2024. március 25., 13:45

Zene görbe tükörben – alternatív kiállítás a Deja Vu-val

Egy újszerű kezdeményezés formájában került sor a Csemadok pozsonyi székházának Rákosi Ernő nagytermében a Zene görbe tükörben című zenés vándorkiállítás megnyitására.

Görbe tőkör-kiállítás - Deja Vu
Galéria
+3 kép a galériában
Fotó: Dunajszky Éva

Mindenképpen újszerű ez a vállalás, hiszen ennek az underground kofferkiállításnak a megnyitójára a megszokott keretektől eltérő formában, egy klubest keretében kerül sor, amelyhez a zenét a Deja Vu zenekar szolgáltatja. Kaszás Kornél, a Csemadok Petőfi-ösztöndíjasa a kiállítás megnyitóján emlékeztetett, a Deja Vu dzsessz-blues-funky együttes 1998-ban alakult.  Kezdetben sztenderd dzsessz darabokat játszott, de ma már dzsesszre átültetett magyar és roma népdalfeldolgozások is szerepelnek a műsorukban. 

Görbe tőkör-kiállítás - Deja Vu
Fotó:  Dunajszky Éva

A negyed évszázados zenekar jelenleg Kanik Tibor – gitár, Konrád József – basszusgitár, Strieženec Alex – dob, elektromos vibrafon, zenekarvezető és Maros Diána – ének, furulya összetételben játszik.

Ami még érdekesség, hogy a mai rendezvényünkön is látszik az együttműködés, a rendezvény szervezői ugyanis a Csemadok, amely a helyszínt is szolgáltatta a klubesthez, a pozsonyi Liszt Intézet, amely szintén támogatja ezt a nem szokványos rendezvényt, illetve a József Attila Ifjúsági Klub

– tette hozzá Kaszás Kornél. 

A Zene görbe tükörben című koffergaléria egy zenés vándorkiállítás – karikatúrák, rajzok zenei témákban a visegrádi négyek művészeinek munkáiból, huszonöt művész közel 100 alkotása. A rajzok között találunk zenészportrékat és humoros képeket is.

Görbe tőkör-kiállítás - Deja Vu
Fotó:  Dunajszky Éva

Az alkotó művészek mindegyike elismert személyiség a maga területén. A kiállított anyag között rábukkanhatunk a magyarországi Békési Joe, Lehoczki Károly vagy Tóth Antal – Tónió, a szlovákiai Oliver Solga, Martka Simon, Lubomír Kotrha, a cseh Vadimír Kuba, Jozef Blecha, Roman Kubec vagy a lengyel Michal Graczyk, Henryk Cebula, Jacek Frackiewicz, Andrzej Rzepkowski és mások karikatúráira is. 

A mi zenénk mindig is rétegzenének számított, s bár annak idején is kaptunk támogatást a magyar intézettől, próbáltam további lehetőségeket keresni a fellépésekre minél több helyen. És akkor jött a koffergaléria ötlete, azaz egy underground kiállítás megvalósítása, amelynek anyaga egy kofferben is elfér, és amelynek keretében zenélnénk is

– mondta Strieženec Alex zenekarvezető, hozzátéve, így aztán több művészt is megszólított az ötlettel, azaz olyan karikatúrákat kért tőlük, amelyek a zenéről szólnak. 

Görbe tőkör-kiállítás - Deja Vu
Fotó:  Dunajszky Éva
A legtöbbjüket nem is ismertem személyesen, de küldtek anyagot, a jogokat is megkaptam hozzá, hogy bárhol bemutathatjuk az alkotásokat. Így született meg az a kiállítás, amelyet nagyon sok helyen bemutattunk húsz évvel ezelőtt

– fűzte hozzá.

Mivel a Covid-járvány után láthatóan létezik egyfajta visszaesés a zenei rendezvények látogatottsága terén is, a Deja Vu vezetője úgy érezte, megint hozni kellene valami pluszt is, így kerültek elő a pincében porosodó alkotások, amelyeket felújított, és a húsz évvel ezelőttinél valamivel kisebb volumenű vándorkiállításon most igyekeznek újra bemutatni őket, és közben zenélni. 

Görbe tőkör-kiállítás - Deja Vu
Fotó:  Dunajszky Éva

S ha már a görbe tükörről van szó, nem árt megszívlelni Rachel Lippincott amerikai írónő egyik idézetét: „Egy jól megrajzolt karikatúra többet mondhat, mint a szavak bármikor, tudod? Megváltoztathatják a gondolkodást”. Ha tehát olykor kicsit görbe tükörben szemléljük saját magunkat is, az semmiképpen sem árt.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2024/12. számában.

 

Görbe tőkör-kiállítás - Deja Vu
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.