2025. május 19., 18:22

Új elnököt választott és országos elnököt is jelölt a Csemadok Dunaszerdahelyi Területi Választmánya – KÉPEKKEL

A Csemadok Dunaszerdahelyi Területi Választmánya május 17-én, Bakán tartotta tisztújító konferenciáját. A választmány új elnöke Moravek Ivett lett, a küldöttek pedig erős mandátummal Petheő Attilát javasolják a szervezet országos elnökjelöltjének.

moravek-ivett-bos
Galéria
+17 kép a galériában
Moravek Ivett
Fotó: Lázok Réka

A konferencia kezdetén Lázok Attila, a területi választmány titkára köszöntötte a jelenlévőket, Köteles Lászlót, a Csemadok országos vezetőségének alelnökét, Petheő Attilát, a komáromi területi választmány elnökét, Bertalan Györgyöt, a bakai Csemadok-alapszervezet elnökét, a község polgármesterét, Sátor Zoltánt, a Csemadok Dunaszerdahelyi TV elnökét, továbbá a választmány megjelent tagjait.

Bertalan György köszöntő beszédében megtisztelőnek nevezte, hogy a területi választmány konferenciájának a község adhat helyszínt. Mint mondta, a Csemadok évtizedek óta kiemelkedő szerepet tölt be a település életében, melyhez minden Csemadok-tag önkéntes munkája szükséges, amiért köszönet jár. Megemlítette, hogy volt időszak, amikor a helyi szervezet felfüggesztette működését, és az elmúlt években is nagy kihívásokkal, megpróbáltatásokkal kellett szembenéznie, elég csak a Covidra, a szomszédban zajló háború miatti nehéz gazdasági helyzetre, az árvízveszélyre, vagy éppen az elmúlt hetek száj- és körömfájás vírusára gondolni.

A Csemadok-tagok őrzik és továbbítják a nemzeti tudat jelentőségét, az anyanyelv és a kultúra szeretetét, valamint a gyökerekhez való hűséget”,

nyomatékosította a polgármester, akinek beszéde után Mézes Vivien, a Tompa Mihály Verseny országos döntőjének harmadik helyezettje Duba Gyula Felleg Kelemen súg című humoros írását adta elő.

bertalan-gyorgy
Bertalan György
Fotó:  Lacza Gergely

Ezután a kongresszus a napirendi pontok szerint folytatta ülését.

A megválasztott 89 küldöttből 75-en voltak jelen, így a kongresszus határozatképes volt.

Sátor Zoltán leköszönő TV elnök ismertette részletes beszámolóját a választmány négyéves munkájáról. Hangsúlyozta, hogy tíz évvel ezelőtt a járásban 34 alapszervezet működött 6450 bejegyzett taggal.

Tíz év alatt 16 alapszervezet munkáját sikerült újraindítani illetve új szervezeteket létrehozni, így a járásban jelenleg 50 alapszervezet működik 8302 taggal.

Azt már Lázok Attila tette hozzá, hogy az utolsó területi választmányi gyűlésen a passzív hozzáállás miatt két alapszervezet működését sajnos fel kellett függeszteni.

A területi választmány gazdálkodásának ismertetése után a mandátumjelölő bizottság elnöke ismertette a választmány, az országos közgyűlés, valamint az országos elnökség delegáltjainak jelöltjeit. Ezután Nagy Anikó, a bősi alapszervezet elnöke a dunaszerdahelyi TV célkitűzéseiről beszélt, hangsúlyozva a fiatalabb generáció megszólítását és bevonását a Csemadok munkájába.

