2020. január 11., 16:03

Véráztatta parton kullog a Don, fájón…

Negyedik éve emlékezik a Memoriae Patrum Honismereti Társulás azokra a régi Párkány járásbeli katonákra, akik 77 éve, az 1943. január 12-i Don menti csatában vesztették életüket, megsebesültek vagy eltűntek.

Szőcs Ferenc Köbölkút polgármestere lerója kegyeletét
Galéria
+9 kép a galériában
Szőcs Ferenc Köbölkút polgármestere lerója kegyeletét

Az idén erre a megemlékezésre Köbölkúton került sor az önkormányzat szervezésében. Szőcs Ferenc polgármester köszöntötte az egybegyűlteket, majd Siekel István atya, helyi plébános imát mondott a hősi halottakért. A Doni csatát és a hozzá vezető történelmi eseményeket Juhász Gyula a Párkányi Városi Múzeum igazgatója idézte.

Bréda Tivadar a Memoriae Patrum elnöke megemlékezésében kiemelte, évtizedekig csak a szovjet katonák hősiességéről hallottunk, a magyar katonákról szó se esett, sőt még a csehszlovák hatalom megalázását is el kellett szenvedniük, akik Horthyista, fasiszta jelzőkkel illetve őket.

Harminc évvel a rendszerváltás után, a tények ismeretében már senki se tekintheti gyávának a Don mentén harcoló magyar hadsereg katonáit vagy a második világháborút egészében végig harcoló magyar katonákat. Ők megkísérelték a lehetetlent. A többszörös túlerővel szemben, 42 fokos hidegben hősiességgel harcoltak a siker legkisebb reménye nélkül. Tisztelegjünk emlékük előtt”

– zárta emlékező beszédét a honismereti társulás elnöke.

A köbölkúti II. világháborús emlékműnél lerótták kegyeletüket Vida Csaba alezredes, a környék önkormányzatainak és civil szervezeteinek képviselői, az iskolák és az elhunytak hozzátartozói.

Közreműködtek: az oroszkai hadtörténeti múzeum hagyományőrzői, köztük ifj. Zsákovics László versmondó, Horányi László, Jászai Mari-díjas színművész, Szalai Adrián versmondó és a helyi Csemadok mellett működő asszonykórus.

kobkut-don-4-copy.jpg

Kovács Ferenc, aki sok évig volt Köbölkút polgármestere Fekete Béla helyi lakos történetét ismertette, aki a Don-kanyarban is mindig magánál hordta Stampay János imakönyvét, aki tudvalévőleg Köbölkút híres kántortanítója volt. Béla bácsi állította, ez egy segítő imakönyv, amely megmentette őt minden kelepcéből és hazavezérelte. Ezt az imakönyvet 2001-ben a Köbölkútra látogató hercegprímásnak ajándékozta, hogy elhelyezzék azt az esztergomi bazilikában.

Bolya Szabolcs a község alpolgármestere is elmondta a megemlékezés kapcsán a maga történetét, hiszen tudvalévő, hogy a történelmi Magyarország területén alig akad olyan család, amely ne gyászolná a harcokban elesett, ártatlanul kivégzett vagy eltűnt hozzátartozóját.

Családunk 74 év után lelhetett megnyugvásra, amikor majdnem két évvel ezelőtt kaptam a hírt, hogy megtalálták apai nagyapám, Bolya András földi maradványait, aki 1944. december 23-án halt hősi halált Isaszegen, mindössze harminc évesen. Én, ma itt érte is mécsest gyújtok”

– mondta el Bolya Szabolcs hozzátéve, köszönet és hála, azoknak a hadisírkutatóknak, akik még ma is reményt adnak azoknak, akik a mai napig nem ismerik a háborúban életüket vesztett szeretteik végső nyughelyét.

kobkut-don-10-copy.jpg

A rendezvényen egy 10 méter hosszú molinón azon hősök neveit olvashattuk, akik a régi Párkány járásba tartozó települések lakosaiként nem tértek vissza a II. világháború poklából.

Galéria
+9 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.