2020. január 26., 17:16

Újra lesz mentálhigiénés képzés Léván

A Szlovákiai Magyar Mentálhigiénés Közösség 2013-ban azzal a céllal jött létre, hogy a felvidéki szakembereket tömörítve, határokon átívelő szakmai hálózatépítéssel, valamint a mentálhigiénés szemlélet és életfelfogás terjesztésével erős szakmai bázist képezzen.

Fotó: Kaszmán Zoltán

A mentálhigiénés szemlélet, életfelfogás, illetve szakmai gyakorlat gyújtópontjában a személyes és a közösségi önazonosság vállalása, a lelki egészség megőrzése és előmozdítása, a kapcsolati és magatartáskultúra fejlesztése áll. Mindezek – a hatékony konfliktuskezelés, az újszerű projektszemlélet, a belső erőforrások mozgósítása révén – alkalmas módon szolgálják a személy, a közösségek, illetve az egész nemzeti közösség lelki újjászületését – fogalmazza meg a lelki egészség lényegére vonatkozó gondolatait a Szlovákiai Magyar Mentálhigiénés Közösség vezetője, Szathmáry Zsuzsanna.

Éppen ő volt az, aki a közösség nevében 2015. március 13-án aláírta a budapesti Károli Gáspár Református Egyetemmel és a Lévai Református Egyházközséggel kötött szerződést.

A magyarországi felsőoktatási intézmény Pszichológiai Továbbképző Központja már több éve nyújtott határon túlra kihelyezett mentálhigiénés képzést, elsősorban Erdélyben. Szlovákiában, a hanvai Diakóniai Központban ugyan volt ezzel kapcsolatos próbálkozás 2008-tól, ám a felvidéki mentálhigiénés felnőttképzés igazából éppen a fent említett okmány aláírása után vette kezdetét. Az együttműködési megállapodás értelmében 2015 szeptemberétől a lévai Czeglédi Péter Református Gimnázium adott otthont az önismereti csoportmunkát is magában foglaló mentálhigiénés szakirányú továbbképzésnek. Ebbe elsősorban főiskolai vagy egyetemi oklevéllel rendelkező orvosok, egészségügyi dolgozók, szociális munkások, pedagógusok, gyógypedagógusok, pszichológusok, lelkészek, vallástanárok bekapcsolódását várták.

Az egyetemi szintű, iskolarendszerű levelező képzés első évfolyamába 35 hallgató nyert felvételt, hogy magyar nyelven tanulhasson, és válhasson a képzés végére mentálhigiénés segítő szakemberré.

Ezt a címet, illetve az oklevelet – a tantárgyi követelmények teljesítésével, a 150 órás önismereti célú csoportmunka abszolválásával, szakdolgozat készítésével és államvizsgán való megvédésével – 2018 januárjában végül huszonhárom hallgató szerezte meg. A mentálhigiénés továbbképzés 28 hallgatóval 2018 februárjában újra beindult, ezúttal már a Lévai Református Egyházközség újonnan kialakított közösségi központjában.

A személyes és közösségi önazonosság vállalásával, a lelki egészség megőrzésével és előmozdításával, valamint a kapcsolati és magatartáskultúra fejlesztésével foglalkozó Szlovákiai Magyar Mentálhigiénés Közösség időről időre szakmai konferenciákat is szervez. Nekik köszönhető többek között a berekfürdői, majd a csíksomlyói és a beregszászi szakmai találkozó mintájára a Felvidéken elsőként a gyűgyi Csillag Hotel konferenciatermében megszervezett konferencia tető alá hozása. A Kárpát-medencei Lelki Segítő Szolgálat IV. Hálózatépítő Konferenciáján közel 150 résztvevő vett részt.

A Szlovákiai Magyar Mentálhigiénés Közösség tehát – a Károli Gáspár Református Egyetemmel és a Lévai Református Egyházközséggel együttműködve – komolyan veszi a mentálhigiénés szemléletmód bemutatását és a szakmai háló építését. Az idei esztendőben ezért nyílik ismét lehetőség a továbbképzésen való részvételre. Erre a hallgatók 2020. március 31-ig jelentkezhetnek. Az idén szeptemberben kezdődő, ezúttal is pénzdíjas képzési alkalmak félévente ötször két napon, pénteken és szombaton lesznek. A hallgatói költségtérítés félévenként 130 euró, ami magában foglalja a 150 órás önismereti csoportmunka költségeit.

– Ahogy az a képzéssel kapcsolatos felhívásunkban is szerepel, a képzést elvégzők erősödnek önismeretben, bővül a segítői, szakmai eszköztáruk. Szakmailag felkészültebbek az emberi kapcsolatok, a családok, a közösségek működését érintő dinamikai sajátosságok, továbbá a különböző lelki jelenségek felismerésében, valamint az ehhez kapcsolódó cselekvési stratégiák kialakításában – foglalja össze a Szlovákiai Magyar Mentálhigiénés Közösség vezetője.

A képzés szerkezetére vonatkozó szakleírásból az is kiderül, hogy az elméleti tárgyak a lelki jelenségek és a személyközi kapcsolatok legfontosabb ismereteit rendszerszemléletű, holisztikus megközelítésben ölelik fel. A jelentkezés feltétele ezúttal is bármely képzési területen legalább alapképzésben szerzett felsőfokú végzettség, illetve a korábbi képzési rendszerben szerzett legalább főiskolai szintű oklevél. Az edukáció sikerességéről az a tény is tanúskodik, hogy minden tizedik felvidéki református lelkész érintett a képzésben, így érintett a lelki egészség fejlesztésében, annak megóvásában és fenntartásában.

 – A »mentálhigiénés segítő szakember« oklevél megszerzése egy szakmailag igényesen felépített, a gyakorlatban is bevált négy féléves tanulmányi program keretében, a kollegialitás, az elfogadás bizalmat erősítő légkörében zajlik – mondta el kérdésünkre Szathmáry Zsuzsanna, majd hozzátette: – Aki megtisztel minket a bizalmával, és jelentkezik a képzésre, az egyénileg és szakmailag is gazdagodni fog. Tagja lesz egy Kárpát-medencei Magyar Lelki Segítő Szolgálatnak, amely több mint ezerfős kollegiális körből áll, épül, terebélyesedik.  

Megjelent a Magyar7 2020/4. számában.           

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.