Virtus a hagyományban - néprajzi konferencia Gömörpéterfalán
A mai nap során Virtus a hagyományban címmel néprajzi konferenciát szerveztek Gömörpéterfalán azzal céllal, hogy bemutassák a magyar harci testkultúra katonai és népi oldalát, illetve a Felföldi Dalia Iskola irányvonalát.

A konferencia két részből állt. A meghívott néprajzkutatók a magyar visszacsapó íj hagyományos készítési módjáról, az alföldi pásztor virtusról és a magyar harci testkultúra kutatásáról beszéltek.
Az ajnácskői Foglár Gábor a hagyományos íjkészítés hazai mestere. A történelem szakos tanárként dolgozó fiatalember autodidakta módon tanulta ki a mesterséget. Kezdetben saját maga kisérletezte ki a dolgokat, majd Magyarországon talált egy íjkészítő iskolát, ők segítették az első lépésekben. Az első íj óta több év telt el, Gábor tudása pedig egyre jobban fejlődött. Saját készítésű hagyományos íja 2018-ban elnyerte az Év Magyar Íja- díjat, 2019-ben pedig ugyanezen a versenyen második helyezett lett. Ezen a megmérettetésen azok az íjkészítők vehetnek részt, akik csak természetes anyagokból készítik íjaikat.
- magyarázta Gábor, aki múzeumokban tanulmányozza a megtalált sírleletekhez kapcsolódó íjleleteket.
„Azt szoktuk mondani, hogy egy ilyen íj él és lelke van. Tehát számomra kihívást jelent olyan tárgynak életet adni, ami szinte életre kel a kezünkben” - nyilatkozta.
A kiállításon a magyar harci testkultúra eszközeit és fegyvereit tekinthették meg az érdeklődők.
- nyilatkozta Kopecsni Gábor, a Felföldi Dalia Iskola vezetője, aki egy évtizede kutatja néprajzi módszerekkel a népi harci testkultúrát.
Munkája során pásztoroktól gyűjtve új ismeretekkel gyarapította a tudást például a botbirkózásról, a fokos vívásról és a karikás ostor gyakorlati és virtusos használatáról. Ezen kívül felvázolta a magyar népi birkózások különböző formáit, valamint kiemelten tanulmányozza a magyarság három jellegzetes fegyverét, az íjat, a fokost és a szablyát.
A Felföldi Dalia Iskola mellett működő Felföldi Dalia Kutatási Központ a kutatott anyagot nemcsak dokumentálja, hanem feldolgozza és továbbadja a fiataloknak.