Kevés az időnk és nem mindegy, mire használjuk. Megnyílt a fenntarthatósági expo Budapesten
A Planet 2021 Fenntarthatósági Expót Áder János, Magyarország köztársasági elnöke nyitotta meg kedden délelőtt.

A november 30-tól december 5-ig tartó rendezvénynek a Budapesti Vásárközpont ad otthont.
A kedd délelőtti plenáris programban Áder János, magyar és Andrzej Duda lengyel államfő mellett a helyszínen felszólalt Mathias Cormann, az OECD főtitkára és Kandrács Csaba, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke. Zuzana Čaputová szlovák államfő és António Guterres, az ENSZ főtitkára videóüzenetben szólt a konferencia hallgatóságához. A közelmúltban hosszú kórházi kezelésre szoruló Miloš Zeman cseh államfő egészségügyi okokból nem kapcsolódott be a délelőtti plenáris ülés programjába.
A fenntarthatósági expót Áder János magyar államfő nyitotta meg. A keddi plenáris program első felszólalójaként hangsúlyozta, az elmúlt időszakban Magyarország a visegrádi államokhoz hasonlóan, világviszonylatban is szinte egyedülálló módon úgy volt képes növelni a gazdasági teljesítményét, hogy eközben csökkentette a szén-dioxid kibocsátását.
Áder kiemelte, Magyarország a következő évtizedben bezárja az utolsó szénerőművét, ezzel további tíz százalékkal csökkentve az ország "karbonlábnyomát".
Áder szerint a fenntartható fejlődés olyan kihívás elé állítja a világ államait, amiben
már meghaladottá vált az alapvetés: gondolkodjunk globálisan, cselekedjünk lokálisan. Az államfő szerint globálisan is cselekedni, lépni kell, hogy megfordíthatók legyenek az emberiség jövőjét fenyegető folyamatok.
Áder János zárszavában arra utalt, a fenntartható fejlődés elérésére kevés az időnk, s ez azzal a felelősséggel jár, hogy cseppet sem mindegy, hogyan élünk a lehetőségeinkkel, mire használjuk a még rendelkezésre álló időt.
Andrzej Duda lengyel államfő felszólalásában kiemelte, a közép-európai államok együttműködése nagyban hozzájárul ahhoz a gazdasági fordulathoz, ami nélkülözhetetlen a fenntartható fejlődéshez.
Duda hangsúlyozta, Lengyelország a V4-ekkel szoros együttműködésben nagy lépést tett abba az irányba, hogy innovatív megoldásokkal segítse a gazdaság és a kereskedelem zöld átalakítását. Duda megjegyezte, a pandémia ezeket a folyamatokat kényszerűen felgyorsította.
A lengyel államfő szerint a közép-európai együttműködés garancia arra, hogy a V4-ek a koronavírus utáni világban is megfeleljenek a fenntartható fejlődés jelentette kihívásnak.
Zuzana Čaputová szlovák államfő videóüzenetében arra emlékeztetett,
társadalmi felelősségvállalás, a demokratikus társadalom értékeinek megőrzése nélkül nem elérhető a fenntartható fejlődés.
António Guterres ENSZ-főtitkár köszönetet mondott a magyar kormánynak a fenntarthatósági expo megszervezéséért.
Guterres hangsúlyozta,
a rendezvény alkalmat ad arra, hogy napirenden tartsák a klímaváltozás jelentette kihívásokat, a válaszok keresését a fenntartható megoldásokra.
Mathias Cormann, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) főtitkára felszólalásában leszögezte, mivel az államok különböző ütemben képesek visszafogni a károsanyag-kibocsátást, anélkül, hogy a gazdasági teljesítményük jelentősen visszaesne, a zöld átállás kapcsán méltányosságot kell gyakorolni.
A főtitkár hangsúlyozta, elismeri a közép-európai államok erőfeszítéseit a karbonlábnyom csökkentésére.
Hozzátette, az OECD továbbra is minden segítséget megad a térség gazdaságainak zöld átállásához.
Kandrács Csaba, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke felszólalásában fontosnak nevezte, a világ jegybankjai, így az MNB is tudatosították, a pénzügyi politikának is változnia kell, hogy megfeleljen a fenntarthatóság kritériumainak.
Kandrács aláhúzta,
mára elavultak a hagyományos közgazdasági iskolák, új megoldásokat kell találni, és azokat rendszerbe foglalni, hogy kikövezhessük a fenntartható fejlődés útját.
A galériában megtekinthetik a fenntarthatósági expo kiállítóterében készült felvételeinket.
