2021. április 2., 14:10

Újabb freskótorzót találtak a zselízi Szent Jakab plébániatemplomban

A kalandos életű Becsei Vesszős György Margit nevű lánya a 14. században – olasz mester(eke)t megbízva – készíttette el a zselízi Szent Jakab-plébániatemplom festményeit, feltételezhetően tizennégy darabot.

Galéria
+2 kép a galériában
Fotó: Zselízi Plébániahivatal

A középkori freskók a reformáció időszakáig teljes pompájukban díszelegtek az imahely falain, jelenleg viszont csupán ötöt csodálhatunk meg. Hogy a feltárt faliképek az utókor számára is megmaradjanak, az elmúlt években szinte folyamatosan zajlottak a restaurálási munkálatok.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma Egyházi, Nemzetiségi és Civil Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Államtitkárságának köszönhetően, Peter Koreň vezetésével, mintegy 2,5 millió forintból restaurálhatták még 2017-ben a Becsei Vesszős György megítéltetését ábrázoló freskót.

2018-ban már 3,5 millió forinttal gazdálkodva láthattak neki a 251x217 cm-es kétrészes falikép restaurálásának. A Veronika kendőjét és Jézus sírba helyezését ábrázoló freskók a Becsei Vesszős György végítéletét bemutató falikép mellett helyezkednek el a nyolcszög alakú szentély délkeleti falán.

A 2018. novemberi munkálatok során újabb meglepetés érte a kutatókat: előbb egy román kori kis oltárfülkét fedeztek fel a templom déli falán, majd az annak hátulján levő mészréteg eltávolítása után egy újabb festett alakra bukkantak; a koronából, a kardból és a kerékből ítélve vélhetően Alexandriai Szent Katalint ábrázolja. Ennek a faliképnek a helyreállítása is lezajlott.

A szakemberek már nem tartották valószínűnek, hogy újabb faliképek, freskótöredékek kerülhetnek elő a vakolat alól; most mégis meglepetés érte őket.

Rajtam kívül senki sem hitt benne, hogy előkerülhet a templomból a Köpenyes Madonna freskó(torzója). A restaurátorok és középkori falképkutatók egybehangzó szakvéleménye szerint kár keresni, szinte biztos, hogy teljesen megsemmisült. Engem viszont nem hagyott nyugodni a dolog. Bár mindössze egy 137 éves (1884-es) cikkben található félmondat utalt létére, megjegyezve, hogy nagyon rossz állapotban találták meg, ezért forrásszűkösség miatt nem restaurálják és visszavakolják. Ez viszont elég volt nekem, hogy higgyem, azoknak a »rossz állapotoknak« valamilyen formában mégiscsak ott kell lenniük”

– adta hírül közösségi oldalán a helytörténettel is foglalkozó helyi önkormányzati képviselő, Csonka Ákos.

Nagy volt az öröm, amikor rögtön a munkálatok megkezdésének első napján előbukkant a vakolat mögül a megsemmisültnek hitt Köpenyes Mária oldalrészlet-torzója.

Valóban rossz állapotban van és valóban hiányos, hiszen befalazása idején, 1622-ben, amikor a szentély mellett egy oldalkápolnát alakítottak ki, gyanútlanul egy nyílást vágtak azon a falon, így a freskó alsó részét is kibontották. Közel 500 évnyi vakolattakarás után most ismét napvilágot látott, ami fantasztikus”

– fogalmazta meg Csonka Ákos, majd hozzátette:

Koreň Péter restaurátor szerint sikerülhet úgy feldolgozni, hogy értékelhető és élvezhető legyen mindenki számára.”

A legújabb feltárások folyamán a Köpenyes Mária-féle faliképen kívül a Breunner család nemesi címere is előkerült, amely minden bizonnyal az 1800-as években került a falra.

A restaurálás a Teleki László Alapítvány támogatásával a Rómer Flóris Terv keretén belül valósul meg.
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.