2025. július 18., 15:44

Zselíz városa bölcsődét alapítana

A zselízi képviselő-testület idei második ülését a városi hivatal esketőtermében tartották, ahol a 3 évesnél fiatalabb gyermekek intézményi (bölcsődei) ellátásáról szóló általános érvényű rendelet tervezetét is megvitatták.

zselízi bölcsőde
A Štúr utca 15. szám alatti épület
Fotó: Kaszmán Zoltán

Amint arról a városi havilap, a Zselízi Hírmondó beszámolt, a Štúr utca 15. szám alatti épületben alakítanák ki a bölcsődét. A pályázatot már kiírták az épület felújítására, amely egyúttal működtetési kötelezettséget is jelentene. Az előterjesztett rendelet ennek feltételeit határozza meg.

Az előterjesztő, Juhász András polgármester elmondta, 15 gyermek reggel héttől délután öt óráig történő ellátását tűzték ki célul. Ez havonta 280 euróba kerülne, de lehetőség lesz heti két-, illetve háromnapos ellátást is választani, továbbá egész napos helyett félnapos ellátás is lesz a kínálatban; ezeknél a térítési díj alacsonyabb lesz.

A Nyitra megye alelnökeként is tevékenykedő Csenger Tibor városi képviselő ezzel kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy az önkormányzati bölcsőde létrehozása jelentős hatással lesz a város költségvetésére.

A városban már működik egy bölcsőde, és a tapasztalatok alapján az éves átlagos kihasználtság 50 százalék alatt van. Ismerve a tervezett városi intézmény térítési díjainak összegét, feltételezhetjük, hogy még teljes kihasználtság és heti háromnapos ellátás mellett is alig 40 ezer eurós bevételre lehet számítani évente. Három szakmai és egy kisegítő munkaerővel számolva a költségek viszont évi 100 ezer euró körül alakulnak majd. Ez a további években is így alakul, és még nem is beszéltünk a rezsiköltségekről. A városnak pénzügyileg támogatnia kell majd egy létesítményt, amelynek működtetése az önkormányzatok számára nem kötelező.”

Csenger Tibor a pénzügyi bizottság elnökeként azt javasolta, hogy várjanak a jóváhagyással, számolják át a költségeket, s előbb a bizottságban vitassák meg a témát.

Juhász András polgármester az intézmény szükségessége mellett érvelt.

Már a támogatás elfogadásakor tudtuk, hogy működtetnünk kell majd a bölcsődét. Illetve nem kell, de ebben az esetben vissza kell adnunk azt a körülbelül 300 ezer eurót, amit projekttámogatásként kaptunk.”

Monika Tomeková városi közgazdász képviselői kérdésre elmondta, hogy egyelőre senki nem számolta ki a tervezet költségvetésre gyakorolt hatását. A testület hosszas vita után végül szűk többséggel elfogadta a rendeletet.

A már meglévő bölcsődét a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház és a Zselízi Református Egyházközség hozta létre. A Mózeskosár Református Bölcsődét 2019. szeptember 8-án adták át. Az intézménynek otthont adó épület felújítása a Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Program keretében folyósított pénzforrásból valósulhatott meg.

Az egykori magyar tannyelvű gimnázium ingatlanában kialakított kisdedóvó gyermeklétszáma az elmúlt években változó volt; előfordult, hogy huzamosabb ideig egy-két kisgyermekkel foglalkoztak, de volt telt házas is. Az intézmény működtetői úgy vélik, Zselíz és körzete számára, főként az alacsony születésszám miatt, egy bölcsőde jelenleg éppen elég.

A Mózeskosár Református Bölcsőde magyar intézményként nyitott mindenki felé; a magyar nyelv általános használata ugyanakkor nem zárja ki, hogy szükség esetén egyes gyermekekkel államnyelven kommunikáljanak. Mindezt igyekeznek teljesen természetes módon megoldani, hogy minden gyermek jól érezze magát náluk.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2025/27. számában.

Megosztás
Címkék