2015. szeptember 28., 16:27

Szijjártó: Magyarország megfelel a schengeni elvárásoknak

BUDAPEST. Az Európai Tanács legutóbbi ülésén kimondta, hogy a schengeni szabályokat be kell tartani, meg kell védeni az EU külső határait - hangsúlyozta a külgazdasági és külügyminiszter, hozzátéve, Magyarország azon kevés ország közé tartozik, amely megfelel ennek az elvárásnak.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium hétfői közleményében felidézte, hogy az ANSA hírügynökség éjjeli híre szerint Matteo Renzi olasz kormányfő a Clinton Global Initiative pódiumbeszélgetésén - amelyen rajta kívül Bill Clinton volt amerikai elnök és Soros György magyar származású amerikai üzletember is jelen volt - Oroszországgal kapcsolatban kijelentette: "ma a valódi veszélyt Európára nem Oroszország jelenti, hanem Magyarország, amely új falat épít". Az olasz miniszterelnök hozzátette: "Európa jövőjéről Oroszország nélkül gondolkodni tragikus hiba lenne".

A tárca kitért Christiane Taubira francia igazságügyi miniszter szavaira is, a politikus egy hétvégi rendezvényen azt mondta: "amit Orbán Viktor Magyarországa tesz, az tűrhetetlen. Ez nem Európa. Felhívom a figyelmet arra, hogy EU-szerződés 7. cikkelye lehetővé teszi az intézkedéseket az olyan állam ellen, amely nem tartja tiszteletben az unió értékeit."

Minderre Szijjártó Péter tárcavezető úgy reagált, hogy Magyarországra idén eddig 275 389 bevándorló érkezett. Magyarország, vállalva a komoly terheket, a nemzetközi jogszabályoknak megfelelően ellátta az illegális bevándorlókat és többségüket regisztrálta.

Szijjártó Péter hangsúlyozta: egyértelművé vált, hogy "minél kevesebb időt töltenek egy ország vezetői mások kritizálásával, annál hatékonyabban tudnak eleget tenni az európai előírásoknak". Méltatlan, hogy az olasz miniszterelnök és a francia igazságügyi miniszter pontosan az európai uniós jogszabályok betartása miatt bírálja Magyarországot - jelentette ki a külügyminiszter.

A brüsszeli bizottság nem vitatja az illegális határátlépés bűncselekménnyé nyilvánítását

Az Európai Bizottság nem vitatja annak a magyar törvénynek a létjogosultságát, amely bűncselekménnyé nyilvánítja az illegális határátlépést - mondta a brüsszeli testület hétfői sajtótájékoztatóján Natasha Bertaud szóvivő.

Egy horvát újságíró azt kérdezte a szóvivőtől, hogy az uniós javaslattevő-végrehajtó intézmény a menedékkérést alapvető emberi jognak tekinti-e a nemzetközi egyezményekkel összhangban, vagy pedig bűncselekménynek tekinti a határ menedékkérési céllal történő átlépését, mint azt Magyarország teszi.   

Válaszában Bertaud felhívta a figyelmet arra, hogy a legtöbb uniós tagállam valamilyen módon szabályozza, feltételekhez köti a legális határátlépést - így például érvényes okmányok felmutatását követeli meg -, és ezzel párhuzamosan bűncselekménynek nyilvánítja az illegális határátlépést. Hogy Magyarország is így tesz, annak a jogszerűségét az Európai Bizottság nem vitatja a szóvivő szerint.   

A brüsszeli testület azt szorgalmazza, hogy Magyarországon törvényben biztosítsák a menedékkérők számára a cselekményükkel arányos bánásmódot és alapvető emberi jogaikat - tette hozzá Natasha Bertaud. Hangsúlyozta, hogy az Európai Unió álláspontja szerint egyetlen menedékkérőtől sem lehet eleve megtagadni a menedékkérelem beadásának a jogát, senkit nem szabad e joga gyakorlásában megakadályozni, és visszatoloncolni csak azután szabad bárkit is, hogy egyedi jelleggel megvizsgálták az érintett személy konkrét helyzetét.

Londoni elemzők: Közép-Európa gazdaságai megszenvednék Schengen erózióját

Londoni pénzügyi elemzők szerint egyelőre kevés jele van annak, hogy a menekültválság hatással lenne Közép-Európa EU-gazdaságaira, ám ha a belső uniós határokat lebontó schengeni rendszer a határellenőrzések esetleges állandósulása miatt tartós eróziónak indulna, azt már megszenvedné a térség.

A City egyik legnagyobb pénzügyi-gazdasági elemzőháza, a Capital Economics  hétfőn ismertetett tanulmányában megállapította: több olyan csatorna is létezik, amelyen át egy ilyen fejlemény kedvezőtlen hatásai beszivároghatnak a közép-európai EU-gazdaságokba. A legfőbb és legnyilvánvalóbb csatorna e gazdaságok feldolgozóipari beszállító hálózata. Közép-Európa feldolgozóipari termékeinek exportja ugyanis zömmel más schengeni országokba - mindenekelőtt Németországba - irányul, és az exporttermékekhez szükséges alapanyagok nagy része is a schengeni térségből érkezik.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.