2023. február 24., 19:01

Újraéledő szőlész-borász képzés

A lapszámunk megjelenésekor éppen véget érő pályaválasztási információs körútnak köszönhetően a Bodrogköz és Ung-vidék minden alapiskolájának végzős diákja értesülhetett arról, hogy a 2023/24-es tanévtől kezdődően akár a szőlőskei szakközépiskolában újrainduló szőlő- és gyümölcstermesztő szakon is folytathatja tanulmányait.  

Sakacova
Sakáčová Silvia igazgatónő a nyertes pályázat dokumentációját mutatja
Fotó: Molnár Gabriella

Ahogy azt az iskola egykori igazgatójától, Buzás János nyugalmazott kertészmérnöktől megtudtam, az 1958-ban alapított, kezdetben csak esti tagozattal bíró, majd fokozatosan nappali képzést biztosító két tanítási nyelvű mezőgazdasági szakközépiskola valaha nagyon magas színvonallal büszkélkedhetett. A kilencvenes évek derekán 512 diák látogatta, a tantestületi tagok és egyéb alkalmazottak száma együttesen száz körüli volt. Nemcsak az ország keleti részéből, hanem messzebbről is jártak a kollégiummal és iskolai tangazdasággal rendelkező intézménybe a szőlészet-borászat iránt érdeklődő magyar diákok. Az állami gazdaságokban a szőlőtermesztésben vagy a borászati üzemekben dolgozó szakmunkásoknak elég volt a Szőlőskén megszerezhető mesterlevél. Ha viszont valaki a nyitrai vagy a brünni agráregyetemen szeretett volna továbbtanulni, az ország másik szőlészeti képzést biztosító iskolájában, a modori technikumban kellett leérettségiznie. A nagyságos fejedelem szülőhelyével, Borsival határos Szőlőske a tokaji borvidéken helyezkedik el.

Nem csoda hát, ha az iskolához tartozó tangazdaság 53 hektárnyi ültetvényén megtermett szőlőből a mint-egy másfél kilométer hosszúságú pincerendszerben készült borokat gond nélkül értékesíteni tudták, havonta akár 100 hektolitert is. 1972-ben a borászati világversenyen egyik borukat aranyéremmel díjazta a zsűri.

A rendszerváltást követően azonban, az állami gazdaságok felszámolásával és a szakmunkás-utánpótlás igényének megszűnésével, nagyjából két évtizeddel ezelőtt a szőlész-borász szak is megszűnt. 

A jelen és a jövő

Az említett fokozatos leépülést követően az iskolát is a megszűnés fenyegette. Ezt elkerülendő, jó pár éve, a már csak szlovák nyelven oktató intézmény a kassai Mezőgazdasági és Vidéki Szolgáltatások Szakközépiskolájának kihelyezett tagozataként működik. Az eddig elkezdett szakokon a diákok még helyben befejezhetik tanulmányaikat, leérettségizhetnek, de újabb évfolyamok már nem indulnak. Továbbra is Kassa Megye lesz az iskola fenntartója, de szeptembertől hivatalosan a perbenyiki kétnyelvű Agrártechnikai és Gasztronómiai Szolgáltatási Szakközépiskola igazgatása alá kerül. Az intézménynek évtizedek óta otthont adó Mailáth-kastélybeli irodájában fogadott az igazgatónő, Sakáčová Silvia. A pályaválasztási körútjukra készített kis röplapon mutatja, hogy a már ismert és népszerű kereskedelmi dolgozói és agrárvállalkozó tanulmányi szakok oktatása továbbra is Perbenyikben marad, csakúgy, mint a magyar nyelvű agrárgépesítő, karbantartó, cukrász, szakács és a pincér-felszolgáló szakok.

Újdonság a szőlő- és gyümölcstermesztő, valamint a kertépítő és fenntartó szak, amelyek oktatási helyszíne a szőlőskei iskola lesz. Mint mondta, a kizárólag magyar nyelven induló nappali, 4 éves, érettségivel végződő szőlő- és gyümölcstermesztő szak iránti igény a különböző fórumok, konferenciák alkalmával is megmutatkozott.

