2024. október 26., 14:35

Világbajnok kis táncosok

Huszonnégy koreográfia, tizenegy világbajnoki cím, ebből négyet a fülekiek hoztak el – ez a mérlege a Mona Deja-Vu tánciskola eredményeinek, az október elején a horvátországi Novalján rendezett versenyen. Az Internacional Dance Open vb-n húsz táncos vett részt a tánciskola színeiben. 

 

Világbajnok kis táncosok
Lányok az edzésen.
Fotó: fotó: Mona Deja-Vu Tánciskola FB

A csütörtöki edzésre érkezem a Füleki Városi Művelődési Központ tánctermébe. Mint megtudom, ilyenkor a modern táncosok gyakorolnak, keddenként pedig a balerináké a főszerep. A próba természetesen bemelegítővel kezdődik, amit most Titton Katalin, az egyik növendék vezet. „Küzdjetek egy kicsit a spárgával” – hangzik az instrukció Szabó Monától, aki a tánciskola vezetője és alapítója.

 

Zsúfolt év van mögöttük

Miután megfelelően megnyújtották az izmaikat, átismétlik a koreográfiákat. Aki nem tudja, az is beáll, és megpróbálja utánozni a mozdulatsort. Mindenki nagy örömére, a legfrissebb világbajnokok bemutatják díjnyertes táncaikat. Közben Szabó Monától megtudom, hogy az egyéni produkciók mellett egy közös, háromperces színházi produkcióval is neveztek, amelynek minden tagja világbajnok lett. Ez aztán a díjeső!

– Nagyon húzós versenyévadunk volt. Európa-bajnokság, két országos bajnokság, nagyon sok versenyen, kvalifikáción vettünk részt, szinte minden hónapra jutott valami. A Novalján megrendezett világbajnokság ötnapos volt, és mindenki számára rendkívül megterhelő. Ötvenen utaztunk ki, harminc kísérő és húsz táncos, huszonnégy koreográfiával. Úgyhogy most mindenképpen szeretnénk egy picit megpihenni. Jövő év márciusában indul az újabb versenyévad.

A Magyar Látványtánc Sportszövetség versenyével kezdünk, aztán majd meglátjuk, mit hoz a jövő, mert szeretnénk más vonalakat is kipróbálni – vág rögtön a közepébe Szabó Mona, aki tíz éve kezdte a táncoktatást Füleken. Mint mondja, mostanra teljesen otthon érzi magát a városban.

Világbajnok kis táncosok
Kis balerinák az edzésen.
Fotó:  fotó: Mona Deja-Vu Tánciskola FB

– Magyarok között vagyok, nagyon jó az együttműködés a polgármester úrral, a művelődési központtal és a szülőkkel egyaránt. Mindig úgy érzem, hogy hazajövök, amikor ide érkezem az órákra – hangsúlyozta.

 

Kicsit megszállottnak kell lenni

Szabó Mona számára a tánc az életet jelenti. Már óvodásként tudta, hogy ezzel akar foglalkozni. De mivel állami gondozásban nőtt fel, onnan nem kapott támogatást ehhez a művészethez, ezért autodidakta módon fejlesztette magát. Miután kikerült az állami gondozásból, több tánciskolát is elvégzett, ment az álmai után.

– Belgiumban egy balettintézményben is tanultam és el is végeztem. Aztán hazajöttem, férjhez mentem, szültem öt gyereket, de a gyerekek mellett is tovább táncoltam, dolgoztam, tanultam, rengeteg kurzust elvégeztem, mivel nem szerettem volna egy tánctípusnál leragadni. Mindig kevertem a stílusokat, és talán ez lett a tánciskolám sikere, hiszen nálam mindenből lehet tanulni egy kicsit – avatott be Mona.

Óráin nem profi táncosokat képez, inkább a tánc szeretetére szeretné nevelni a gyerekeket. Szerinte rendkívül fontos, hogy a növendékével meglegyen a szimpátia, egymásra tudjanak hangolódni. De nem elég az edző és a gyerek közötti harmónia, fontos a szülői támogatás is. A sikerhez pedig elengedhetetlen a megszállottság.

– Nekem az intézetben mindig azt mondták, hogy lányom, ebből soha nem fogsz megélni, ne is próbálkozz a táncos pályafutással. És a sok-sok küzdelem ellenére mégis itt vagyok. Ez a közös a gyerekekben is, hogy hetente négyszer-ötször vesznek részt táncórán. Akik versenyeznek, szinte a hét minden napján járnak hozzám, még magánórákra is. Hétvégén fellépések vagy versenyek vannak, úgyhogy ehhez kell a testi és lelki erő, kell a megszállottság – emelte ki.

 

A tánc az életük

Füleken minden kedden és csütörtökön fél 5-től vannak a táncórák a városi művelődési központban. Keddenként a kis balerinákat várják, akik négyéves kortól jelentkezhetnek, felső korhatár nincs. A nagyobbak pedig kipróbálhatják a modern táncot. A 14 éves Illés Veronika másfél éve tagja a csapatnak.

– Szerintem ez egy nagyon jó, kedves közösség, szeretjük, támogatjuk és biztatjuk egymást – mondta Veronika.

A 10 éves Szitai Natália hétévesen kezdett táncolni. Amint tudomást szerzett a táncórákról, rögtön jelentkezett.

– Engem a tánc megnyugtat, utána jobban oda tudok figyelni a tanulásra. Ez a hobbim és nagyon szeretem – tette hozzá Nati.

Titton Katalin szólóban, csapatban és formációban is világbajnoki címet szerzett. Ötévesen kezdett balettezni, majd áttért a hiphopra.

– A sikerhez mindenképpen kellett a remek tanár, aki mindenben segít és kitart mellettünk, még akkor is, ha mi magunk sem hiszünk saját magunkban. Kell hozzá lelkierő is, mert ha valami nem sikerül elsőre, nem szabad feladni, próbálkozni kell tovább. Mióta Monával táncolok, csapatban és egyénileg is többször nyertünk első helyet. Ő a példaképem, csak őt tudom elképzelni tanáromnak. Remélem egyszer belőlem is tánctanár válik – hangsúlyozta Katika.
Világbajnok kis táncosok
Kis balerinák az edzésen 2.
Fotó:  fotó: Mona Deja-Vu Tánciskola FB

A legkisebb táncosok, ötévesek, Benedek Emese és Tóth Lara, akik balettben és formációban is világbajnokok lettek. Drenko Emese szólóban negyedik helyen végzett, a Bollywood dance csapatban második helyezést ért el, formációban a csapattal együtt elhozta a világbajnoki címet. Juhász Jessica szólóban és csapatban is harmadik helyezést ért el, formációban pedig első helyen végzett. Az ifjú tehetségeknek gratulálunk, és további sikereket kívánunk!

Az írás megjelent a Magyar7 2024/42. számában.

 

 

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.