2021. augusztus 28., 16:27

Zajlik az élet Ekecsen és Apácaszakállason

Nyolcszáz éves évfordulóját ünnepelte Apácaszakállas, amely 1976-tól Ekecs község részét képezi. Polák László polgármester szerint maguk a helybeliek sem tudják biztosan, hol is húzódik a két település közti határvonal. De nem is ez a legfontosabb.

apacaszakallas_3
Jubileumi megemlékezés

Apácaszakállas nevét először 1221-ben említik a források, maga a település azonban sokkal régebbtől lakott. Ezt avar kori leletek is bizonyítják, amelyek a falu kataszterében feltárt sírokból származnak. A környéken fekszik az egyik legnagyobb avar kori temető, a templom melletti dombságon, ahol ma már családi házak és kertek sorakoznak.

A környező településeken, Nagymegyeren és Alsógelléren is vannak sírok, amelyekről arra lehet következtetni, hogy a magyarság jelenléte ebben a térségben jóval régebbi az említett nyolcszáz évnél.

A dokumentumok arról is árulkodnak, hogy az eredetileg Zakalusnak nevezett helységben később a Nyulak szigete apácáinak is volt birtokuk. Az eredeti település létezéséről már az 1080-as évekből a bakonybéli apátság emléklevelében találtak említést. A környező települések neveiben is felbukkan a Zakalus kifejezés (Felsőszakállas, Egyházszakállas, Bálványszakállas).

A nyolcszázadik évfordulón Ekecs és Apácaszakállas önkormányzata családi pikniket tartott, amelyen az apácaszakállasi kultúrház udvarában felállították a község kemencéjét, valamint megkoszorúzták a kopjafát.

A két falu egyesülése

Csallóköznek ezen a részén mindig is közel feküdtek egymáshoz a falvak, ezért nem véletlen, hogy Ekecs és Apácaszakállas 1976-ban egyesült. A két település között folyt a Csalló, amelyből a Csallóköz elnevezés is származik. Apácaszakállas település 775. évfordulójára az akkori vezetőség kopjafát állított, amelyet Lipcsey György készített.

apacaszakallas_1

A két község már a hetvenes évekbeli egyesülés előtt is „közösködött”: az 1960-tól fennálló Arany János Alapiskola, valamint a futballpálya is a két falu határára épült, de az önkéntes tűzoltó-egyesületük is közös. A polgármester ugyanakkor elmondja, mindenkinek fontos megőriznie a gyökereket, és mindenkinek azt tanácsolja, tartsa meg a család, a saját település szokásait, történeteit. Mindemellett a két falurész között érezhető az egészséges vetélkedés. Az önkormányzat képviselői között is arányosan oszlanak meg az ekecsi és az apácaszakállasi munkatársak.

Magyar intézmények, magyar többség

A két település lakossága napjainkban is zömében magyar nemzetiségű, a tíz évvel ezelőtti népszámláláson több mint 90 százalék vallotta magát magyarnak. Ennek megfelelően a községben magyar intézmények működnek, magyar az alapiskola és a két óvoda.

Az alapiskolában napjainkban mintegy 250 gyermek tanul, ám a község egyfajta iskolai körzetnek is számít, hiszen a környező falvakból is járnak ide kisdiákok.

A falu területén működik az egyesített speciális alapiskola, amelynek elvégzése után a diákok továbbtanulhatnak. Iskolabuszt eddig sajnos nem sikerült szerezniük a környező falvakból bejáró nebulók számára, de az SAD a rendszeres beutazók igényeit figyelembe veszi, így a csatlakozás jónak mondható. A két óvodába nagyjából százhúsz gyermek jár.

Több fiatal család költözik be a községünkbe, ami számunkra nagyon örvendetes, mert arról árulkodik, hogy szeretnek itt élni, és bíznak a település folyamatos fejlődésében. Jómagam is híve vagyok a fenntartható fejlődésnek. Mi nem akarunk mások lenni, mint a valóságban vagyunk: falu, amely szeretne fejlődni és fennmaradni

– mondja a polgármester, Polák László.

Munkalehetőség

A falu területe 6300 hektárnál nagyobb, ami persze nem jelenti azt, hogy a helyiek a mezőgazdaságban találnák meg a boldogulásukat. A helybéli kisüzemek több embert foglalkoztatnak. A szövetkezetben dolgozók száma napjainkban alig 40-50, ami a múltbéli 500 főnek alig az egytizede. De még mindig jelentősnek mondható az állattartás, a marhatenyésztés folyamatosan fejlődik. Zöldségsavanyító üzem is van a faluban, itt nagyjából húszan dolgoznak. Az egyik legnagyobb munkáltató az iskola és az óvodák, de a szociális intézményekben is szükség van a munkaerőre.

Ugyanakkor itt is tapasztalható, hogy sok fiatal távozik a nagyvárosokba, vagy akár a határon túlra.

apacaszakallas_2
Fejlesztések, beruházások

A településen egyre égetőbb szükség lenne a csatornahálózat kiépítésére, az állam részéről azonban nem tapasztalni nagy segítséget.

A közeljövőben a helyi orvosi rendelőt szeretné a falu felújítani, emellett kerékpárutakat is szeretnének kiépíteni, amire már nyertek pályázati támogatást, ám egyelőre nem tudtak hozzáfogni a munkákhoz.

Az egyháztól nemrég megvásároltak egy régi iskolaépületet, amelyet szeretnének felújítani, és az egyik részét múzeumként használni.

A településen sok a helyi szervezet, találunk itt énekkart, tánccsoportokat, zenekarokat. Bár a járvány időszakában ők sem tudtak aktív tevékenységet folytatni, ezt a jövőben szeretnék pótolni, s érvényes ez a közösségi rendezvényekre is. A sport terén is komoly eredményeket tudnak felmutatni, műfüves- és futópálya épült az alapiskola mellett, köszönhetően a helyi civil szervezetek és vállalkozók példaértékű összefogásának.

A község jó kapcsolatot ápol Levél és Nyúl községgel. A fejlesztések sem álltak le, mindig akad olyan program, amellyel érdemes foglalkozni, Ekecs–Apácaszakállas lakossága pedig nem veti meg a munkát.        

Megjelent a Magyar7 hetilap 2021/34. számában.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.