2020. szeptember 12., 20:26

XXII. Emese Udvarházi Nap: könyvbemutató, ajándékozás és tárlatmustra

A Kultúráért és Turizmusért Társulás, mint a Felvidéki Népviseletes Babacsaládok Házának gondozója a búcsi Katona Mihály Alapiskolával közösen, szeptember 12-én e babamúzeumban és annak lugasában tartotta meg a XXII. Emese Udvarházi Napot. A világjárvány miatt az előző években megszokottnál szerényebb műsorral, ám nagyszerű légkörben. Annak keretében az összmagyar Könyvet – otthonra programhoz csatlakozva, az Emberi Erőforrások Minisztériumának könyvcsomagjaival ajándékozták meg a többgyermekes családokat.

Galéria
+7 kép a galériában
Babamúzeum-vizit kötelezően szájmaszkban
Fotó: Nagy-Miskó Ildikó

Özv. Szobiné Kerekes Eszter, a Kultúráért és Turizmusért Társulás (KTT) elnökének üdvözlő szavai után Karkó János, Búcs polgármestere méltatta a sokrétű, tartalmas tevékenységet végző KTT-t, kiemelve a nagycsaládosok támogatását. A főszervező pedig megköszönte a helyi önkormányzat mindenkori segítségét, ami nemrég a babamúzeum környékének rendbehozatalában nyilvánult meg. „Sokak segítsége kell ahhoz, hogy egyedül boldoguljunk“ - szögezte le.

XXII. Emese Udvarházi Nap: könyvbemutató, ajándékozás és tárlatmustra
Szobi Eszter és Molnár Zsuzsa könyvbemutató közben
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Majd segítőtársával, Molnár Zsuzsával együtt örömmel mutatta be a társulás legújabb két kötetét, amelyeket a helyszínen meg lehetett vásárolni. A nagy érdeklődés miatt immár harmadszor jelentették meg a Felvidéki népviseletes babacsaládok című, fotókkal gazdagon illusztrált albumot. E javított kiadvány címlapját egy kurtaszoknyás népviseletes babacsalád díszíti.

A Trianon-centenárium jegyében fogant, Az összefogás és az összetartozás dicsérete című másik kötet segítségével pedig visszatekinthetünk az 1999 augusztusában megalakult társulás eddigi áldásos tevékenységére.

A kezdetekre történő visszaemlékezéséből megtudtuk: „1997-ben a felvidéki óvodák képviselőjeként a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége (SZMPSZ) országos választmányi tagja voltam. Akkoriban azt fontolgattuk, hogy miként növelhetnénk a hazai magyar alapiskolákba beíratandó kiselsősök számát.

Több javaslat hangzott el, azok között az enyém is. Korábban egy rendezvényen megcsodáltam a kézdivásárhelyi népviseletes babákat, amelyek láttán indítványoztam, hogy egy hasonló felvidéki népviseletes babagyűjteményt kellene létrehozni, s abból az alapiskolai beíratási program keretében, magyarságtudat-erősítő célzattal kiállítást kellene rendezni.

Jókai Mária és Méri Margit néprajzkutató szakmai segítségével, továbbá Pogány Erzsébet (SZAKC), az Illyés Közalapítvány és a Magyarok Világszövetsége támogatásával valóra is váltottuk az ötletemet, hogy ne csak egyéni babák, hanem babacsaládok legyenek kiállítva. Rongyszabászatban jártas népművészek is segítettek nekünk. Közben a Budapesten megrendezett összmagyar kultúra és turizmus-konferencia hatására megalakítottuk a saját Kultúráért és Turizmusért Társulásunkat, s az SZMPSZ-től annak gondozásába került át a babagyűjtemény. A továbbiakban Halzl József, a Rákóczi Szövetség elnöke is közbenjárt annak érdekében, hogy e kiállítási anyagunkat több magyarországi helyszínre is meghívták“.

XXII. Emese Udvarházi Nap: könyvbemutató, ajándékozás és tárlatmustra
Komáromiak is érkeztek a Felvidéki Népviseletes Babacsaládok Házába
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Hozzátette: e babák gyűjtését 1997-ben kezdték el, majd 1998. március 15-én, a magyar forradalom és szabadságharc kitörésének 150. évfordulóján Komáromban rendezték meg az első kiállításukat. 2010. május 2-án pedig megnyílt a Felvidéki Népviseletes Babamúzeumuk, újabb nevén Felvidéki Népviseletes Babacsaládok Háza.

Hangsúlyozta: e gyűjtemény létrejötte nem csak a saját érdeme, hiszen sokan a munkájukkal, adományaikkal, valamint a létükről és kiállításaikról hírt adó újságcikkekkel... járultak hozzá a közös sikereikhez. Eddig hozzávetőleg 350 kiállítást rendeztek Strasbourgtól a hannoveri világkiállításon át, Budapestig. A búcsi babamúzeum létrehozásához 1 millió szlovák koronát sikerült pályázatok útján szerezniük, 2 millió koronát pedig Csenger Sándor mérnök, búcsi származású, Budapesten élő magánvállalkozó adományozott a társulásnak. „Mindez azt bizonyítja, hogy összefogással szinte minden álom megvalósítható“ – szögezte le

XXII. Emese Udvarházi Nap: könyvbemutató, ajándékozás és tárlatmustra
Folyik a felújítás a majdani múzeumpedagógiai foglalkozásoknak helyet adó épületben
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

A későbbiekben pályázati pénzekből kézműves műhelyekkel, alkotóházzal is gazdagodott a létesítmény. Ez idő tájt, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának a 3500 eurós pályázati támogatásból folyik a hátsó épület falainak a megerősítése és hőszigetelése, ahol majd múzteumpedagógiai foglalkozásokat akarnak tartani.

Az elnöki tájékoztató után a jelenlevők szájmaszkban szemrevételezhették a babamúzeum szemgyönyörködtető anyagát, valamint a társulás három ügyes kézműves mesterének: Mészáros Évának (makramé), Kissné Peredi Erzsébetnek (csipkék) és Szendi Évának (rongybabák) az alkalmi szabadtéri kiállítását is.

XXII. Emese Udvarházi Nap: könyvbemutató, ajándékozás és tárlatmustra
A családok apraja-nagyja kíváncsi volt a kiállításokra
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Azután Hideghéthy Andrea, a SZAKC ügyvezető igazgatója Szobi Eszterrel és Henzel Györggyel, a Katona Mihály Alapiskola tanárával együtt, az összmagyar Könyvet – otthonra programhoz csatlakozva, az Emberi Erőforrások Minisztériumának könyvcsomagjaival ajándékozta meg a jelenlevő nagycsaládokat és azokat a kisebb családokat is, amelyekből legalább két gyermek a helyi magyar alapiskolába jár.

A csomagok igényes felnőtt- és gyerekkönyveket, magyar és világirodalmat egyaránt tartalmaztak, amelyek a családok apraját és nagyját maradandó olvasmányélményekkel gazdagíthatják a koronavírus-járvány alatt. A 40 csomag Búcsra juttatása a szombati rendezvényt Búcs községgel együtt támogató, Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetségének is köszönhető.

A nyárias időjárában több településbeli érdeklődőt vonzó XXII. Emese Udvarházi Nap kötetlen beszélgetéssel zárult, amely során a szigorú higiéniai előírások betartásával elkészített, szőgyéni kemencés lepény és frissítő is kapósnak bizonyult.

XXII. Emese Udvarházi Nap: könyvbemutató, ajándékozás és tárlatmustra
Szobi Eszter, Hideghéthy Andrea és Henzel György a családok megajándékozása közben
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó
Galéria
+7 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.