2023. június 20., 13:23

Véget ért a 2022/23-as évad Közép-Szlovákiában is

Június harmadik hétvégéjén befejeződtek a küzdelmek a Közép-szlovákiai Labdarúgó-szövetség bajnokságaiban is. Megvannak a győztesek és a kiesők… A három pont jogos, majd június 25-én derül ki, kik folytatják és hol a 2023/24-es évadban.

Közép-szlovákiai foci
Fotó: Mede Sándor

A III. ligában már a múlt héten befejeződtek a küzdelmek, a 2022/23-as évadtól immár a Szlovák Labdarúgó-szövetséghez tartozó liga keleti csoportjában a keleti csapatok taroltak, a bajnokságot az iglóiak nyerték a héthársiak (Lipany) és a varannóiak (Vranov nad Topľou) előtt, a Bari Jenő vezette rimaszombatiak, akik az idényben a Fortuna ligás rózsahegyi csapat fiókcsataként működtek, a viszonylag előkelő ötödik helyen végeztek.

Igaz, a bajnokság előtt az elvárások jóval magasabbak voltak, de ennek ellenére a klub vezetése nagyobbrészt elégedett a csapattal.

A jövő – így az edző sorsa is – persze függ a rózsahegyi klubbal tartandó újabb egyeztetésektől. S az, hogy ki jön és ki marad, az majd a kezdésig eldől. Füleken közben újabb edzőcsere történt, mivel a csapattal a kiesést elkerülő Ádám Iván nem jutott dűlőre a klubvezetéssel, így visszatér a csapathoz az a Vízteleki János, aki pár éve már edzette a fülekieket, legutóbb tavasszal a losonciaktól menesztették.

Fotó:  Mede Sándor

Az V. ligában az utolsó pillanatig nyitott volt a bajnoki cím kérdése, a poltáriak ugyan két fordulóval előbb már elszálltak, de a mezőköziek (Medzibrod) szorosan tapadtak az éllovas fehérkútiakra (Príbelce). Nos, az utolsó fordulóban a mezőköziek a tótgyarmatiakat fogadták, míg a fehérkútiak az ajnácskőiekhez látogattak.

Végül nem született meglepetés, ha nehezen is, de mindkét csapat győzött, így három pont előnnyel a fehérkútiak nyerték a bajnokságot.

A tét alaposan rányomta a bélyegét mindkét mérkőzésre, a mezőköziek 0:0-ás állásnál tizenegyest is hibáztak, míg Ajnácskőn a mérkőzés az utolsó pillanatokban dőlt el a fehérkútiak javára, s a mérkőzés ajnácskői kiállítással (Mičuda) ért véget. A mezőköziek végül az 53. percben lőtt góllal győzték le a tótgyarmatiakat, míg a fehérkútiak az 51. percben szabadrúgásból szereztek vezetést, amit Trizna Csaba húsz perccel később kiegyenlített.

Az egy pont csak a vendégeknek volt jó, a hazaiaknak nem, de gólt mégis a vendégek lőttek, így megnyerték a bajnokságot,

míg az ajnácskőiek – mivel a tornaljaiak megnyerték az utolsó bajnokijukat –, lecsúsztak az utolsó helyre. A tornaljaiak 300 lelkes néző előtt a gyetvaiakat fogadták, s a mérkőzés tétje az utolsó helyről való elmozdulás volt a hazaiak számára. Ehhez persze kellett az ajnácskőiek veresége is, de hát ez várható volt… Végül egy tizenegyesgól (Valaszkay) döntött a hazaiak javára. A ragyolciak és gólvágójuk, Horváth Gábor végre visszataláltak idényközi formájukhoz, s Juhász Gyula góljával már a harmadik percben megadták a feketebalogiak elleni meccs alaphangját. A második félidőben még Horváth is kétszer betalált, így a vége sima (3:0) lett.

A bajnokságot 63 ponttal a fehérkútiak nyerték a 60 pontos mezőköziek és az 56 pontos poltáriak előtt. Csapataink közül legjobban a 39 pontot szerző újonc ragyolciak szerepeltek, ami hatodik helyet ért. Mögöttük egy ponttal lemaradva a tótgyarmatiak végeztek. Sajnos, az utolsó két helyen a két gömöri csapat végzett, a tornaljaiak a gyetvaiak elleni győzelmükkel s 18 pontjukkal a bajnokság végén elrugaszkodtak az utolsó helyről, megelőzve a mindössze 16 pontot szerzett ajnácskőieket.

