Szlovákiában van a legtöbb egyéni vállalkozó egyetlen ügyféllel
Szlovákiában a legmagasabb az egy ügyféllel rendelkező egyéni vállalkozók száma, és egyben az ötödik legtöbb egyéni vállalkozó 1000 lakosra vetítve az uniós országokon belül. Az elmúlt tíz évben ugyanakkor megduplázódott a fiktív vállalkozók száma. Erre hívták fel a figyelmet a Szlovákiai Vállalkozók Szövetsége (ZPS), az Országos Munkaügyi és Pénzügyi Főfelügyelőség (FS) és a Grant Thornton Slovakia (GTS) cég képviselői egy friss elemzés alapján.
A probléma már régóta ismert, a jelenlegi kormány is korábban jelezte, harcolni kíván az egyéni vállalkozói rendszer kihasználása ellen. A munkaadók egy része ugyanis inkább arra biztatják a kollégáikat, hogy ne alkalmazottként, hanem egyéni vállalkozóként működjenek velük együtt, még akkor is, ha csak egy helyen tevékenykednek, mert így a megrendelő vagyis az esetleges munkaadó költségei jóval alacsonyabbak, míg az egyéni vállalkozónak is magasabb lesz a bevétele.
Jana Kyseľová, a GTS munkatársa elmondta, hogy a fiktív vállalkozók foglalkoztatása tavaly 35%-kal csökkentette a munkáltatók költségeit. Szerinte az egyéni vállalkozók foglalkoztatására a legjelentősebb hatás az alacsonyabb adó- és illetékteher.
A fiktív egyéni vállalkozók jövedelme magasabb a rendes foglalkoztatáshoz képest. Kyseľová szerint a különbség főként az egyéni vállalkozók bevételének 60%-át kitevő átalányköltség alkalmazásából adódik. Továbbá minimum járulékfizetéskor az egészségbiztosítónak és nulla társadalombiztosítási járuléknak az első évben, vagy 15%-os adókulcs alkalmazásakor 60 ezer euróig.
Kitért arra is, hogy a fiktív vállalkozók foglalkoztatása különféle adókockázatokkal is jár a munkáltatók számára, például pénzbírsággal.
Abban az esetben, ha a cégek kizárólag egyéni vállalkozókat alkalmaznak, alkalmazottakat nem, további bírságra számíthatnak, például havi adóbevallások és éves beszámolók jogszabályi határidőn belüli benyújtásának elmulasztása miatt 30-3000 euró összegű bírságra.
Ján Solík, a ZPS elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy a statisztikák nem teljesen pontosak, egyes cégeknél ugyanis a munkavállalók kizárólag a kereskedelemben szeretnének dolgozni, míg a munkaadók nem kényszerítik őket erre a foglalkoztatási formára.
Kifejtette, a Szlovák Statisztikai Hivatal adatai szerint Szlovákiában 30 százalék a fiktív vállalkozó, és 75 százalékuk csak egy ügyféltől rendelkezik bevétellel. Solík azonban még ezekben az adatokban is eltéréseket észlel, mert sok fiktív vállalkozó értékesítésének kevesebb mint 75%-a egy ügyféltől származik.