2025. június 23., 13:03

Új Malomház, régi értékek Alsószeliben

Átnyújtotta Alsószeli szervezeteinek a felújított Malomház kulcsát a település polgármestere. Rengeteg inovációs projekt fut jelenleg a mátyusföldi településen. A régi Malomház épülete ezután is rendeltetésének célját teljesíti – otthont ad a szervezeteknek a közösségi együttléthez.

Alsószeli Malomház
Galéria
+8 kép a galériában
Átadták a felújított alsószeli Malomház épületét
Fotó: Szomolai Andrea

Az AFIK – Alsószeli Ifjúsági Klub tagjai örülnek talán a leginkább a felújított régi klubépületnek, amelyet az alsószeliek csak Malomházként emlegetnek.

A fiatalok azt mondják, jó lesz egy szépen felújított helyen találkozni, továbbra is azon igyekeznek majd, hogy a közösséget szolgálják a nagyobb rendezvényeikkel. A klubhelyiségek azonban kisebb találkozókra is szolgálnak.

A szervezetek viccesen arról beszélgetnek egymás között, majd kitesznek egy cserép virágot az ablakba, ha éppen valamelyikük használja a klubhelyiségeket, ez lesz a jel a többiek felé, hogy a „klub foglalt”.

A százéves Malomház épülete valamikor egy nagy térrel volt összekötve a hengeres műmalommal. Szolgálati lakások működtek ebben az épületben – tudom meg Szabados Laci bácsitól, a néprajz jó ismerőjétől, aki még gyerekkorában játszani járt a barátaihoz ebbe az épületbe.

A Malomház épületére igencsak ráfért már a felújítás. Június 21-én adták át a megújult épületet, minden olyan szervezet, aki itt tervezi folytatni tevékenységét kulcsot kapott a klubhelyiségekhez a polgármestertől, Kovács Lajostól.

„Jelenleg rengeteg beruházásunk van Alsószeliben, így jól meg kell fontolni, hogyan „ugrálunk a hadműveletben”. Februárban álltunk neki a klubhelyiségek felújításának, hiszen június végéig a Leader-programban el kell tudnunk számolni ezzel a felújítással. A programból 34.000 eurót kaptunk az Öreg Fekete-víz Helyi Akciócsoporton keresztül – ez végül is a Mezőgazdasági Minisztérium Kifizetőügynökségének programja. 2025-ig kell lezárni ezeket a Leader programokat. A támogatás mellett a község még önrészből közel 45.000 eurót fordított ennek az épületnek a felújítására” – magyarázza a polgármester.

A régi Malomház százéves épület, az elmúlt 30-40 évben nem volt lényegretörőbb beruházás ezen az ingatlanon. Ez meg is látszott rajta, hiszen egyre kevésbé felelt meg az igényeknek. A régi Malomház épületét könyvbemutatókra, találkozókra, előadásokra, klubtevékenységre, szülinapok vagy családi összejövetelek megtartására tartja fenn a község. A termek kibérelhetőek, a szervezetek részére bármikor használatba állíthatóak. Régebben, a Covid előtt a mindennemű választásokat is a két helyiséges Malomházban tartották. A Covid óta a választások átkerültek a kultúrházba, de most jó esély van arra, hogy a szépen felújított klubhelyiségek újra otthon tudjanak adni a voksolóknak is.
Probléma volt a technikai részekkel, az ajtók el voltak rohadva, az épület kívülről csúnya volt, és az ablakok is rettentő rossz állapotban voltak. A fűtésrendszer öreg gázkonvektorokkal működött, ha éppen működött. Alsószeliben sok szervezet folytat tevékenységet, szerencsére sok előadás és bemutató is van, úgy véltük ebből az okból is helyre kell hoznunk ezt az épületet. Felújítottuk a padlózatot is, valamint a mellékhelyiségeket. Az egész épületet akadálymentesítettük, központi fűtésrendszer lett kialakítva, kicseréltük az ablakokat, az épület új külső burkolatot kapott. A kiskonyhákat is felújítottuk. Gyakorlatilag két klubhelyiség van itt, így egyszerre többen is tudják használni az épületet. Szeptemberben például előrehozott választásunk lesz, egy új képviselőt fogunk választani - arra már itt a klubhelyiségben kerül sor”

– mondta el a polgármester.

Az átadóünnepség rögtön teret is adott a kultúrának. A nyitóbeszédek utáni fogadáson Lénárt Bea adott zenei aláfestést hangtál hangszer segítségével. A Magyar Kormány által támogatott Szakkör kiállításnak is teret adott az egyik klubhelyiség. Valamint a Vándor-láss utazók Kovács Zoltánja, aki alsószeli származású tartotta meg a felújított klubhelyiség első előadását a perui Coropuna vulkánról. A Coropuna Peru legmagasabb vulkánja, Kovács Zoltán egyelőre egyedüli regisztrált magyarként járt a csúcsán. Beszélt az ezt megelőző kalandutazásról is, amely Amazóniához, Cuzcohoz, az Andok egyéb régióihoz köthető.

Alsószeli Malomház
Galéria
+8 kép a galériában

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék