Visszatérés az utókor köztudatába – obeliszk Könyöki József emlékére
A Magyar Kulturális Intézet kiemelt célja, hogy olyan magyar kötődésű jeles történelmi személyiségeknek az emlékét ápolja, akik sokat tettek a város fejlődéséért és szerepet vállaltak a közösség felvirágoztatásában, jelentette ki a pozsonyi Magyar Kulturális Intézet igazgatója, Venyercsan Pál azon az ünnepségen, amelyet a Könyöki József emlékére állított obeliszk leleplezésére és felszentelésére szerveztek augusztus 19-én Pozsonyban.

Az ünnepségre az András-temetőben került sor a Pozsonyi Városi Múzeum, Magyarország Pozsonyi Nagykövetsége és a pozsonyi Magyar Kulturális Intézet közös szervezésében. Venyercsan szerint a fent említett célkitűzéshez illeszkedett 2019-ben az a kezdeményezés, amelynek révén sor került a Könyöki József régész, restaurátor, pedagógus emlékét ápoló tudományos konferencia megszervezésére is.
– mondta ünnepi beszédében az igazgató.
Beszéde további részében kiemelte, Könyöki ugyan nem volt Pozsony városának szülöttje, de a gyermekként Pozsonyban nevelkedő, majd élete számos állomása után oda visszatérő pedagógus muzeológiai, művészettörténeti és régészeti tevékenysége olyan öröksége lett ennek a történelmi városnak, amelyre méltán lehet büszke az utókor.
Könyöki síremléke hasonlóképpen, mint sok más síremlék a temetőben áldozatul esett az idő és a történelem sodró viharainak, ezért „szinte természetesen jelent meg az igény, hogy a város e jeles polgárának ismét méltó emlékhelyet állíttassunk”. Könyöki József halála 120 éves évfordulójának évében Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériuma támogatásával sikerült a kőoszlopot megvalósítani, de a járványhelyzet miatt az obeliszk ünnepélyes leleplezésére csak most kerülhetett sor.
– jelentette ki ünnepi beszédében Daniel Hupko, a Pozsonyi Városi Múzeum igazgatóhelyettese. Mint mondta, Könyöki a múzeum alapítószemélyisége volt, az ő erőfeszítéseinek is köszönhető, hogy a múzeum gyűjteményét sikerült olyan rendkívül értékes tárgyakkal gyarapítani, amelyek a mai napig a múzeum híres gyűjteményét gazdagítják. A múzeum Könyöki emlékét azóta is ápolja életének és munkásságának kutatásával is, ennek keretében kiállítást és konferenciát is szerveztek további szervezetekkel együttműködésben.
– mondta Gaucsík István, a Szlovák Tudományos Akadémia Történettudományi Intézetének munkatársa. Gaucsík, aki egyik mozgatórugója Könyöki József emlékezete ápolásának, beszéde további részében Könyöki életútját ismertette, mint mondta, társadalmi elismerést a műveltségével, szorgalmával és a kitartásával szerzett, tudományos és kulturális teljesítménye pedig kétségbevonhatatlan.
Az ünnepi beszédek után került sor a Győri Tamás nemesócsai kőfaragó által készített obeliszk leleplezésére, majd a síremléket Molnár Tamás atya, a pozsonyi magyar katolikus hívek lelkipásztora szentelte fel és áldotta meg.
Az ünnepséget megtisztelték jelenlétükkel Könyöki József Budapesten élő leszármazottjai is, Rományi Béla és fia, Rományi József Béla is.
Az ünnepség megkezdése előtt Korpás Árpád, a Pozsonyi Kifli polgári társulás alelnöke vezetésével történelmi sétára került sor az András-temetőben, amelyen több érdekes információn kívül megtudhattuk azt is mit írt a Nyugat-Magyarországi híradó Könyöki József temetéséről: „A Szent András temető kápolnája a kegyetlenül rossz idő dacára is színültig megtelt a megboldogult barátaival és tisztelőivel. A díszes érckoporsót a számtalan szebbnél szebb koszorú egészen elborította. A gyászoló családon kívül itt voltak gróf Pálffy István, a városi hatóság képviseletében Brolly Tivadar (akkor még polgármester-helyettesként), Ortvay Tivadar és mások.” Ami azt jelenti, hogy gyakorlatilag az egész itteni magyar és nemcsak magyar közösség felvonult ezen a gyászeseményen, egészítette ki a korabeli újságcikket az idegenvezető.