A borászok, illetve a szőlészet-borászat szegmens vállalkozásai gondban vannak, a szakértelemmel bíró alkalmazottaik szinte mindegyike maholnap eléri a nyugdíjkorhatárt. Konkrét példát is említ: az iskolától 5 kilométerre lévő újhelyi, ma már országosan is ismert Ostrožovič borászat azonnali kezdéssel akár 30 szakérettségivel rendelkező fiatalnak is tudna munkát adni. Ez is bizonyítja, hogy van jövője, piaci kereslete az újonnan nyíló szakoknak.

A szőlőskei szakközépiskola
A szőlőskei szakközépiskola
Fotó:  Tomojka Tünde

A végzős alapiskolások körében pozitív visszhangra talált a szabad levegőn, szőlőültetvényeken végzett fizikai munka, és a pincében, a tudomány és a tapasztalat ötvözeteként is értelmezhető gyönyörű szak lehetősége. Szeptembertől egyelőre csak nappali képzéssel, legkevesebb tizenhat érdeklődő esetén tudják megnyitni. Viszont a már felnőtt, érettségivel, diplomával rendelkező hobbi borászok közül is sokan jelezték, hogy érdekelné őket a szakképzés lehetősége. Szeptembertől még nem lesz mód a táv- vagy a nappali, kétéves szakosító képzésre, de ahogy az igazgatónő elmondta, mindent megtesz majd azért, hogy ez is megvalósulhasson. A napokban várja a szőlész-borász szakemberek és tanárok pályázati kérvényeit. Nem elhanyagolandó szempont, hogy az új szakon 4 év múlva érettségiző diákok akár a közeli sárospataki Tokaj-Hegyalja Egyetemen is szerezhetnek szőlész-borász diplomát.

Hogyan és miből?

A megyén belüli iskolai átszervezés ötletgazdája Rastislav Trnka, Kassa megye elnöke, aki még az előző választási ciklusa során tűzte ki célul, hogy Besztercebánya és Eperjes megye példáját követve Kassa megyébe is elhozza a Világbank és az Európai Bizottság nyújtotta régiófejlesztési lehetőségeket. A Catching Up Regions, vagyis a felzárkózó európai régiókat támogató pályázat kategóriáinak egyike az oktatásügy. A megye hatáskörébe tartozó összes középiskola 70 pályázatából az első rostát követően 48 maradt versenyben. Végül a 8, pályázati támogatást elnyert iskola egyikeként a perbenyiki szakközépiskola összesen 15 millió eurós keretből gazdálkodhat. Ebből 13 milliót a szőlőskei rész felújítására, 2 milliót pedig a perbenyiki iskola korszerűsítésére fordítanak az elkövetkező években.

Szeptemberig kitisztítják az elhanyagolt gyümölcsöst és a szőlőültetvényeket, fokozatosan megfiatalítják, s ha kell, újratelepítik. Amíg az iskolai tangazdaság újra életre nem kel, áthidaló megoldásként a szomszédos vállalkozók ültetvényein oldanák meg a duális képzés gyakorlati részét. A munkagépek megvannak, ha nem is a legkorszerűbbek, de a szeptemberi kezdés igényeit kielégítik, idővel pedig nyilván ezek felújítására, illetve cseréjére is telik a keretösszegből.

Az iskola meglévő 4 épületét az előírt energiatakarékossági szempontokkal összhangban újítják majd fel, idővel pedig egy korszerű iskolai étkezdével is bővítik. Teljesen új beruházás lesz majd a legmodernebb felszereltséggel bíró biokémiai laboratórium, amely a vidék hiánypótló lehetőségeként képes lesz ellátni mindennemű borászati elemzést, akár szolgáltatásként is a környék borosgazdái számára.  

Megjelent a Magyar7 2023/8.számában.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.