2020. április 13., 12:24

Visszanyeri régi fényét a rozsnyói kálvária

Önkéntesek munkájának köszönhetően megújul a hányatott sorsú rozsnyói kálvária. Jelenleg az igazi ritkaságnak számító, a keresztút állomásait ábrázoló Zsolnay-domborművek restaurálása folyik.

Galéria
+7 kép a galériában

A rozsnyói kálvária 1741-ben épült Steer Jakab és felesége, Katalin adományából a város északi részén. Eredetileg hét stációból állt, amelyekben olajfestmények kaptak helyet. A 19. században kisebb átalakításokon esett át, majd 1938-ban átépítették. Ekkor 14 stációt alakítottak ki, Jézus szenvedéstörténete pedig a világhírű pécsi Zsolnay porcelángyárban készült színes kerámia domborműveken elevenedett meg. A rozsnyói keresztút a szocializmus éveiben hanyatlásnak indult. Az 1970-es években az első két stációt a kórház és egy víztartály építése miatt elbontották, ezekből a pótolhatatlan értékű domborművek is eltűntek. Az 1980-as évek végén megújult a barokk kálvária-templom és a harangláb. Az évek során a templomot többször kirabolták, a harangot ellopták, a keresztút lassan feledésbe merült.

A siralmas állapotba került kálvária felújítása mintegy öt évvel ezelőtt vette kezdetét. Görgey Árpád, a felújítás kezdeményezője elmondta, hogy az ötlet egy barátjával együtt jutott az eszébe, akivel nekiláttak a megvalósításnak. Önerőből és saját költségen. A szükséges engedélyek megszerzése kemény diónak bizonyult, ugyanis a kálvária állomásainak egy része a város területén található, míg a templom és a harangláb a püspökség birtokában van. A bürokrácia falát áttörni nagyobb feladat volt, mint maga a fizikai munka, amire szükség volt ahhoz, hogy eljussunk a mai képhez, mondja Görgey Árpád.

Az elmúlt években önkéntes munkával, barátok és támogatók összefogásával megtisztították a területet a szeméttől, amelyből három teherautónyi gyűlt össze a nem túl nagy területen. Eltávolították a gazt, és tereprendezést végeztek, padokat és szemétgyűjtőket helyeztek el, valamint megépítették a korábban elbontott első és második állomást. Görgey Árpád szerint az eltűnt domborművek pótlása sem volt egyszerű feladat. Mint elmondta, többször járt a Zsolnay gyárban, ahol elkészítették a két képet, valamint az eredetileg az egyes stációkon található 14 keresztet. Ezeknek a költségét a város magára vállalta, amely végül bekapcsolódott a projektbe.

Rozsnyói kálvária
Folyik a domborművek restaurálása

Jelenleg a 12 eredeti dombormű restaurálása történik, amit Mézes Árpád és Koreň Sándor végez. A realisztikus stílusban megmintázott, figurális domborműveket a 20. század második felében jelentős mértékben megrongálták. A mechanikai sérülések mellett különféle más szennyeződések is akadtak, s a domborműveket szurokkal vagy ahhoz hasonló anyaggal fröcskölték össze.

Mézes Árpád szobrász-restaurátor elmondja, hogy a kilencedik állomásig szinte minden egyes portré meg van rongálva, és sokszor a teljes felület sérült. Feljebb némileg jobb a helyzet. Mostanra a szennyeződések nagy részét eltávolították, és megkezdték a hiányzó részek pótlását. Speciális anyaggal dolgoznak, amit helyben hordanak fel a törött részekre, majd ezt faragják, csiszolják. A szakember elárulja, hogy a mintázás szempontjából az arcképek a legigényesebbek, és éppen ezeket rongálták meg a vandálok a legnagyobb mértékben. A pótlást a kilencedik stációig elvégezték, és húsvét után, ha az időjárás engedi, folytatják a munkát a felső állomásoknál. Amikor ezzel is elkészülnek, következhet a színkiegészítés. Teljes rekonstrukciót végeznek a domborműveken, ami időigényes és szakmai szempontból sem egyszerű munka, mondja Mézes Árpád.

rozsnyói kálvária
Nem ér véget a munka

A tizennégy stáció tehát rövidesen az eredeti szépségében tündökölhet. Görgey Árpád rámutat, hogy a rozsnyói kálvária három szempontból is jelentős: egyházi, társadalmi, de művészeti és művészettörténeti szempontból is, ugyanis a Zsolnay porcelángyárban mindössze két ilyen nagy méretű, keresztutat ábrázoló domborműsorozat készült.

– Két ilyen keresztút van a világon, egy Magyarországon, a másik pedig itt, Rozsnyón. Annyiban különböznek, hogy a rozsnyói stációk képeinek kerete boltíves, a magyarországi pedig téglalap alakú, illetve más színezetűek a képek. További különlegesség, hogy a rozsnyói kálvária a negyedik legrégebbi a mai Szlovákia területén.

Görgey Árpád elmondja, hogy a domborművek restaurálása a tervek szerint 2020 májusának végére lezárul, ezzel azonban nem tekinthető befejezettnek a munka, hiszen bőven akad még tennivaló. Jelenleg a harangláb helyreállítását szeretné útjára indítani. Ahogy a kezdeteknél, ebben az esetben is a bürokráciával kell megküzdeni. Sajnos, akiknek segíteniük kellene ebben, talán még akadályozzák is, mondja. Reményei szerint a helyreállítással nemcsak Rozsnyó lakossága nyer egy szép sétányt, hanem a helynek megnövekszik a turisztikai vonz-ereje is. A kálvária kezdeténél egy magyar–szlovák–német nyelvű információs táblát terveznek elhelyezni, további nyelveken okostelefonon lesznek elérhetők az információk a látogatók számára.

A rozsnyói kálvária egyedülálló, szépségében vetekedik a selmecbányaival vagy a lőcseivel. Reméljük, hogy mindenki meg lesz elégedve, s a felújítás segít a turizmus szempontjából is láthatóbbá tenni a várost.

(Megjelent a Magyar7 c. hetilap)

Galéria
+7 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.