2023. április 18., 20:08

Zselízre érkezett a Petőfi-múzeumbusz

A Petőfi-busz 2023. április 17-én este a zselízi alapiskola mellett parkolt le, hogy másnap – a Zselízi Városi Könyvtár szervezésében – fogadja a nevezett oktatási intézmény és a helyi Comenius Gimnázium tanulóit, valamint a szűkebb régióból érkező érdeklődőket.

Petőfi
Galéria
+1 kép a galériában
a Petőfi-busz
Fotó: Petőfi Irodalmi Múzeum

Az Átröpűlök hosszában hazámon című vándorkiállítás Petőfi Sándor születésének 200. évfordulója alkalmából jött létre, s 2022. szeptember 1-jén indult útjára. A különleges járművet a Petőfi Sándor-emlékév alkalmából a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) azzal a céllal építette ki, hogy Petőfi Sándor életművét új megközelítésben, egy utazó tárlat keretei között mutassa be nemcsak Magyarország egész területén, hanem minél szélesebb körben, határokon túl is; mindezt úgy, hogy élményszerűen levonható, világos konklúziókkal szolgáljon az érdeklődők számára.

A közelmúltban hasonló céllal indították útjára az Arany János életművét feldolgozó Arany-buszt is, amely 16 hónap alatt megközelítőleg 97 ezer látogatót fogadott.

Amint az a Petőfi Irodalmi Múzeum honlapján olvasható, a nagy költő nevével fémjelzett tematikus múzeumbuszban berendezett kiállítás egyértelműen kapcsolja az értelmezést a haladás, a sebesség, az út és az utazás fogalmához:

Petőfi Sándor alakjának és saját maga által is megfogalmazott alkotói énjének az állandó úton levés – a »hazai« táj és társadalom ilyen módon történő megismerése, megalkotása – szervesen kapcsolódik az életműhöz és az önéletrajzhoz is. (…)

A kiállítás a dinamizmusáról ismert alkotó (költő és szerkesztő) karakterét és életművének kiemelkedő darabjait mutatja be. Nem elsősorban az életrajz, sokkal inkább az alkotói attitűdöt meghatározó döntések, helyzetek, kontextus mentén ismerik meg a látogatók Petőfi Sándort.”

„A buszba belépve képeken és szövegeken keresztül a már beérkezett költővel találkozik a látogató. Petőfi az utazáson keresztül idézi fel múltjának egyes állomásait és fejtegeti jövőjének titkát, terveit, kísérőnk lesz a kiállítás bejárása során. Tíz emblematikus gyűjteményi tárgy fizikai megjelenítése képezi a kiállítás gerincét, amihez ismert verseket válogattunk. A tárgyak az alkotó életét meghatározó »keresztutakat«, kapcsolatokat idézik meg elindulva a nyilvánosság előtt megmutatkozó költő első nyilvános arcképétől az 1847-ben kiadott Petőfi összes költeményét tartalmazó kötetéig. A tárgyfal anyagiságában idézi meg a kiemelt tárgyakat és a falban elrejtett hanganyag, képek és szövegek segítségével készteti kutatásra, feltárásra a befogadót” – hirdeti a PIM.

8:00 és 12:30 között a zselízi alapiskola felső tagozatos tanulói, délután pedig a Comenius Gimnázium diákjai látogatták meg a különleges tárlatot. Virtuálisan láthatták sok más mellett a költő édesapjának, Petrovics Istvánnak a mészárosbárdját, a Szendrey Júliától kapott gyöngyhímzéses pénztárcát, valamint Petőfi pipáját, századosi kardját és biliárddákóját is, amelyet törzshelyén, a Pilvax kávéházban használhatott.

A Nemzeti Kulturális Alap támogatásával létrehozott múzeumbusz kiállításának Molnár Eszter Edina és Sóki Diána a kurátora, míg a grafikai arculatért és a tipográfiáért Mezei Ildikó felel.
Petőfi
Galéria
+1 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.