2025. február 3., 19:49

Útnak indult a MYLA-projekt

Fiatalok, akik változást hoznak – útnak indul a Minority+ Youth Leaders Academy a felvidéki Marthos PT részvételével, hogy az őshonos nemzeti közösségek fiataljai tudatos állampolgárokká váljanak és megerősíthessék hangjukat Európában.

MYLA
Galéria
+2 kép a galériában
Fotó: Morva Mátyás

A Tempus Közalapítvány támogatásával a Magyar Ifjúsági Konferencia Egyesület (MIK) elindította új kezdeményezését, a Minority+ Youth Leaders Academy (MYLA) projektet. A projekt egy négytagú konzorcium vezetésével zajlik. Ennek a tagjai a MIK mellett: a Nemzeti Ifjúsági Tanács Szövetség (Magyarország), a Marthos Polgári Társulás (Felvidék) és a Magyar Ifjúsági Értekezlet – MIÉRT (Erdély). A program célja a nemzeti kisebbségekhez tartozó fiatalok aktív polgári szerepvállalásának előmozdítása, tudatos állampolgárrá válásuk támogatása érdekében.

A projektben szakmai partnerként még további jeles, európai és Kárpát-medencei szervezetek is jelen vannak. A MYLA-projekt összhangban áll az Európai Unió azon törekvésével, hogy a fiatalok széleskörű hozzáférést kapjanak a képzési anyagokhoz, és támogatja a nemzeti kisebbségek érdekérvényesítési képességeinek fejlesztését.

Morva Mátyás, a Marthos Polgári Társulás projektmenedzsere hangsúlyozta,

a projekt által a hozzánk tartozó fiatalok nemcsak esélyt kapnak, hanem felelősséget is vállalnak azért, hogy erősebb és egységesebb nemzeti közösségeket építsünk a Felvidéken, illetve Európa-szerte”.

A projekt főbb tevékenységei között van a kutatás (összesen hét országban fogják kutatni az ottani nemzeti kisebbségek jogi és társadalmi helyzetét, ebből tanulmányt készítenek, amely ajánlásokat fogalmaz meg három ország döntéshozói számára), a képzésfejlesztés (négy képzési anyag kidolgozása és tesztelése, amelyek a nemzeti kisebbségek politikai jogairól, intézményeiről, kulturális örökségéről és finanszírozási rendszereiről szólnak; a képzéseket Felvidéken, Erdélyben, Magyarországon és Brüsszelben tartják meg), a rendezvényszervezés (az érdeklődést és a figyelmet a kisebbségi fiatalok problémáira irányító programok, mint a #MinorityTalks panelbeszélgetések, a #MinorityActivists ifjúsági nagykövetek részvételével zajló események, valamint a #MinorityConferences szemináriumok és találkozók).

A projekt várható eredményei közé sorolják a kutatást és az ajánláscsomagot a nemzeti közösségek helyzetéről, négy képzési anyag elkészítését, a Minority+ Ifjúsági Akadémia megalapítását, a projekt során megvalósított rendezvények révén a párbeszéd erősítését a többségi és kisebbségi társadalmak között.

A MYLA-projekt hosszú távú célja, hogy lehetőséget teremtsen a nemzeti kisebbségek fiataljainak politikai szerepvállalására és érdekérvényesítésére, amely hozzájárul az európai kisebbségi közösségek megerősítéséhez.

A Minority+ Youth Leaders Academy projekt egy rendkívül fontos kezdeményezés, amely segíti az őshonos nemzeti közösségek fiataljait abban, hogy aktív és tudatos állampolgárokká váljanak. A Marthos Polgári Társulás elkötelezett a tekintetben, hogy támogassa a közösség hangját a Kárpát-medencében és Európában, ezért örömmel veszünk részt az induló nemzetközi szintű projektben. A jövő generációjának erősödése kulcsfontosságú a közös céljaink szempontjából, és mindent megteszünk, hogy közreműködhessünk a projekt sikeres megvalósításában”

– szögezte le Jancsó Sándor, a Marthos Polgári Társulás elnöke.

MYLA
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.