2021. december 11., 10:24

Új távcsövet kapott a mecenzéfi csillagvizsgáló

Modern, nagy teljesítményű távcsőre cserélték a Kassa Megye Kulturális Központjához tartozó mecenzéfi csillagvizsgáló eddigi, mára elavult távcsövét, valamint egy új naptávcsővel is gyarapodott az intézmény. A fejlesztéstől azt remélik, a természettudományok, illetve a csillagászat szerelmeseinek új nemzedékét nevelhetik ki.

 

Csabala Tamás és Szánthó Lajos az új távcsővel
Csabala Tamás és Szánthó Lajos az új távcsővel
Fotó: Fábián Gergely

A Kassa-vidéki járás egyetlen csillagvizsgálója 1997-ben nyílt meg, s az évek folyamán egy nemzetközi projekt keretében 20 férőhelyes planetáriumot is kialakítottak benne, hogy nappal is szimulálni tudják az éjszakai égboltot.

Az intézmény 2008-ig önálló volt, ezután a szepsi székhelyű Bódva-völgyi és Érchegységi Kulturális Központhoz (KcÚBaR) került, majd a megyei kulturális intézményeknek az idei év elején történt szerkezeti átalakítását követően Kassa Megye Kulturális Központjának (CKKK) a része lett.

A távcső cseréje többéves rendszeres munka eredménye. Kassa megye ugyanis célul tűzte ki a területén található csillagvizsgálók fejlesztését, s ehhez sikerült nekik is csatlakozniuk, tájékoztatta lapunkat Kupec Mihály, a CKKK igazgatója. Előbb felújították a csillagvizsgáló épületét, amely új tetőszerkezetet is kapott, ezután következett a kupola felújítása és az ott található műszerek modernizálása, cseréje. A közel 100 ezer eurós beruházást, amelyből körülbelül 30 ezer euróra rúg a távcsövek és a hozzájuk tartozó berendezések beszerzése, teljes egészében a megye finanszírozta. 

Minőségi ugrás, új lehetőségek

A mecenzéfi csillagvizsgáló új távcsőegyüttesét a bécsi Lacerta GmbH, Ausztria vezető csillagászatiműszer-cége szállította. Szánthó Lajos csillagász, a Lacerta tulajdonosa és ügyvezetője hangsúlyozta, egy bemutató csillagvizsgálónak a lehető legnagyobb távcsövet kell beszereznie, hiszen azzal lehet megfelelően megmutatni a mélyégobjektumokat. 

A távcsőegyüttes a csillagvizsgáló kupolájában
A távcsőegyüttes a csillagvizsgáló kupolájában
Fotó:  Csabala Tamás
A fényesebb égitestek, mint a Nap, a Hold vagy a bolygók egy kisebb távcsővel is „jól mutatnak”, de ha egy mélyégobjektumot, például galaxist, csillagködöt, nyílthalmazt vagy gömbhalmazt szeretnénk megmutatni a publikumnak, nagy átmérőjű távcsőre van szükség. Minél nagyobb az átmérő, annál több fényt gyűjt össze, annál többet látunk

– magyarázta.

Ebben az esetben ugyanis nem nagy nagyítást kell elérni, hiszen nagy méretű, de nagyon halvány objektumokról van szó, ezért fényre, vagyis nagy átmérőre van szükség. Ez magával hozza azt, hogy nagy lesz a távcső súlya is, így nagy teherbírású állványra van szükség, egy kisebb instabil lenne, remegne. 

– Az volt a kérés, hogy nagy teljesítményű, nagy átmérőjű legyen a távcső, de aránylag rövid, mert más nem fért volna el a kupolában. A választás egy 11 hüvelykes (280 mm-es) Celestron katadioptrikus távcsőre esett, ez egy módosított Schmidt-Cassegrain távcső. Ehhez egyedi építésű állványra volt szükség, amit a magyarországi Fornax készített el – mondta hozzátéve, hozott még egy 100 mm-es Lunt naptávcsövet  H-alpha és kalcium szűrőkkel a Nap megfigyelésére. Ennek nagy előnye, hogy a napmodulok leszerelése után egy jó minőségű csillagászati lencsés távcsőnek, egy ún. apokromátnak felel meg, nagyon jó bemutatótávcső, ki lehet vinni helyszínre, aránylag könnyű és strapabíró.

Megjelent a Magyar7 2021/49.számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.