2020. február 26., 12:27

Úttalan utak Kassa megyében

Az ország keleti részében a közlekedési infrastruktúra fejlesztése kulcskérdés, hiszen megfelelő úthálózat hiányában elmaradnak a befektetők, akikre a nagy munkanélküliség csökkentése miatt szükség lenne. Az autópályák építése évek (évtizedek) óta húzódik, elég csak az R2-es gyorsforgalmi útra vagy a szoroskői alagútra gondolni.

A régióban élő emberek mindennapi életében ugyanilyen fontos az alacsonyabb rendű utak állapota is. A megyében 573 kilométer II. osztályú és 1382 kilométernyi III. osztályú út, összesen közel kétezer kilométernyi útszakasz, valamint 655 híd található. Kassa megye 2004-ben vette át ezeknek az utaknak a kezelését.

Furik Csaba megyei képviselő és Szalay Gábor, a megye közlekedésügyi bizottságának tagja egyetért abban, a legnagyobb probléma, hogy az állam nem biztosít elég forrást ezek karbantartására és felújítására.

A legnagyobb gond, hogy a megyének nem áll rendelkezésére elég pénz az utak felújítására.

Hosszú évek óta külső forrásokból (az Európai Beruházási Bank hiteléből, valamint az Integrált Regionális Operatív Programból, azaz európai uniós támogatásból) is próbálja fedezni a hiányt.

Az Európai Beruházási Bank hitele még az előző választási ciklusban, 2016-ban volt kérvényezve és jóváhagyva. Ekkor az útfelújítási stratégia kapcsán az a megegyezés született, hogy a pénzösszeg felhasználásáról már az új, 2017–2022-es ciklusban tevékenykedő megyei önkormányzat dönt.

A folyamatra jellemző, hogy a tervek kidolgozása folyamatosan csúszik, a közbeszerzési eljárások elnyúlnak.

Szalay Gábor szerint a bonyolult jogszabályozás komoly nehézségeket állít a megye és a közútkezelő vállalat elé. Azt követően, hogy létrejöttek a megyei önkormányzatok (2001), majd a megyei utak kezelésének hatásköre átkerült az államtól a megyékhez (2004), az állam kevés pénzforrást biztosított az utak fenntartására és javítására, mondja Szalay.

A 2018-as és 2019-es év folyamán Kassa megyében több kilométernyi útszakasz teljesen megújult, ami azonban még az előző megyei önkormányzat működésének és az említett előkészített folyamatnak köszönhető.

Ugyanakkor számos projekt jelentős késéssel valósult meg, vagy még a közbeszerzés alatt van. Példaként a Kassa-környéki járásban található Csécs–Buzita–Makranc kereszteződési szakaszt 2018 első felében kellett volna átadni, de a munkálatok csak 2018 őszén kezdődtek, és 2019 közepén fejeződtek be. A közel 2,65 kilométeres szakasz felújítása 370 ezer euróba került, amit EIB-forrásokból fedeztek.

Az európai források nem effektív és késedelmes felhasználását tükrözi a Szepsi–Jászó szakasz, amelynek dokumentációja még az előző választási ciklus végén elkészült, a közbeszerzés is lezajlott, az új megyevezetés azonban újraterveztette a szakaszt, és új közbeszerzést írt ki. Az útszakasz így várhatóan 2020–2021 között újul meg.

Az ehhez kapcsolódó, nagyon rossz állapotban lévő Hetény–Debrőd szakaszt csak a megvalósítás után lehet napirendre tűzni, ugyanis az az általános koncepció, hogy a III. osztályú utak csak a II. osztályú utak rekonstrukciója után kerülnek terítékre, magyarázza Szalay Gábor.

Valamicskével jobb a helyzet a Bodrogközben, ahol több útjavítás is elkészült

Furik Csaba elmondja, hogy bár 2018 első négy hónapjában költségvetési moratórium volt, mert a megyének nem volt elfogadott költségvetése, ennek ellenére

az év folyamán 6,5 km utat újítottak fel a Bodrogközben. Fejszés, Kisgéres, Kisújlak, Lelesz, Szentes, Szentmária és Szomotor településen. 2019-ben Bély, Nagykövesd, Perbenyik és Rad került sorra, összesen 10 kilométernyi útszakasz újult meg, az EIB-hitelből pedig a tokaji régió településein folytak munkálatok Csörgő, Kis- és Nagytoronya között.

Két év alatt a Tőketerebesi járásban 28 kilométeren újultak meg az utak, ebből a déli régióban 16 és fél kilométeren. A felújítások 60%-a tehát a déli részeken zajlott. Nem is emlékszem, hogy mikor volt ilyen az arány, illetve ilyen nagyságrendű a felújítás, jegyzi meg Furik Csaba. Hozzáteszi, hogy

amilyen lepusztult állapotban vannak az utak, már legfőbb ideje volt elvégezni ezeket a munkákat.

A megyeszékhely közelebb van, mint Pozsony, ahonnan hiába várnak támogatást, mondja Furik Csaba.

Az idén is 6 millió euró kiesés lesz a költségvetésben, mert az áfa adómentes sávjának a Most–Híd által javasolt emelését (ami miatt csökken a bevétel) semmivel sem pótolták. Ezt a kiesést nehéz lesz pótolni.

Az utaknál is rosszabb állapotban vannak a hidak,

amelyekből 655 van Kassa megye kezelésében. Komoly problémával kellett megküzdeni a megye vezetésének 2016-ban, amikor a ružíni víztározó hídja életveszélyessé vált. Ezt végül sikeresen felújították.

A jelenlegi megyevezetésnek hasonló, ha nem nagyobb fejtörést okozott az Őrmezőn (Strážske) található híd, amelynek egyik része 2019 októberében beszakadt, ezért teljesen le kellett zárni.

Az átmeneti híd 2020 első felében készül el, és addig fog szolgálni, amíg az eredeti híd teljes rekonstrukciója meg nem valósul. Ez akár 2-3 évig is eltarthat.

További problémát jelent, hogy a folyamatos modernizálás ellenére a megyei közútkezelő gépparkja elöregedett.

A gépek és a járművek átlagéletkora 25 év körül mozog. Ez részben azzal is magyarázható, hogy az eszközök egy része kizárólag csak télen, illetve csak nyáron használható, s jellemzően előbb elöregednek, mintsem elhasználódnának. A közútkezelő jelenleg egymillió euró értékben tervez az utak fenntartására tehergépjárműveket vásárolni, amelyeket a téli és a nyári szezonban egyaránt lehet használni.

Summa summárum

Állami források hiányában a megye mint önkormányzati egység nem képes ezt a hatalmas mennyiségű feladatot elvégezni.

A pénzforrások megemeléséhez és a hatáskörök módosításához országos és parlamenti változások szükségesek. Ezért is fontos, hogy a megyék anyagi téren megerősödjenek, hogy az itt élők mindennapi gondjait kezelni tudják, hangsúlyozza Szalay Gábor.        

Megjelent a Magyar7 hetilap 2020/9. számában. 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.