2024. október 30., 18:33

Újra Zselízen gyűltek össze a régió nótafái

Cserba Gabriella és Nagy Andrea a Csemadok zselízi alapszervezetével közösen 2024 októberében ismét nótaestet szervezett. A Nem élhetek muzsikaszó nélkül elnevezésű rendezvény során a zselízi nótakirály, Kántor János emléke előtt is tisztelegtek.

Zselíz
Galéria
+4 kép a galériában
Fotó: Csemadok Zselíz
A magyar nóta a magyar nemzet egyik legtisztább kincse, mert őszintén szól a magyar ember öröméről, bánatáról. A magyar nóta olyan, mint a napsütés: örömet, erőt ad a szívnek”

– hangzott el a bevezetőben, amiből az is kiderült, hogy a zselízi nótaestek Kántor János kezdeményezésére indultak el: „Minden a vendéglőjében kezdődött, ahol kedvtelésből kezdett énekelni. Maga köré gyűjtötte a nótázókat, akikhez barátság is fűzte. Sikeresen szerepelt az ipolynyéki országos magyar nótaversenyen. Nemcsak énekelt, de gyűjtötte is a nótákat. Alázatos munkája és fáradhatatlansága mind a mai napig példaként szolgál.”

„A Csemadok zselízi alapszervezete vezetőségi tagjának, Cserba Gabriellának a kérésére – Juhász Eszter jóvoltából – egy kísérleti pályázatot nyújtottunk be a Kisebbségi Kulturális Alaphoz, amelynek középpontjában a klasszikus magyar nóta áll” – fogalmazta meg a rendezvényt támogató Alsó-Garam Menti Fejlesztési Partnerség polgári társulás elnöke, Farkas Attila:

Tavaly egy kivételes előadó, Kántor János nótaénekes ment át a zenei mennyországba. Az ő emléke előtt tisztelegve egy határokon átívelő rendezvény szervezésével szeretnénk felhívni a figyelmet dallamkincsünkre, hogy annak társadalmilag összefogó ereje ismét rangra emelje a magyar nótaéneket.”

Véleménye szerint a magyar nóta a klasszikus zene más műfajaihoz képest még mindig elhanyagolt, közönségét főként az idősebb korosztály alkotja; ez azt is jelenti, hogy néhány évtizeden belül fennáll a veszélye az autentikus magyar nóta zenei palettáról történő eltűnésének.

A rendezvény folyamán a régió legkiválóbb nótafái álltak színpadra. Jelen volt Fegyvernekről Szolárné Nagy Mária, Hlavácsné Tőke Veronika és Mészáros András, a bényi Smid Erzsébet, a farnadi Nagyné Baka Ella, a kéméndi Bartiné Tóth Éva, a zselízi Nagy Andrea, a lévai Gubík Magdolna, az ebedi Kovács László, az andódi Gál Zoltán, a párkányi Kovács István és a pozsonyvezekényi Iványi Árpád is. A zenei kíséretről ezúttal is Mezei Zsolt és zenekara gondoskodott (Mezei Zsolt – prímás, Lakatos László – klarinét, Kozma László – cimbalom, Kozma Péter – nagybőgő, Kozma István – brácsa).

Jó lenne, ha a fiatalok nem hagynák elveszni ezt a műfajt, ezért is próbáljuk őket bevonni az ilyen rendezvények megvalósításába. Ez ugyan nem egy önálló művészeti ág, s nem tanítják sehol sem, mégis akadnak még olyan fiatalok, akik gyűjtik és dalolják a nótákat, népdalokat. Reméljük, hogy ezzel a hagyományőrző rendezvénnyel népszerűsítjük ezt a műfajt; nem a profizmuson van a hangsúly, inkább azon, hogy a nóta szívből szóljon, s a közönség jól szórakozzon”

– fűzte hozzá Puksa Andrea.

Zselíz
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.