2021. december 13., 15:07

Veszélyben van Pozsony megye

„Közép-Európa legnagyobb ivóvízkészlete a Csallóközben van. Ezen a védett területen legfeljebb négy településnek nincs közcsatornája. A mi megyénkben pedig a települések összesen egynegyedének, ami riasztó adat” – írta közösségi oldalán Juraj Droba, Pozsony megye elnöke hozzáfűzve, nemcsak a víz szennyezettsége jelent veszélyt a megye és lakói számára, hanem a lég- és talajszennyezettség is.

közlekedés
A közlekedésben keletkező gázkibocsátás több mint 60 százaléka a közúti közlekedésből származik
Fotó: TASR

Komoly veszéllyel fenyeget az is, hogy a hulladéklerakók elavultak, mi meg hatalmas mennyiségű szemetet termelünk, és csak elenyésző hányadát hasznosítjuk újra. És ez csak néhány példája a veszélyforrásoknak, amelyekkel szembesülnünk kell, mondta.

A klímaváltozás hatásait elsősorban az átlaghőmérséklet éves emelkedésében, a hőhullámok gyakoribb előfordulásában, másrészt a heves esőzések, erős szél és viharok gyakoribb előfordulásában érezzük.

A gazdálkodókat meg a hosszan tartó szárazság aggasztja. A láthatatlan következmények azonban még súlyosabbak, mint például a káros levegő- vagy vízszennyezés. Éppen ezért a lehető leghamarabb szigorú intézkedéseket kell bevezetnünk az éghajlatváltozás negatív hatásainak mérséklésére és a biodiverzitás védelmére” – jelentette ki a megyeelnök.

Megoldási javaslatok

A megye szakemberei ezért olyan hatékony és korszerű megoldásokat dolgoztak ki, amelyek megvédik egészségünket és a  természetet is. A megye az Európai Bizottságtól (is) segítséget vár ezeknek az intézkedéseknek a megvalósítására.

A gázkibocsátás egyik legjelentősebb forrása a közlekedés. A közlekedésben keletkező gázkibocsátás több mint 60 százaléka a közúti közlekedésből származik.

A Pozsony megyei közúti közlekedésből származó gázkibocsátások csaknem 40 százalékát teszik ki a közúti közlekedés teljes szlovákiai gázkibocsátásának” – mondta a megyeelnök.

A szén-dioxid mellett nagy problémát jelent a porszemcsék túlzott aránya is a levegőben, ami légzési nehézségeket vagy allergiát okozhat. De Droba szerint Pozsony megyében rendkívül nagy mennyiségű települési hulladék is keletkezik. Szlovákiában a pozsonyi nagyvárosi megye a második helyen áll az összes megye közül a hulladéktermelésben. És a megyében alacsony, mindössze 36 százalékos az újrahasznosítási arány, ráadásul az elkövetkező években több hulladéklerakó élettartama is lejár” – fűzte hozzá a megyeelnök.

A javaslatok közt szerepel az energiatakarékosság is

Pozsony megyében vannak olyan energiaintenzív gazdasági ágazatok, amelyek Szlovákia teljes fogyasztásából az áramfogyasztás 25%-át, a földgázfogyasztásnak pedig több mint 30%-át teszik ki. Szlovákiában a központi államigazgatási szervek középületeinek egyharmada Pozsonyban található, amelyek rendkívül energiaigényesek, de kevés megújuló energiaforrást használnak. 75 százalékuk pedig komplex felújításra szorul. A megyei önkormányzat hangsúlyozza, hogy

a megújulásba történő beruházások jelentősen, akár 60%-kal is csökkentik az energiafogyasztást és a CO2-kibocsátást.

A közvilágításban is energiát kell megtakarítani, ami Pozsonyban akár kétszer olyan energiaigényes, mint például a bécsi közmegvilágítás.

A megye szakemberei a megoldási javaslatok közt a közcsatornák kiépítését és korszerűsítését, ezen belül szennyvíztisztító telepek építését és korszerűsítését is, továbbá a környezeti terhelések megszüntetését és kármentesítését, valamint a szennyezett területek szennyeződésmentesítését nevezik meg.

Csak az uniós források átcsoportosításával megy

„Az említett nagyberuházási projektek közül egyiket sem tudjuk külső forrás nélkül megvalósítani. Ezért arra kértük az Európai Bizottságot, hogy hagyja jóvá a források átcsoportosítását a Pozsony megyében megvalósuló projektekre” – mondta Droba, aki támogatását fejezte ki a kormány képviselőinek az Európai Bizottsággal folytatott tárgyalásaik során a 10%-os átcsoportosításról.

A körforgásos gazdaságra vonatkozó intézkedések, a biohulladék szétválasztása és komposztálása és az újrahasznosított települési hulladék arányának növelésének, illetve a hulladékkeletkezés általános megelőzése növelésének támogatására is ígéretet tett a megyeelnök. De a megye javaslatai közt szó van a klímaváltozás negatív hatásait mérséklő intézkedésekről is, mint például az infrastruktúra kék és zöld elemeiről, a hűtőelemekről, az árvízvédelemről és a biodiverzitás védelméről is, továbbá a részletes és rendszeres levegőminőség-figyelés bevezetéséről is.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.