Vigyázzanak az idősek és a betegek, rekkenő hőség jön!
Szlovákia nyugati és déli területeinek egyes részein magas hőmérséklet alakulhat ki kedden. Erre a Szlovák Hidrometeorológiai Intézet (SHMÚ) hívta fel a figyelmet a weboldalán, egyúttal elsőfokú figyelmeztetést léptetett életbe, amely előreláthatólag 12:00 és 18:00 óra között lesz érvényben. A magas hőmérséklet miatti figyelmeztetés a Pozsonyi kerület teljes területére, valamint a Nagyszombati és a Nyitrai kerület legtöbb járására, továbbá a Korponai és a Nagykürtösi járásra vonatkozik.
A magas hőmérséklet potenciális veszélyt jelent az emberi egészségre. A Szlovák Köztársaság Közegészségügyi Hivatala figyelmeztet, hogy a lakosság körében a veszélyeztetett csoportokba a gyermekek, az idősek, a várandós nők és a krónikus betegek tartoznak – különösen a szív- és érrendszeri, légzőszervi vagy mentális megbetegedésekkel küzdők, valamint a túlsúlyos személyek.
– figyelmeztetett a hivatal.
A hatóság szerint kiemelten fontos alapelv a rendszeres folyadékpótlás következetes betartása, még a szomjúságérzet hiányában is. Emellett korlátozni kell a fizikai aktivitást, kerülni kell a közvetlen napsugárzást, és a minimálisra kell csökkenteni a szabadban való tartózkodást. Az egészségügyi mentőszolgálat munkatársai a hőség idején a könnyebb étrendet, a megfelelő ruházatot – beleértve a fejfedőt és a napszemüveget –, valamint a fényvédő krémek használatát javasolják. Gyermekeket és háziállatokat tilos közvetlen napsütésben vagy leparkolt gépjárművekben hagyni. Amennyiben az emberek erős gyengeséget, szédülést, rosszullétet tapasztalnak, vagy ájulás közeli állapotba kerülnek, azonnal segítséget kell kérniük.
A magas hőmérséklet és a szárazság jelentősen növeli a tűzesetek kialakulásának kockázatét is.