2024. április 6., 18:00

350 éve zajlott a pozsonyi vértörvényszék - VIDEÓ

1674. március 5-e és április 4-e között nagyszabású per zajlott Pozsonyban, amellyel a császári udvar a hazai protestantizmus felszámolását célozta meg. Több mint hétszáz embert idéztek bíróság elé, közülük mintegy háromszáz fő, jelentős számban a Felvidékről – vett részt a tárgyaláson, ahol a halálos ítélet alól az alábbi feltételekkel menekülhettek meg: önkéntes száműzetés, a katolikus vallásra való áttérés, vagy lelkészi állásukról és hivatásukról való lemondás. Végül negyvenkét lelkész-foglyot gályarabságra ítéltek. Erről a történetről beszélgettünk a SzóBeszéd stúdiójában.

Videó:  ma7
A magyar protestáns egyháztörténetben számon-tartott 1671-től 1681-ig terjedő „gyászévtized” a maga nemében egyedülálló.

Az abban zajló események, perek és peres eljárások, majd az azt követő gályarabság a magyar protestánsüldözés szimbólumává lettek.

Ennek a korszaknak súlyos társadalmi, politikai és egyházpolitikai előzményei, majd következményei voltak.

Erről szól a mai stúdióbeszélgetésünk, melynek résztvevői Somogyi Alfréd egyháztörténész, a Selye János Egyetemdékán Református Teológiai Karának dékánja, valamint  Buza Zsolt, pozsonyi református lelkipásztor.

Somogyi Alfréd elmondta,

Amikor mi a vértörvényszékről, vagy a gyászévtizedről, a gályarabokról emlékezünk, akkor ezt nem azért tesszük, hogy bárkit is bántsunk vele, hanem azért, hogy magunkat erősítsük.

Nézze velünk a tanulságos beszélgetést!

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.