Ülésezett a Nyitra Megyei Önkormányzat: oltópont nyílik Párkányban és Vágsellyén
A Nyitra Megyei Önkormányzat március 29-én megtartott 26. rendes ülésén arról is döntött, hogy a megyei fenntartású párkányi és vágsellyei rendelőintézetben egy-egy megyei oltóközpont nyílik, amelyekben a húsvét utáni napokban kezdetét veheti a vakcináció. Az idei évre vonatkozó kulturális és sporttevékenységre, illetve műemlékvédelemre szánt támogatásokról ugyancsak határozat született.

„A nagykapacitású nyitrai megyei oltóközpont létesítése után, a mai testületi ülésünkön arról is döntöttünk, hogy a húsvéti ünnepek, illetve a megfelelő személyi-műszaki feltételek biztosítása után a párkányi és a vágsellyei rendelőintézetben további oltóközpontok nyílnak. Mivel mindkét rendelőintézet megyei tulajdonban van, ezért a felmerülő költségek fedezésére, javaslatomra egyenként 290 ezer eurós, jutányosnak nevezhető tételt hagytunk jóvá“ – tájékoztatta a Ma7-et Farkas Iván, az MKP megyei frakcióvezetője.
Megtudtuk: a napirendei pont hosszadalmas vitájában az Érsekújvárban, Léván és Gútán kialakítandó oltóközpontokról is szó esett.
„Azok létesítéséről ma még nem határoztunk, ám jóváhagytuk, hogy a megyei hivatalnak záros időn belül fel kell mérnie a további ilyen jellegű igényeket és helyzetet, majd a következő, április 26-i ülésünkön döntünk a 3. körben létesülő oltóközpontok helyszíneiről. Azonkívül a zselízi rendelőintézetben is további oltóközpontot szeretnénk nyitni, ugyanis a nagy kiterjedésű Lévai járásban jelenleg csak Léván és Ipolyságban folyik a vakcináció.
– magyarázta a frakcióvezető.
Majd arról számolt be, hogy
a mai tanácskozásukon az idei évre vonatkozó kulturális és sporttevékenységre szánt támogatásokról is döntöttek.
„Nyitra megyében kultúrára összesen 490 ezer, sportra pedig 450 ezer euró osztható szét. A magyarlakta térségben ezek az összegek – az említett sorrendben – így alakulnak: a Komáromi járásban 74, illetve 68, az Érsekújvári járásban 75, illetve 69, a Párkányi régióban 25 és 23, a Lévai járásban 80 és 74, a Vágsellyei járásban pedig 37, illetve 34 ezer euró. E pénzeszközöket azon pályázók kapják, akik 2020. szeptember 30-ig benyújtották a pályázatukat“ – ismertette a jóváhagyott konkrét összegeket.
Majd a műemlékvédelemre ugyancsak megszavazott megyei támogatások nagyságát ecsetelte:
Továbbá a gímesi váréra ugyancsak 3 ezer, a baracskai katolikus temploméra 1500, a csúzi Szent Erzsébet-temploméra 3 ezer, a nagycétényi temploméra 1500, az ipolysági történelmi megyeházáéra 2500, a kolonyi tájházéra 3 ezer, a vámosladányi vízimaloméra 3500, a lévai zsinagógáéra pedig 2 ezer eurót szavaztunk meg“.
Azt szintén fontosnak tartotta megemlíteni, hogy
az önkormányzat a megye 2021-27-es költségvetési időszakra vonatkozó kerékpárút-fejlesztési koncepcióját is elfogadta.
„Kiemelendő, hogy abban a déli régió kerékpárútjai is megjelennek. Például az Eurovelo 6-ra rákötendő észak-déli szakaszok, továbbá a Garam menti kerékpárút kialakítása, valamint a Nyitra, Érsekújvár és Komárom közti Gerinc-út fejlesztése stb. Mindez azért fontos, mert az említett időszakban viszonylag sok állami és uniós központi anyagi forrásból lehet majd támogatást igényelni a kerékpárút-hálózat fejlesztésére. A stratégia mai elfogadása után még elég időnk jut a tervek átgondolására és az alapos felkészülésre“ -- fejtette ki.
Végül arról beszélt, hogy
a megye mai határozatával megszüntette az általa eddig fenntartott, nyitrai központú Energo-Sk Részvénytársaságot, amely az eltelt évtizedben szinte kizárólagosságot élvezett a megyei fenntartású intézményekben.
„Gyakran megtörtént az, hogy e társaság a konkurrenciaképesnek nem nevezhető áraival gazdasági károkat okozott a megyei fenntartású, köztük az oktatási intézményeknek. Emiatt azok igazgatói részéről is rengeteg panasz érkezett a hivatalba, s most végre megérett az idő a változásra“ – szögezte le.