A szavazás előtt Köteles László, a Csemadok országos alelnöke és Petheő Attila, a komáromi TV elnöke is felszólalt. Köteles László beszéde elején köszönetet mondott mindazoknak, akik a Csemadok kezdetétől a mai napig megtartották ezt a közösséget. Hangsúlyozta, hogy

a Csemadok túlélt megannyi politikai és területi berendezkedést, és masszívan érezni, hogy a magyar nyelvhatár kelet felé nyomódik, ezért is fontos mindenkinek a munkája,

hogy mit is tudunk tenni ezért a közösségért. Köteles kifejtette azt is, hogy a Csemadok országos elnöke, Bárdos Gyula a következő ciklusban már nem jelölteti magát az elnöki posztra. A leköszönő országos elnök eddigi munkáját a kongresszus álló tapssal köszönte meg. Köteles ismertette az eddig megtartott területi választmányi kongresszusok jelöléseinek eredményeit, pontosabban azt, hogy kit támogatnának az országos elnöki székben. A területi kongresszusokon eddig két jelölt, Kiss Beáta és Petheő Attila neve merült fel.

Az országos alelnök hangsúlyozta, nagyon jó lenne, ha a Csemadok területi választmányának a titkárai méltó honorálásban részesülnének, hiszen a legtöbb munkát ők végzik. Rengeteg községet, személyt, szervezetet, közösséget látogatnak meg, tartják bennük a lelket, s úgymond menedzseri szervezőmunkát is végeznek. Megjegyezte, hogy a fiatalok bevonására a munkába nem célként, hanem eszközként tekint.

Petheő Attila kiemelte, megtiszteltetésnek érzi, hogy Köteles László után szólhat, hiszen László már akkor a honismereti kerépkártúrákat szervezte, amikor ő még óvodás volt, és több évtizedes tapasztalat áll mögötte, amit a Csemadok országos vezetőségében alelnökként is szerzett.

Vannak olyan emberek, akiknek a meglátásaiból merítkeztem az elmúlt években, évtizedekben. Az egyik ilyen példaképem Pázmány Péter dunaszerdahelyi polgármester, a másik pedig Hrubík Béla, akinek a könyvbemutatóját volt alkalmam vezetni tegnap, Bősön. Van egy gondolat a könyvében, ami akár fontos mottója is lehet ennek a napnak vagy évnek: »A változást önmagunkban kell elkezdenünk, az önmagunk által teremtett igényben, vagy éppen az igénytelenség felszámolásában. A nemzet, a nemzetrész, a közösség csak önmaga által tud újjászületni.«”

A Csemadokkal kapcsolatban hangsúlyozta, hogy nagyon fontos annak a feltárása, hogy milyen lehetőségeket hordoz magában ez a szervezet, ami nemcsak a magyarság legnagyobb szervezete, hanem Kelet-Közép-Európa legnagyobb szervezete, azaz a Kárpát-medencének is a legnagyobb szervezete, ami Petheő szerint nagyon fontos, mert rengeteg potenciál rejlik benne.

Nem szabad abba a hibába esnünk, hogy csak a saját vállunkat veregessük, mert ezzel becsapjuk magunkat. Békés korszakváltás kell mindenképpen. Tehát aki azt akarja, hogy a közösség előre menjen, az nem egyedül teszi ezt. Csapatban szabad csak elindulni. Kell húzni egy vonalat, ami egy alkalommal egy újabb kezdet lesz talán. A legeslegfontosabb teendőnknek azt látom, hogy az alapszervezeteket kell megerősíteni és előtérbe helyezni. Azokat a muníciókat, amik most országos szinten vannak, azokat le kell »fecskendezni« az alapszervezetekhez, mert különben a felvidéki magyarság közössége meg fog halni. A felvidéki magyarság közössége a Csemadok-alapszervezetek jövője. Azért mondhatjuk ki ezt bátran közösen, mert ilyen struktúrával senki nem rendelkezik. Sem politikai párt, sem vöröskereszt, sem tűzoltószervezet. És még egy olyan struktúrával, ahol tiszteljük, becsüljük egymást és értünk is egymás nyelvén, szintén nem rendelkezik senki”,

emelte ki Petheő, aki rendkívül fontosnak tartja az alapszervezetekben dolgozó, tanítók, tanárok, pedagógusok, óvónők felkarolását, aktívabb bevonását, hiszen rajtuk keresztül vezet a legegyszerűbb út a családokhoz, amit a Csemadoknak ki kell használnia. Szükséges továbbá egy értelmiségi adatbázis megépítése és egy értelmiségi holdudvar kiépítése is.

