségek beleszólási jogának megőrzéséért.
Nagy József kérdésünkre elárulta, amennyiben a törvénymódosítási javaslatot a tiltakozások ellenére is elfogadják, számíthatunk-e jogi lépésekre - esetleg uniós szinten is. A volt környezetvédelmi miniszter a zöld kolonializmus és a zöld lokálpatriotizmus kifejezéseket is kifejtette. A volt környezetvédelmi miniszter ugyanakkor arra is kitért, mit ért a „zöld kolonializmus” és a „zöld lokálpatriotizmus” fogalmai alatt: előbbi szerinte azt jelenti, amikor a megújuló energiaforrások nevében külső, gyakran külföldi érdekek érvényesülnek a helyi közösségek rovására, míg utóbbi azokat az alulról jövő kezdeményezéseket jelöli, amelyek a fenntarthatóságot a helyi érdekek, értékek és környezeti adottságok figyelembevételével kívánják megvalósítani.