2024. március 11., 13:22

Mit tehetünk, ha ötvenes éveinkben válunk munkanélkülivé?

Gyorsan változó, digitalizálódó világunkban a munkahely szempontjából az ötvenes éveikben járók és a náluk idősebbek a legveszélyeztetettebbek. Egyrészt hamarabb elveszíthetik állásukat, másrészt pedig nehezebben találnak újra munkát. Nem kell azonban berendezkedniük a munkanélküliségre.

építőipar - kőműves
Fotó: pixabay.com

Az OECD „megfigyelte”, hogy a munkavégzés ideje lerövidül, átlagosan kilenc hónappal. Az elbocsátás pedig elsősorban az idősebbek problémája.

Ahogy felgyorsult a digitalizáció és az elöregedés, úgy változik a munkaerőpiac is.

Stabil munkahelyekről már nem igazán beszélhetünk, egyre rövidül az egy munkahelyen töltött idő hosszúsága.

Öreg vagyok én már ehhez?

Az idősebb korosztály már nehezebben és nem annyira zökkenőmentes áll át az új fajta munkavégzésre, mint a fiatalok. Az OECD szerint, ha találnak is munkát, az többnyire komoly bércsökkenéssel jár.

Vannak cégek, ahol a munkaerőhiány ellenére sem szívesen alkalmaznak idősebbeket.

Az Eurobarométer legutóbbi adatai is azt támasztják alá, hogy a szlovák munkaerőpiacon az idősebb munkavállalókat diszkriminálják. A megkérdezettek fele szerint az életkor hátrányos tényező munkakereséskor.

Ahelyett, hogy új munkahelyre kerülnének az idősebbek, a legtöbben munkanélkülivé válnak.

Gyakran a nyugdíjkorhatár elérése előtt rokkantnyugdíjasként „hagyják el” a munkaerőpiacot. Egy részük pedig magánvállalkozás indításával próbálja áthidalni a nyugdíjig hátralévő időszakot.

Saját biznisz

A saját vállalkozás indítása idősebb korban kényszerből, vagyis azért, mert az érintett nem tud elhelyezkedni, Szlovákiára különösen jellemző.

A kezdő vállalkozók 54 százaléka 50 és 64 év közötti, és nem is titkolják, a munkanélküliségük miatt kezdtek vállalkozni.

Habár az ilyen, idősebbek által újonnan létrehozott cégek élettartama általában nem túl hosszú és komolyabb gazdasági hatásai sincsenek, más előnyökkel szolgálhatnak. Ahogy az OECD megjegyzi, a cégtulajdonosoknak segítenek megtartani szociális aktivitásakat és jövedelmet generálnak. Ezzel pedig tehermentesítik az államot.

Az egyéni vállalkozói lét megkönnyíti a nyugdíj előtti időszakot azok számára, akik már nem találnak munkát. Nem mellesleg az idős embert a munka testi-lelki kondícióban tartja, értelmet ad napjainak. Egy szó, mint száz: az időskori vállalkozás sokkal jobb megoldás, mint munkanélküliként otthon várakozni a segélyre, esetleg valamilyen munkalehetőségre.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.