Petheő az idősebbek véleményét is fontosnak tartja, hiszen a tapasztalatukra nagy szükség van, amelyet átadhatnak a fiatalabb generáció képviselőinek, hogy ne kelljen ugyanazokkal a buktatókkal szembesülniük, amiken ők egyszer már átmentek. Az ifjúságról lehet beszélni, de koordinálatlanul nem lehet őket beszervezni; Petheő ebben egyetértett Köteles Lászlóval. Megoldásként koordinátor hálózat létrehozását, kiépítését tűzné ki célul, amely során kulturális menedzserképzést kínálhatnának számukra.

Felmerült itt a támogatások kérdése. A támogatások mindig olyanok, mint a kutya vacsorája. A támogatások az alapszervezetekben tulajdonképpen láthatatlanok. (…) Például amit a Bethlen Gábor Alapnál megpályázunk, az ugyan jön, de néha egy alapszervezeti elnöknek többre kerül az, hogy a bankba eljárjon, kikérje a számlákat, a számlaegyenlegeket, stb., mint amit meg tud magának engedni. Úgyhogy nekünk ezen »fölülről« kell majd egy kicsit segíteni. Nemcsak a magyarországi támogatásokra kell alapoznunk, hanem professzionális módon el kell kezdeni pályázatot írni, amit fölülről kell segíteni. Azt gondolom, van remény, és sokkal fontosabb az, hogy próbáljunk meg élni a lehetőségeinkkel és megbecsülni azokat. Én azt gondolom, hogy vannak lehetőségeink. Kiváló és dolgozni szerető emberek vannak a Csemadokban, és nagy kapacitás van a szervezetben, jóval több az értékünk annál, mint amire most gondolnánk”,

összegzett Petheő Attila.

A kongresszus 75 küldöttjéből végül 71-en szavaztak arra, hogy a Csemadok országos elnökének a dunaszerdahelyi TV Petheő Attilát jelöli.

a-titkos-szavazas
A titkos szavazás
Fotó:  Lázok Réka
A Csemadok Dunaszerdahelyi Területi Választmányának új elnöke, egyedüli jelöltként, a szervezet újdonsült közművelődési díjasa, a nagyabonyi Moravek Ivett lett, alelnöknek pedig Sárosfa polgármesterét, Földváry Teréziát választották meg.

Elnökségi tag lett Moravek Ivett és Mészáros András. Döntöttek az országos tanácsba jelölt dunaszerdahelyi tagokról és az országos közgyűlés dunaszerdahelyi küldötteiről is. A Csemadok nyugati régiójának alelnöki helyére Kiss Beátát jelölték. A konferencián a Csemadok alapszabályának módosításával kapcsolatban fogalmaztak meg javaslatokat, amelyeket el is fogadtak, ami azt jelenti, hogy a javaslatokkal kapcsolatban az országos választmány mondja ki a végső szót. Többek között szó esett szervezeti, működési és választási szabályzat kidolgozásáról is. A küldöttek egyöntetűen kiálltak amellett, hogy a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet igazgatójának kinevezése kapcsán maguk is jóváhagyási joggal rendelkezhessenek, ezen felül a legnagyobb járások arányos megjelenése mellett foglaltak állást. A konferencia küldöttei vastapssal és ajándékkal köszönték meg a területi választmány leköszönő elnökének, Sátor Zoltánnak a munkásságát.

sator-zoltan-es-lazok-attila
Sátor Zoltán és Lázok Attila
Fotó:  Lázok Réka
a-kuldottseg
Galéria
+17 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.