A VI. ligában az utolsó fordulóban is számolatlanul potyogtak a gólok, egy pályán (Nagyrőce) tíz, míg másik három pályán nyolc-nyolc gól esett. Az utolsó fordulóban elveszítette második vereségét a rég bajnok losonctamási csapat, amely annak ellenére kapott ki Ipolynyéken 3:2 arányban, hogy a félidőben még 2:0 arányban vezetett.

De a lelkes hazaiak Súth két és Maszárik góljaival megfordították a mérkőzés állását, s értékes három pontot szereztek.

Amíg Nagyrőcén a hazaiak megosztoztak a gólokon (5:5) az alsósztregovaiakkal (a vendégek már 3:1, majd 5:3-ra is vezettek), addig az idénytől szép számú, 200 néző előtt búcsúzó felediek 8:0 arányban kiütötték a lukanényeieket. A nyolc találatból Halaj egymaga hármat szerzett, Andráši kétszer talált be, míg Szabó Tamás, Rubint és Kótai egyszer-egyszer vette be Molnár kapuját. Nyolc gól esett Bussán és Csábon is, de némileg egyenlőbb elosztásban.

A bussaiak az ipolybalogiakat fogadták utolsó VI. ligás mérkőzésükön, de csak 0:0-ás illetve 1:1-es állásnál (ez mindössze egy percig tartott) volt esélyük a pontszerzésre.

Aztán a vendégek rutinja érvényesült, s a végén már szinte számolatlanul rúgták a gólokat. Gyurász Péter és Régi Tamás kétszer, Török Gábor és Gyurász Gábor egyszer-egyszer vette be a bussaiak kapuját, míg a hazaiaktól Barko és Vízi volt eredményes. Nyolc gól esett Csábon is, ahol a hazaiak idénybeli búcsúmeccsükön a bozitaiakat (Buzitka) fogadták, s ahol Balog góljával a vendégek szerezték meg a 12 percben a vezetést. A hazaiak Malatinec góljával a 35. percben egyenlítettek, s Balga és Jakab révén a félidő végéig még két gólt szereztek.

A vendégek lőtték a második félidő első gólját is, de erre Jakab és Kiss válaszoltak, s Rutkaj mérkőzés végi szabadrúgásgólja már csak a tisztes eredményt jelentette a bozitaiaknak (5:3).

A második helyen álló óváriak Észak-Gömörben, Nyustyán fejezték be az évet, ahol Fehér Tibor góljával a 27. percben a vezetést is megszerezték, de a hazaiak öt perc múlva egyenlítettek. A második félidő elején Deneš is bevette a hazaiak kapuját, majd az utolsó utáni pillanatokban a csapat ügyeletes gólvágója, Máč tette fel az i-re a pontot, így az óváriak 3:1-es nyustyai győzelmükkel bebiztosították az ezüstérmüket.

A bajnokságot utcahosszal, 17 pontos előnnyel a 72 pontig jutó losonctamásiak nyerték. Az 55 pontos óváriak végeztek a második helyen, míg a harmadik helyet az 50 pontos csábiak szerezték meg. Őket a 46-46 pontos felediek és a 45 pontos ipolynyékiek követik. A lukanényeiek 17 ponttal a 12. helyen végeztek, míg a sort a mindössze két pontig jutó bussaiak zárták, akik mindössze 19 gólt rúgtak, de 152-t kaptak.

Lezárultak a járási bajnokságok (VII. liga) is, a 14 csapatos Losonci járási bajnokságot a 74 pontot szerző lónabányaiak (Lovinobaňa) nyerték az 59 pontos tőrincsi Santrio Láza és az 56 pontos videfalviak (Vidiná) előtt. A 10 csapatos Nagykürtösi-járási bajnokságban a 49 pontos kékkőiek végeztek az első helyen a 42 pontig jutó szklabonyaiak és a 37 pontos fehérkúti B csapat előtt.

A mély válságban lévő, s mindössze öt csapatot számláló Rimaszombati-Nagyrőcei járási bajnokságban hatalmas, húszpontos előnnyel a jolsvaiak győztek a lubényiek és a sajószentkirályiak előtt.

A negyedik és ötödik helyen a valamikor sokkal szebb napokat látott osgyáni és nagybalogi csapat végzett.

A2022/23-as évad véget ért. Megvannak a győztesek, s megvannak a kiesők is. De hogy ki és hol (ha egyáltalán) folytatja, az majd csak június 25-én derül ki, amikor lezárul a nevezési határidő az új évadra.