2026. június 13., 20:05

Új köntösben a város kulturális központja

Ünnepélyes keretek között adták át a felújított rimaszombati kultúrházat az idei Városnapokon. A közel két éven át tartó beruházásnak köszönhetően a város egyik legfontosabb kulturális intézménye korszerűbb, energiatakarékosabb formában folytathatja működését. A dolog szépséghibája, hogy a belső terek felújítására az eltelt két év és az előzetesen tervezett keretösszeg nem volt elegendő. 

 

Új köntösben a város, Rimaszombat kulturális központja
Galéria
+2 kép a galériában
A rimaszombati kultúrház átadása
Fotó: Virsinszky Tamás
Az idei Városnapok egyik legjelentősebb és leginkább várt eseménye a Városi Művelődési Központ (VMK) ünnepélyes átadása volt. A kultúrház épülete az elmúlt évtizedekben számtalan kulturális rendezvénynek, előadásnak, koncertnek és közösségi eseménynek adott otthont, állapota azonban az utóbbi években egyre sürgetőbbé tette a felújítást.

Az épület előtt megtartott ünnepségen Jozef Šimko, Rimaszombat polgármestere köszöntötte a megjelenteket, köztük a testvérvárosok, Ózd és Putnok képviselőit, valamint a városi képviselő-testület tagjait.

– Örömmel jelenthetem be, hogy ma ismét a város polgárainak szolgálatába állíthatjuk a megújult kultúrházat. Az épület immár ötven éve szolgálja a kultúrát, a kikapcsolódást és a szórakozást Rimaszombatban, és bízom benne, hogy a felújítás után újabb ötven évig örömet szerez majd az embereknek – mondta a polgármester.

Beszédében köszönetet mondott mindazoknak, akik részt vettek a beruházás előkészítésében és megvalósításában. A projekt összköltsége 4,6 millió eurót tett ki. A fejlesztéshez a város 3,8 millió euró támogatást nyert el az Európai Unió Felújítási Alapjából, míg a fennmaradó mintegy 800 ezer eurót saját forrásból biztosította.

A munkálatok elsődleges célja az épület energetikai korszerűsítése volt, ugyanakkor több olyan fejlesztést is elvégeztek, amely eredetileg nem szerepelt a projekt költségvetésében. Az ünnepélyes szalagátvágáson a város vezetői mellett részt vett Angelika Záhorská, a művelődési központ igazgatója, Cziprusz Zoltán városi és megyei képviselő, Ivan Hazucha parlamenti és városi képviselő, valamint a kivitelező Construct cég képviselője is. Ezt követően a VMK színháztermében ünnepi képviselő-testületi ülésre került sor, ahol átadták a 2026-os Városdíjakat és egyéb kitüntetéseket.

Új köntösben a város, Rimaszombat kulturális központja
A rimaszombati kultúrház kívülről
Fotó:  Virsinszky Tamás
Cziprusz Zoltán, a Magyar Szövetség képviselője az átadót követően hangsúlyozta, a kultúrház Gömör egyik legfontosabb kulturális központja, ezért kiemelt jelentőségű beruházásnak tartja a felújítást. Mint fogalmazott, képviselői klubjával a kezdetektől támogatták a projektet és a megvalósításhoz szükséges többletforrások biztosítását is.

A beruházás ugyanakkor még nem tekinthető teljesen lezártnak. A városi képviselő-testület májusi ülésén 230 ezer eurót különített el a színházterem további korszerűsítésére, amely magában foglalja a padlózat és az elhasználódott, több mint negyvenéves székek cseréjét, valamint a lépcsők vészvilágításának kiépítését. A 2026 júliusa és szeptembere között tervezett munkálatok nyomán a kultúrház belső terei is megfelelhetnek majd korunk műszaki és komfortkövetelményeinek.

Az írás megjelent a Magyar7 2026/24. számában.

 

Új köntösben a város, Rimaszombat kulturális központja
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék