2020. november 21., 18:35

Visszanyerheti-e régi pompáját a Feszty-kastély?

Leszármazottai és tisztelői példaértékű összefogással próbálják megmenteni Feszty Árpád festőművész hajdani ógyallai családi rezidenciáját. A Feszty-kastély folyamatosan lakott és karbantartott részein kevésbé fogott az idő, ám az omladozó keleti szárnya sürgős felújításra szorul.

 

Fotó: Archívum

Az épületet 2006-ban műemlékké nyilvánították. Most szeretnék, ha visszanyerné régi formáját. Ezért munkálkodik a családtagokkal, valamint a kezdeményezésére létrehozott „A Feszty-kastély keleti szárnyának megmentéséért egyesülettel” és az ógyallai Csemadok-alapszervezettel közösen Fekete Lívia, akinek a dédnagyapja testvére volt Feszty Árpád, a festő.

"Tudomásunk szerint előbb Babocsay Ignác báró tulajdonában volt a kastély, amelyet a saját ízlése szerint 1745-ben építtetett át. Tőle 1864-ben vásárolta meg Feszty Szilveszter helyi földbirtokos, Feszty Árpád édesapja, aki 1907-ben Nagy Mihály komáromi építésszel alakíttatta át az épületet. Az 1945-ös államosítás során az ingatlant elkobozták a kitelepített Feszty családtól. A kor szellemének megfelelően a húsüzem szaktanintézetét, valamint a Járási Építkezési Vállalat irodáit költöztették bele, de a szocializmus éveiben Jednota-raktárnak is használták. A kastély jobb állapotban levő, korábban óvodaként és könyvtárként is használt nyugati szárnyát a nagybátyámék 1973-ban, a keleti szárnyat pedig a szüleim csak a rendszerváltás után, 1990-ben kapták vissza. Sajnos, addigra a mi tulajdonunkat már nagyon leélték az oda betelepített, alkalmazkodásra képtelen lakosok, akik időközben néhány tartóoszlopot is eltüzeltek. Nem meglepő,  hogy az egyik épületrész már nem bírta a megterhelést, és leomlott" – mesélte el dióhéjban az egykor mutatós kastély megdöbbentő történetét a keleti szárny jelenlegi tulajdonosa.

Mivel a borzasztó állapotba került keleti szárnyat megöröklő családnak nem volt elég pénze a felújításra, a megmentés érdekében más megoldást kellett találni.

"Néhány tettre kész ógyallai magyarral együtt 2013-ban megalapítottuk A Feszty-kastély keleti szárnyának megmentéséért egyesületet, amelynek családunk hosszú távra, jelképes havi 1 euróért bérbe adta az épületrészt. Közben létrehoztuk az újabb fejleményekről folyamatosan hírt adó Facebook-oldalunkat. Az elmúlt években háromszor nyújtottunk be pályázatot a kulturális minisztériumhoz, sajnos a kérvényünket mindannyiszor elutasították. Legutóbb azonban a Nyitra Megyei Önkormányzat 4 ezer eurós támogatást megszavazott a kastély környezetének a rendbehozatalára. A szükséges 400 eurós önrészt az adókétszázalékból fedeztük. A megyei támogatásból kiirtottuk az elburjánzott gyomnövényzetet és a tetőt benövő vadszőlőt, kivágattuk az ecetfákat, leszedettük a rozsdás csatornacsöveket, és a műemlékvédelem kérésére falemezekkel fedtük be az ablakokat. A kisebb munkálatok elvégzését az egyesületünk tagjai ingyen vállalták. Célunk egy jelentősebb minisztériumi támogatás megszerzése a 360 négyzetméteres kastélyrész felújítási tervének az elkészítésére. A pályázatot a járványhelyzet miatt még nem írták ki, bár már esedékes lenne. Ahogy lehet, máris beküldjük az újabb kérvényünket."

feszty kastély
Fotó:  Fekete Ádám
Már nem eladó

Fekete Lívia elárulta, hogy korábban többen is szerették volna megvásárolni a kastélyszárnyat. Mivel a vevők azt a Feszty nevéhez méltatlan célokra használták volna, a család inkább nemet mondott az ajánlatokra.

"Még az egyesületünk megalapítása előtt az ingatlant felajánlottam Ógyalla városnak és a műemlékvédelmi hivatalnak is, de egyik félnek sem kellett. Az önkormányzat azt válaszolta, hogy nincs pénzük megvásárlásra. A műemlékké nyilvánítás azt jelenti, hogy a kastélyt az eredeti formájába kell visszaállítani, a sok szigorú feltétel eltántorította a vevőket a vásárlási szándéktól. Amíg apám élt, akadtak érdeklődők, de ő méltatlannak tartotta, hogy az épületben kocsmát vagy üzletet nyissanak. Az egyesület létrehozása óta új kerítéssel védjük, és természetesen szeretnénk felújítani, hogy visszanyerje a régi pompáját. Bízunk a minisztériumi támogatásban. A régi bútorokat és dísztárgyakat természetesen őrizzük az utókor számára, hogy majd visszakerülhessenek az eredeti helyükre. A Feszty név minket, kései utódokat erre kötelez."

Remélhetjük, hogy talán a 24. órában sikerül megmenteni a keleti kastélyszárnyat, amelyet majdan ugyanúgy lakók, vagy a városka dicső magyar múltja iránt érdeklődő látogatók népesítenek be?

Hasonlóan a másik épületrészhez, amelyben a Kanadából hazatelepült, és 2018 karácsonyán váratlanul elhunyt Nagy János László fafaragó művész özvegye, Sára is él. Mindenképp üdvös lenne, ha Ógyalla újjávarázsolt ékessége a helyi magyarság oázisává válhatna az egyre inkább elszlovákosodó településen. 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.