Újraavatták a roskoványi honvédemlékművet
A sárosi Roskoványban a helyi önkormányzat, a Sine Metu Egyesület és a Nemzeti Örökség Intézete szervezésében újraavatták a Kárpát-medence első 1848–49-es emlékművét, a koszorúzott csonkaoszlopot mintázó honvédemlékművet.
Az elveszettnek hitt emlékművet, felújítását követően, az ütközet 175. évfordulóján, 2024. június 20-án avatták fel eredeti helyén, a Roskovány határában álló dombon.
Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézete főigazgatója felidézte, egykor egy maroknyi sárosi patrióta emlékművet állított a héthárs-vörösalmai csata emlékére Bánó József birtokán, Roskoványban, arra emlékezve, hogy 1849. június 20-án a sokszoros túlerőben lévő cári sereg vereséget mért a lengyel önkéntesekből és szlovákokból is álló magyar honvédseregre.
„Két szomszédos nemzet fiai példátlan összefogást mutattak a népeink közös hősiességére emlékező alkotás helyreállításában” – mondta Móczár Gábor. Hozzátette, a Nemzeti Örökség Intézete ebben az évben tudatosan igyekszik történelmünk egyik legjelentősebb eseménye, az 1848–49-es forradalom és szabadságharc 175. évfordulójára irányítani a figyelmet. Ennek keretében május 21-én a budapesti Fiumei úti sírkertben felavattak egy új, hiánypótló honvédemlékművet, amelybe beépítették a roskoványi honvédemlékmű egy elemét, pontosabban annak másolatát, amely így szimbolikusan és fizikailag is magában foglalja a legkorábban állított honvédemlékművet.
– fogalmazott Móczár Gábor.
Az emlékmű ledöntésének körülményei és pontos ideje nem ismert. A helyi visszaemlékezések szerint az akkori hatóságok parancsára bontották le, viszont az emlékmű darabjait a helybéliek elásták, így megmentve azt a jövő generációk számára. Ezt fedezte fel a közelmúltban a Sine Metu Egyesület csapata. Az egyesület 2020 októberében daruval kiemelte az elemeket, majd Gombaszögön összeállította és bemutatta őket. 2023. június 20-án, a héthársi csata évfordulóján a Sine Metu Egyesület és a Nemzeti Örökség Intézete együttműködési megállapodást írt alá az emlékmű újraállításáról. Az idén márciusban időkapszulát helyezett el az emlékmű talapzatánál, most pedig újraavatták az emlékművet.
„Ennek az együttműködőnek köszönhetően állunk ma itt, hogy jelképesen visszahelyezzük ezt az emlékművet a térképre és nemzeteink köztudatába. Ez a különleges jelkép nemcsak Szlovákiában, hanem az egész Kárpát-medencében egyedülálló. Ma visszatér az eredeti helyére egy olyan emlék, amely nemzeteink összefogásáról szól, a történelem viharjaiban és napjainkban egyaránt” – mondta Orosz Örs.
A megújult emlékmű leleplezését követően Vargha Tamás, Magyarország honvédelmi miniszterhelyettese beszédében kiemelte, múltunkra és hőseinkre emlékeznünk kell minden korban, irányukban meglévő adósságunkat az emlékük ébren tartásával és a megfelelő tisztelet lerovásával törlesztenünk kell. „Azonban nemcsak azért emlékezünk hőseinkre, mert ez erkölcsi kötelességünk, hanem azért is, mert emlékeztetnek arra, hogy van mit veszítenünk és ezért van is mit megvédenünk” – fogalmazott hozzátéve, ma, amikor országaink szomszédságában háború dúl, ezerszeresen emlékeztetnünk kell magunkat arra az igazságra, hogy azért lehetünk itt, mert voltak, vannak hőseink. A békét és a szabadságot nekik köszönhetjük, és mindkettő megőrzése ma kötelességünk – mondta.
Rámutatott, a múlt és hőseink tisztelete elődeink életében is kiemelkedő szerepet töltött be, melynek bizonyítékául szolgál az itt látható emlékmű, az első, a szabadságharcban hősi halált halt honvédek tiszteletére emelt kőemlék.
„A mai napon szlovák barátainkkal közösen, tisztelettel és kegyelettel emlékezünk azokra a bátor tettekre, amelyek nélkül ma nem állhatnánk itt. Az itt látható emlékmű méltó módon hirdeti nemcsak az elesett hősök emlékét, de az itt élő, helyi szlovák emberek bátorságát is. Köszönettel tartozunk mindazoknak, akik félelmet nem ismerve megőrizték és máig őrzik a múltat a jövő nemzedékei számára. Tisztelet azoknak a hősöknek, akik 175 évvel ezelőtt itt harcoltak, magyarok, szlovákok és lengyelek. Hála és köszönet azoknak a bátor embereknek, akik ezt az emlékművet állították, azoknak, akik megmentették, és azoknak, akik ezt az emlékművet ma méltó módon őrzik meg a jövőnek” – fogalmazott Vargha Tamás.
Martin Rímeš, a szlovák védelmi minisztérium személyi és szociális osztályának főosztályvezetője jelentős mérföldkőnek nevezte ezt a napot, amkor összefogunk, hogy tisztelegjünk elődeink emléke előtt. Mint mondta, az emlékmű a régi időket idézi, amikor a bátorság és a szabadság szeretete csodálatos, bátor tettekre ösztönözte elődeinket, s ma ismét összefogunk a hősiesség ezen szimbólumának megújulása alkalmából. „Szolgáljon ez az emlékmű állandó inspirációként és emlékeztetőként a következő generációk számára, hogy soha ne feledjük azokat az utakat, amelyek ide vezettek” – mondta.
Stanislav Girašek, Roskovány polgármestere köszönetet mondott mindenkinek, aki eljött a településre, hogy együtt emlékezzenek a héthársi csata évfordulóján. Mint mondta, tanulnunk kell a történelemből, de nem szabad elfelejteni, hogy egyetlen nemzet sem nyomhatja el erősszakkal más nemzet identitását. „Tanuljunk a történelemből, válasszuk a jót. Mindannyian az európai társadalom tagjai vagyunk. Építsünk hidakat a nemzetek között, hidakat, amelyek összekötnek a tisztelet, a tolerancia és a barátság jegyében” – fogalmazott.