Bakondi: három útvonalon is érkezhetnek migránsok
A főtanácsadó emlékeztetett rá: a görög szigeteknél viszonylag lassú a benyújtott vízumkérelmek elbírálása, a Törökországgal kötött európai uniós megállapodás pedig "több szempontból ingatag", részben a török miniszterelnök lemondása miatt. Nem lehet tudni, hogy az új miniszterelnök milyen lépéseket tervez a migránsok ügyében, illetve előáll-e új elvárásokkal - tette hozzá.
Szavai szerint a nagypolitika kérdése, hogy mi lesz a Törökország által támasztott legfontosabb igény, a vízummentesség sorsa, illetve, ha ez nem valósul meg, akkor milyen követelményeket támaszt az ország, és azokat az Európai Unió tudja vagy akarja-e teljesíteni.
Bakondi György kiemelte: a magyar kormány már megfogalmazta a Schengen 2. tervben, hogy Európának képesnek kell lennie megőrizni külső határait, az európai biztonság, a térség gazdasági-társadalmi-szociális jövője nem tehető függővé egyetlen, európai unión kívüli ország, Törökország segítségétől.
A belbiztonsági főtanácsadó elmondása szerint a balkáni útvonal mellett a Líbiából és Egyiptomból induló tengeri útvonal is ismét "aktivizálódott" és mivel jön a nyár, vélhetően tovább "aktivizálódik" - jegyezte meg. Hozzátette: a spanyol-marokkói határnál pedig "határsértő mozgások" történtek.
Bakondi György a balkáni útvonalon érkező migránsokról szólva elmondta: sok, a magyar határra érkező migráns visszaretten a magyar határőrizeti rendszertől, de vannak, akik még mindig nem tudják, milyen szigorú a magyar határőrizet, sőt, egyesek kifejezetten várják a magyar határnyitást, mert valakik - a főtanácsadó szerint nem az embercsempészek - dezinformálják a migránsokat.
Németh Szilárd: csak a népszavazás állíthatja meg Brüsszelt
Csak a népszavazás állíthatja meg Brüsszelt, mert "ott elhatározták, hogy (...) ezt a kényszerbetelepítést, ezt a kötelező kvótát ráerőltetik a schengeni országokra" - mondta Németh Szilárd, a Fidesz alelnöke az M1 aktuális csatorna kedd esti műsorában.
Németh Szilárd, akit annak kapcsán kérdeztek, hogy az Országgyűlés kedden elrendelte a kötelező betelepítési kvótáról szóló országos népszavazást, azt mondta: Brüsszelben akarják eldönteni, hogy a magyarok kikkel éljenek együtt, de ha nem alakulna minden a terveik szerint, pénzügyi szankciókat léptetnének életbe. Úgy fogalmazott: míg egy be nem fogadott illegális migráns után 78 millió forintot kellene fizetni, az Európai Unió "egy magyarra egymillió forintot fordít" a 2013-2020-as ciklusban, ami szavai szerint "elképesztő és arcátlan".
Az Európai Bizottság múlt szerdán elfogadott javaslata szerint fejenként 250 ezer euró "szolidaritási hozzájárulás" fejében tagadhatnák meg ideiglenesen az uniós tagállamok, hogy részt vegyenek a menekültek automatikus elosztásában.
Németh Szilárd kiemelte: a kormány nagyon erős eszköznek tartja a népszavazást, és fontosnak, hogy a parlamenti döntés mellett az emberek akarata is megjelenjen. Jelezte: szerinte legkorábban ősz elején lehet referendum a kérdéstől.
A Fidesz alelnöke kitért arra is, hogy MSZP eddig is a bevándorlók pártján állt, és ellenezte a kormánynak az illegális bevándorlás megállítására tett intézkedéseit. Hozzátette: a kérdésben felül kell emelkedni a pártpolitikai szempontokon, és ha ez sikerül a Jobbiknak, akkor "nem fog úgy viselkedni, mint a szélkakas", mivel korábban Vona Gábor pártelnök is a népszavazást támogatta.
A népszavazási kérdés úgy szól: "Akarja-e, hogy az Európai Unió az Országgyűlés hozzájárulása nélkül is előírhassa nem magyar állampolgárok Magyarországra történő kötelező betelepítését?"