Varázslatos karácsony a füleki múzeumban
December 4-én idei utolsó kiállításmegnyitóját tartotta a Füleki Vármúzeum, mely advent idején, ünnepi hangulatban telt. A Varázslatos karácsony címet viselő tárlat Ján Hertlík gyűjtő és utazó magángyűjteményéből állt össze.

A Városi Honismereti Múzeumba érkezők nagyon érdekes válogatást tekinthetnek meg. A falakon papír adventi naptárak, a vitrinekben pedig különféle Mikulás és Santa Claus szobrok, diótörő figurák, üvegdíszek, képeslapok, illetve krakkói és asztali betlehemek láthatók. Titton Viktória igazgató a tárgyak keletkezéséről, származásáról és történetéről is beszámolt.
„A papír adventi naptárak készítése a XIX. századra nyúlik vissza. A karácsonyfa szintén csak a XVI. századtól terjedt el Európában, majd az egész világon. Nagyon különlegesek a krakkói betlehemek, melyek kimondottan Lengyelországhoz, Krakkó városához köthetőek. Szintén a XVIII. század végén keletkeztek, és a krakkói városi építészet elemeit jelenítik meg miniatűr formában. És ami még érdekes velük kapcsolatban, hogy a mai napig készítik őket. Krakkóban minden évben versenyt hirdetnek a legszebb betlehem elkészítésére. Úgyhogy meg lehet őket vásárolni” – részletezte az igazgató.
Érdekességként említi továbbá a vattából és papírból készült télapókat is.
„Ukrajnából származnak. A gyűjtő is az eladóktól tudta meg, hogy valójában miből készültek, ugyanis teljesen gipsz-szobor kinézetűek. És azért a vatta meg a papír az alapanyag, mert ezek voltak a legolcsóbbak, könnyen modellezhetőek, és nagyon jól mutatnak, miután elkészültek” – tette hozzá Titton Viktória.
Elmondta azt is, hogy a Mikulás és a Santa Claus természetesen ugyanazt a személyt takarja, viszont az egyes országokban máshogy ábrázolják őt.
„A mi vidékünkön elterjedtebb a Mikulás elődje. A IV. században, a mai Törökország területén élt és tevékenykedett Szent Miklós, és segítette az embereket. Később püspök lett belőle, és az ő tipikus ábrázolásmódja a püspöki süveg, a hosszú palást és a püspöki pálca. Szóval a Mikulást is így ábrázolják általában. Míg Santa Claus kezéből már hiányzik a pálca, ő inkább a pocakosabb, kommerszebb, nagy zsákos változata a Mikulásnak” – avatott be.
A kiállításmegnyitót kísérőprogram is színesítette. Karácsonyi díszeket és édességeket készíthettek a gyerekek, a felnőttek pedig forraltbort és puncsot kóstolhattak, valamint könyvvásár is várta a kicsiket és nagyokat egyaránt, mely során az irodalomkedvelők tetszőleges, szimbolikus összegért választhattak könyveket. A begyűjtött pénzösszeggel az intézmény a füleki Daxner Utcai Óvodát támogatja. A tárlat 2025.2.9-ig tekinthető meg.
