2021. augusztus 30., 13:06

Kevesebb sört ittunk, viszont jóval többet főztünk

Annak ellenére, hogy a kocsmák a tavalyi év nagy részében zárva tartottak, esetleg korlátozott vendégszámmal működtek, azaz kevesebb sört tudtak csapolni, a szlovákiai sörgyárak 2019-hez képest 24,4 százalékkal emelni tudták a lefőzött sör mennyiségét. A teljes mennyiség 203 millió literre nőtt, és ha hozzászámoljuk a raktárra és a további feldolgozásra szánt söröket is, akkor már 239 millió litert kapunk. 

sörözés

A szlovákiai sörfogyasztás 2019-hez képest viszont jelentősen, 3,5 literrel csökkent 69,4 liter/főre (a csecsemőket is beleszámolva),

de ez is beleillik az elmúlt évek trendjeibe, hiszen 2002-től folyamatosan csökken az országos sörfogyasztás. Abban az évben 475 millió liter sört főztek Szlovákiában, és a fogyasztás is még 92 liter volt fejenként. Különben 2016-ban még a tavalyinál is alacsonyabb 68 liter/fő volt a fogyasztásunk. Környező országok mindegyikében, Ukrajna kivételével több sört isznak, és természetesen Csehország megőrizte a világelső sörfogyasztó pozícióját.

Ha kitekintünk az EU többi országába, akkor látható, hogy csak Görögországban, Litvániában és Franciaországban emelkedett a sörfőzés mennyisége, nagyjából három százalékkal, a többi országban stagnált vagy csökkent a termelés. Az olaszok 2020-ban 46 százalékkal főztek kevesebbet, a horvátok 29 százalékkal, Magyarország 13%-kal és Románia 11%-kal. Az egész Unióban 3 milliárd literrel kevesebb sört főztek.

Az EU vezető államai a sörfőzésben:
Németország - 7,5 milliárd liter
Lengyelország - 3,8 milliárd liter
Spanyolország - 3,3 milliárd liter
Hollandia - 2,5 milliárd liter
Franciaország - 2,1 milliárd liter
Csehország - 1,8 milliárd liter
Románia - 1,7 milliárd liter
a többi tagországban 5,9 milliárd litert főznek.
Kivitel jelentősen nőtt

Természetesen a többletteljesítmény kivitelre került,

a 2019-es 8,8 millió liter helyett 35,3 millió litert exportáltak a sörgyárak.

Nem csak az export nőtt, hanem a célországok összetétele is változott. Új piacként megjelent Románia (8,9 millió liter), Csehországba a kivitel megötszöröződött (2,6 millió liter), Ukrajnai meghétszereződött (3,7 millió liter), sőt a magyarországi kivitel megtízszereződött 12,5 millió literre.

Azért természetesen sörből sem vagyunk önellátóak,

a 176 millió literes behozatal messze meghaladja a kivitelt.

Természetesen a legtöbb sör Csehországból (124 millió liter) érkezik őket követik a lengyelek, a magyarok, a szlovének és a németek.

A két nagy mindent visz

A sörgyártás, ahogy az egész világon,  Szlovákiában is meglehetősen koncentrált, tulajdonképpen

két szereplő uralja a piacot, az ógyallai központú Heineken Slovensko és a nagysárosi Plzeňský Prazdroj Slovensko.

Mindkét vállalat megőrizte a nyereségességét, igaz kisebb haszonkulcsot kellet elviselniük.  

A nagysárosiak teljesítménye majdnem elérte a 120 millió literes határt, ahogy nyilatkozták, ezt úgy tudták elérni, hogy

a piaci keresletnek megfelelően, kevesebb sört csomagoltak hordókba, és növelniük kellett a dobozos és üveges sör mennyiségét.

A Heineken és a Prazdroj mellett a többi sörgyár kicsiknek minősül. Csupán három további sörgyár tudott egymillió euró feletti bevételt felmutatni a vihnyei Steiger, a Besztercebányai Sörgyár, és a Pozsonyi Városi Sörfőzde. Nyereséget jóformán csak a két óriás tudott képezni, ez mellettük csak néhány mini sörgyárnak sikeredett.  

A szlovákiai sörárak uniós összehasonlításban a legalacsonyabbak közé tartoznak, átlagosan 1,3 eurót kérnek egy korsóért, ami 40 centtel több, mint volt tíz éve. Az üveges sör ára az elmúlt tíz évben lényegében nem változott. A szlovákiai sörfogyasztás sem sokat változott, a csökkentett alkoholtartalmú vagy nullás sörök csak a sörpiac tizedét teszik ki.

Természetesen segített a sörfogyasztáson az idei, sok kánikulai napokkal tarkított nyár is. Viszont az üzletágat is megcibálta a koronavírus járvány. A kocsmák felélték a pénzügyi tartalékaikat, és két-három meleg nyári hónap nem elegendő a visszapattanásra, inkább években kell számolni a visszaépülést.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.